Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBlogZagrożenia Internetowe

Antywirusy – bat na stalkerware

Szymon Czudowski

21 maja 2021

Stalkerware skutecznie usuwany przez antywirusy

Termin „stalkerware” odnosi się do oprogramowania, które monitoruje korzystanie z urządzenia elektronicznego, takiego jak komputer, tablet lub smartfon, bez wiedzy lub zgody użytkownika. Aplikacja stalkerware umożliwia atakującemu monitorowanie wielu obszarów m.in.: odczytywanie wiadomości tekstowych, e-mailowych, komunikatorów internetowych, monitorowanie i nagrywanie rozmów telefonicznych, rejestrowanie naciśnięć klawiszy oraz uzyskiwanie dostępu do lokalizacji GPS.

AV-Comparatives wziął pod lupę dziesięć najbardziej popularnych aplikacji antywirusowych na Androida. Ich zadaniem było wykrycie 20 programów stalkerware, które pobrano z witryn internetowych dostawców. Aplikacje zainstalowano na niezrotowanym telefonie Samsung Galaxy S9 z aktywnym połączeniem internetowym. Testerzy zasymulowali realistyczny scenariusz z perspektywy ofiary. Pełne wersje programów antywirusowych pochodziły ze sklepu Google Play. Jeśli antywirus wyświetlił na ekranie ostrzeżenie lub komunikat o wykryciu urządzenia, wówczas test był zaliczony.

AV- Comparitives nie podał nazw programów dla stalkerów używanych w badaniu, aby uniknąć przekazywania prześladowcom informacji o skuteczności poszczególnych narzędzi. Co istotne, również producenci antywirusów nie otrzymali tej wiedzy. AV-Comparitives tłumaczy, iż celem testów jest zachęcenie dostawców do poprawy wykrywalności wszystkich aplikacji stalkerware, a nie tylko tych używanych w badaniu. Antywirusy uzyskały przyzwoite wyniki, oprogramowanie Bitdefender Mobile Security wykazało się 85 procentową skutecznością.

Stalkerware – antywirusy coraz skuteczniejsze

AV- Comparitives zaznacza w podsumowaniu, iż skuteczność wykrywania programów stalkerware przez antywirusy była wyższa aniżeli w ubiegłorocznym badaniu przeprowadzonym rok temu.

Choć oprogramowanie stalkerware jest często sprzedawane jako oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, istnieje jedna zasadnicza różnica.

– Oryginalne aplikacje do kontroli rodzicielskiej są zaprojektowane tak, aby były widoczne i rozpoznawalne. Wyświetlają alerty podczas blokowania stron, wyświetlają ikony programów, można je znaleźć na listach zainstalowanych programów i skonfigurować z menu na samym urządzeniu. Z drugiej strony oprogramowanie Stalkerware stara się pozostać dobrze ukryte na smartfonie ofiary. Tam, gdzie to możliwe, unika wyświetlania ikon programów, nie wyświetla powiadomień i używa niewinnie brzmiących nazw dla wszystkich komponentów lub procesów, których nie może ukryć. – wyjaśnia Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

ATRAKCYJNA OFERTA ZNANEGO ANTYWIRUSA BITDEFENDER

ZOBACZ OCHRONĘ BITDEFENDER MOBILE


Autor


Szymon Czudowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy