Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościAppleBezpieczeństwo w InternecieBlogMedia SpołecznościowePhishingWirusyWycieki DanychZagrożenia Internetowe

Alexa, zhakuj się proszę

Damian S

16 marca 2022

Naukowcy z Royal Holloway University w Londynie i Uniwersytetu w Katanii odkryli lukę w inteligentnym głośniku Amazon Echo, dzięki której urządzenie wypowiada złośliwe komendy, a następnie je realizuje.

Głośnik

Badacze nazwali nową formą ataku „Alexa kontra Alexa” (lub w skrócie AvA). Polega ona na tym, że napastnik przejmuje kontrolę nad głośnikiem Echo i nakazuje mu wypowiadać złośliwe instrukcje. Haker korzystając z AvA może kontrolować urządzenia Echo ofiary przy użyciu popularnej metody odtwarzania dźwięku, takich jak stacja radiowa działająca jak serwer C&C lub sprawiająca, że ​​Echo Dot działa jako głośnik dla pobliskiego urządzenia ze złączem Bluetooth. AvA uruchamia się, gdy urządzenie Echo łączy się z jednym z tych wektorów ataku. Hakerzy mają duże pole do popisu – mogą np. za pośrednictwem asystenta głosowego Alexa zrealizować nieautoryzowane zakupy lub włączyć i wyłączyć urządzenia IoT w domu lub biurze.

Zabezpieczenia

Domyślnie urządzenia Amazon Echo zmniejszają głośność za każdym razem, gdy słyszy swoje kolejne słowa, a tym samym ​​dłuższe polecenia są niesłyszalne. Niemniej naukowcy odkryli, iż mogą wysyłać tego typu komendy np. „Ustaw kuchenkę mikrofalową na 200 stopni Celsjusza”, wykorzystując podatność „FVV” (Full Volume Vulnerability).

Badacze z Wielkiej Brytanii i Włoch zwracają uwagę też na tzw. „atak maski”. Napastnik może przechwycić polecenia i przechowywać je w bazie danych. To pozwala hakerowi na wydobycie prywatnych danych, zbieranie informacji o używanych umiejętnościach i tym samym poznanie nawyków użytkowników.

– Zresetowanie urządzenia Echo do ustawień fabrycznych jest najbezpieczniejszym sposobem na trwałe odłączenie urządzenia Echo od wektora ataku. Warto też wyciszyć mikrofon urządzenia Echo w nocy lub gdy jego właścicieli nie ma w pobliżu. Uniemożliwia to samodzielne wydanie jakiegokolwiek polecenia – doradza Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Zagrożenie

AVA jest zagrożeniem dla urządzeń Echo Dot trzeciej i czwartej generacji. Dobrą wiadomością jest to, że aby atak się powiódł, Echo musi być wcześniej przygotowane – poprzez pobranie i uruchomienie złośliwego exploita lub atakującego znajdującego się w pobliżu inteligentnego głośnika i sparowania go z urządzeniem obsługującym technologię Bluetooth.

– Chociaż nie ma dowodów na to, że ktokolwiek wykorzystał tę lukę na urządzeniach Amazon Echo w złych zamiarach, oczywistym jest, że gigant technologiczny postąpiłby mądrze, gdyby zastosował środki zaradcze – takie jak ignorowanie wszelkich poleceń, które urządzenie wypowiedziało na głos. – dodaje Mariusz Politowicz.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Marken Polska

Oferta Bitdefender Biznes


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy