Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Stalkerware skutecznie usuwany przez antywirusy

Termin „stalkerware” odnosi się do oprogramowania, które monitoruje korzystanie z urządzenia elektronicznego, takiego jak komputer, tablet lub smartfon, bez wiedzy lub zgody użytkownika. Aplikacja stalkerware umożliwia atakującemu monitorowanie wielu obszarów m.in.: odczytywanie wiadomości tekstowych, e-mailowych, komunikatorów internetowych, monitorowanie i nagrywanie rozmów telefonicznych, rejestrowanie naciśnięć klawiszy oraz uzyskiwanie dostępu do lokalizacji GPS.

AV-Comparatives wziął pod lupę dziesięć najbardziej popularnych aplikacji antywirusowych na Androida. Ich zadaniem było wykrycie 20 programów stalkerware, które pobrano z witryn internetowych dostawców. Aplikacje zainstalowano na niezrotowanym telefonie Samsung Galaxy S9 z aktywnym połączeniem internetowym. Testerzy zasymulowali realistyczny scenariusz z perspektywy ofiary. Pełne wersje programów antywirusowych pochodziły ze sklepu Google Play. Jeśli antywirus wyświetlił na ekranie ostrzeżenie lub komunikat o wykryciu urządzenia, wówczas test był zaliczony.

AV- Comparitives nie podał nazw programów dla stalkerów używanych w badaniu, aby uniknąć przekazywania prześladowcom informacji o skuteczności poszczególnych narzędzi. Co istotne, również producenci antywirusów nie otrzymali tej wiedzy. AV-Comparitives tłumaczy, iż celem testów jest zachęcenie dostawców do poprawy wykrywalności wszystkich aplikacji stalkerware, a nie tylko tych używanych w badaniu. Antywirusy uzyskały przyzwoite wyniki, oprogramowanie Bitdefender Mobile Security wykazało się 85 procentową skutecznością.

Stalkerware – antywirusy coraz skuteczniejsze

AV- Comparitives zaznacza w podsumowaniu, iż skuteczność wykrywania programów stalkerware przez antywirusy była wyższa aniżeli w ubiegłorocznym badaniu przeprowadzonym rok temu.

Choć oprogramowanie stalkerware jest często sprzedawane jako oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, istnieje jedna zasadnicza różnica.

– Oryginalne aplikacje do kontroli rodzicielskiej są zaprojektowane tak, aby były widoczne i rozpoznawalne. Wyświetlają alerty podczas blokowania stron, wyświetlają ikony programów, można je znaleźć na listach zainstalowanych programów i skonfigurować z menu na samym urządzeniu. Z drugiej strony oprogramowanie Stalkerware stara się pozostać dobrze ukryte na smartfonie ofiary. Tam, gdzie to możliwe, unika wyświetlania ikon programów, nie wyświetla powiadomień i używa niewinnie brzmiących nazw dla wszystkich komponentów lub procesów, których nie może ukryć. – wyjaśnia Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

ATRAKCYJNA OFERTA ZNANEGO ANTYWIRUSA BITDEFENDER

ZOBACZ OCHRONĘ BITDEFENDER MOBILE

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy