Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościAndroidBezpieczeństwo w InternecieBlogMedia SpołecznościowePhishingRansomwareWycieki DanychZagrożenia Internetowe

5 wskazówek jak chronić prywatność podczas podróży

Damian S

15 czerwca 2022

Podróżowanie wciąż znajduje się na szczycie listy ulubionych zajęć, czy to na wakacjach, czy w pracy. Sama myśl o spakowaniu się i odwiedzeniu innego miasta lub kraju jest dla wielu ekscytująca i nietrudno zrozumieć, dlaczego.

Mężczyzna z laptopem na dachu

Jednak pomimo niesamowitości wiąże się z szeregiem zagrożeń, które nie są od razu oczywiste dla entuzjastów podróży, których często zaślepia ekscytacja miejsca docelowego i jego atrakcji.

Podróżni zwykle są ostrożni w przypadku zagrożeń fizycznych, takich jak kradzież lub utrata mienia. Ale jedną rzeczą, która rzadko przychodzi do głowy przed przyjemnymi wakacjami, jest zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowej prywatności.

Zanim udasz się do celu, zaplanuj i upewnij się, że nie przeoczyłeś niczego ważnego. Przedstawiliśmy niektóre z najskuteczniejszych sposobów ochrony prywatności podczas podróży.

Używaj tylko bezpiecznych sieci Wi-Fi

Powszechnie wiadomo, że publiczne, niezabezpieczone sieci Wi-Fi mogą stanowić zagrożenie dla Twojej prywatności i bezpieczeństwa, głównie dlatego, że ten rodzaj sieci jest tak wszechstronny. Każdy mógł połączyć się z taką siecią, w tym hakerzy lub ktoś, kto ma agendę.

Udostępnianie sieci swoim ofiarom to potężna ręka dla cyberprzestępców. Gdy już skoncentrują się na swoich celach, cyberprzestępcy mogą narazić je na różne sposoby, takie jak podsłuchiwanie ich komunikacji, kradzież prywatnych danych, a nawet infiltracja ich urządzeń w celu dalszego gromadzenia danych, nawet po odejściu celu.

Jednym ze sposobów zapewnienia, że ​​tak się nie stanie, jest unikanie korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, zwłaszcza jeśli brakuje im zabezpieczeń, takich jak ochrona hasłem. Najlepiej również unikać łączenia się z hotelowymi sieciami Wi-Fi z dobrze widocznymi hasłami, które każdy (nie tylko goście) może zobaczyć i używać.

Jeśli nie masz innego wyjścia, jak korzystać z takiej sieci, rozważ wzmocnienie bezpieczeństwa swojego urządzenia, opierając się na wyspecjalizowanych usługach, takich jak VPN i oprogramowanie antywirusowe.

Użyj VPN

Godna zaufania sieć VPN, taka jak Bitdefender VPN, może chronić Twoją prywatność, kierując ruch przez bezpieczny tunel, z dala od wścibskich oczu. Ponadto szyfruje ruch za pomocą algorytmów klasy wojskowej, dzięki czemu jest nieczytelny dla każdego, kto znalazłby sposób na uzyskanie dostępu do bezpiecznego tunelu i jego przechwycenie.

To jeden z najważniejszych powodów, dla których korzystanie z VPN w niezabezpieczonych publicznych sieciach Wi-Fi ma kluczowe znaczenie dla prywatności w Internecie. Nawet jeśli atakujący spróbuje podsłuchiwać Twoje połączenie, zobaczy bełkot tylko wtedy, gdy będziesz połączony z serwerem VPN.

Warto wspomnieć, że VPN nie tylko chroni prywatną komunikację, taką jak wiadomości lub e-maile, ale także krytyczne dane, takie jak dane logowania (nazwy użytkownika i hasła), informacje bankowe i dane karty kredytowej.

Co więcej, korzystanie z VPN może również pomóc w uzyskaniu dostępu do zablokowanych stron internetowych (w zależności od odwiedzanego kraju), usług VoIP i internetowych platform telewizyjnych.

Korzystaj ze stron HTTPS

Protokół HTTP jest już przestarzały ze względu na brak możliwości ochrony przekazywanych informacji, więc większość witryn internetowych korzysta z bezpiecznej wersji HTTPS, aby chronić odwiedzających przed naruszeniami prywatności.

Podobnie jak VPN, HTTPS również opiera się na szyfrowaniu, aby uniemożliwić atakującym przechwytywanie danych przesyłanych między witryną internetową a jej odwiedzającymi.

Obejmuje to wiadomości, e-maile, wysłane pliki, informacje bankowe, dane karty kredytowej i dane logowania (nazwy użytkownika i hasła). Ogólna zasada jest taka, że ​​cyberprzestępcy nie będą w stanie odszyfrować danych między Tobą a witryną, jeśli w grze jest protokół HTTPS.

Nowoczesne przeglądarki internetowe, takie jak Google Chrome, wyświetlają witryny HTTPS inaczej niż te HTTP. Sprawdzenie, czy odwiedzana witryna korzysta z protokołu HTTPS, również jest dość proste; po prostu spójrz na pasek adresu. Witryny HTTP są oznaczone jako Niezabezpieczone, podczas gdy witryny HTTPS wyświetlają ikonę kłódki obok adresu URL.

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że ponieważ oba opierają się na szyfrowaniu, VPN i HTTPS powinny być wyłączne. Jednak HTTPS szyfruje tylko ruch przeglądarki, podczas gdy VPN oferuje ochronę całego systemu, obejmującą wszystkie aplikacje obsługujące Internet (przeglądarka internetowa, poczta e-mail, komunikatory, gry). Dlatego najlepszym sposobem na zachowanie prywatności jest korzystanie z VPN i próba łączenia się wyłącznie ze stronami HTTPS.

Włącz MFA na swoich kontach

Wdrażanie dodatkowych warstw zabezpieczeń między kontem a atakującym nigdy nie jest złym pomysłem. Dlatego powinieneś włączyć i skonfigurować Multi-Factor Authentication (MFA) na swoich kontach, niezależnie od tego, czy masz zamiar podróżować, czy nie.

Dostępnych jest kilka typów usług MFA, więc wybierz ten z najwyższym poziomem bezpieczeństwa, takim jak dane biometryczne, fizyczny klucz bezpieczeństwa lub aplikacje uwierzytelniające. Należy pamiętać, że pytania zabezpieczające często mogą stanowić odpowiedzialność, ponieważ można je ominąć za pomocą socjotechniki, więc należy unikać używania ich jako usługi MFA.

Odbieranie kodu zabezpieczającego SMS na telefon znajduje się w szarym obszarze; podczas gdy przez większość czasu jest to skuteczny środek bezpieczeństwa, aby utrzymać atakujących na dystans, oszustwa związane z zamianą karty SIM mogą sprawić, że będzie bezużyteczny. Dlatego powinieneś zdecydować się na bezpieczniejsze opcje MFA, takie jak te wymienione powyżej.

Użyj menedżera haseł

Nie jest tajemnicą, że ludzie nienawidzą zapamiętywania haseł, więc zwykle używają tego samego hasła do kilku kont. W ten sposób, w przypadku udanego cyberataku, udostępniają cyberprzestępcy klucz szkieletowy do większości (jeśli nie wszystkich) swoich kont.

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest użycie innego hasła dla każdego konta. Jednak ludzki mózg pamięta tylko tyle, a losowych kluczy dostępu i tak nie da się zapamiętać.

Poleganie na specjalistycznym oprogramowaniu, takim jak menedżery haseł, może dać Ci przewagę, zwłaszcza jeśli jesteś w podróży, a Twoje konta są bardziej podatne na ataki niż zwykle. Menedżery haseł pozwalają przechowywać wszystkie hasła i hasła w jednej bezpiecznej lokalizacji i uzyskiwać do nich dostęp za pomocą uniwersalnego hasła.

Skoro już o tym mowa, mądrze jest również regularnie zmieniać hasło i sprawdzać, czy nie doszło do wycieku danych uwierzytelniających. Bitdefender Digital Identity Protection może Ci pomóc, skanując sieć w poszukiwaniu wycieków danych osobowych i stale monitorując, czy Twoje konta są narażone.

Ochrona prywatności podczas podróży nie jest prosta

Należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby chronić swoją prywatność w Internecie podczas podróży. Jednak przestrzeganie zdrowych praktyk bezpieczeństwa, takich jak te powyżej, powinno pomóc uniknąć niebezpieczeństw podczas następnej podróży.

Chociaż każda wskazówka jest skuteczna sama w sobie, zalecamy stosowanie się do nich wszystkich (lub tak wielu, jak to możliwe), aby zapewnić bezpieczną prywatność w Internecie.

Najlepsza ochrona dla podróżujących

Bitdefender Mobile Security

Marken – specjalistyczne doradztwo


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy