Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

CiekawostkiZagrożenia Internetowe

Atak na izraelskich żołnierzy. Hamas próbuje ich oszukać za pomocą fałszywych wiadomości od kobiet

Marcin Jabłonka

24 lutego 2020

Hamas nakłonił kilkunastu izraelskich żołnierzy do zainstalowania złośliwego oprogramowania na smartfonach i komputerach. W jaki sposób? Wystarczyła stara, ale jak widać skuteczna metoda w postaci wiadomości pochodzącej od młodych kobiet, które szukają towarzystwa.

Bezpieczeństwo danych to podstawa, szczególnie w przypadku żołnierzy. Dlatego też należy stosować oprogramowanie mające na celu odparcie ataków cyberprzestępców. Jak widać na przykładzie izraelskich żołnierzy wystarczą stare, a jednak sprawdzone metody, by w prosty sposób dostać się do tajnych danych znajdujących się na komputerach i telefonach. Niestety ta sytuacja jest potwierdzeniem tego, że to właśnie człowiek jest tak zwanym najsłabszym ogniwem w przypadku większości ataków. Jak doszło do tej sytuacji? Żołnierze izraelscy otrzymali wiadomości, które przekonywały ich do zainstalowania aplikacji, która ma na celu udostępnienie zdjęć młodych kobiet – imigrantek, które nie do końca znały język hebrajski. Według raportu, jaki dostarczył BBC za sprawą tego oprogramowania Hamas mógł szpiegować izraelskich żołnierzy. Dzięki aplikacji uzyskano dostęp do lokalizacji, kontaktów czy fotek. Mało tego, można było również wykonywać zdjęcia i nagrania bez wiedzy ofiary, a więc w tym przypadku żołnierza, który pobrał i zainstalował złośliwe oprogramowanie.

Często to nie człowiek, a maszyna jest najsłabszym ogniwem jeśli chodzi o ataki hakerów

Izraelskie Siły Obronne, kiedy tylko dowiedziały się o próbie ataku Hamasu zdecydowały się na sprawdzenie, jak daleko posunie się podczas ataku. Okazało się, na szczęście dla żołnierzy, że nie uzyskano dostępu do tajnych informacji. Jak widać, często to nie karabiny, a komputery stają się bronią podczas wojen. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Izraelskie Siły Obronne zbombardowały budynek, w którym prawdopodobnie mieściła się grupa hakerów pracująca dla Hamasu. Niestety na przykładzie z tego artykułu widać, że wręcz obowiązkowo powinniśmy posiadać zainstalowane oprogramowanie mające na celu szybkie wykrycie zagrożeń. To niestety najprostsze sposoby są często najskuteczniejsze. Co ciekawe, nawet nie chodzi o propozycje od młodych kobiet, które czekają na spotkanie. Nie inaczej wygląda kwestia haseł, które wybieramy do zabezpieczenia naszych kont. Według SplashData lista najczęściej ustawianych haseł nie zmienia się od lat. Na podium, rzecz jasna znajduje się “123456”, a zaraz za nim “123456789”, jeśli oprogramowanie wymaga by… hasło było dłuższe. Ludzie wpisują również tak oczywiste jak “qwerty”, czy “hasło”. Są również takie zabezpieczenia jak “111111” czy “iloveyou”. Jednym z najpopularniejszych haseł jest również “!@#$%^&*”, czyli ciąg znaków specjalnych. Niestety, pomimo ich użycia nadal mamy do czynienia z bardzo łatwym hasłem, które nie zabezpieczy naszych danych przed atakami hakerów.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

“Jeśli chcemy być pewni, że nasze dane są odpowiednio zabezpieczone musimy wykorzystywać przede wszystkim hasło składające się z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Znacznie trudniej hakerowi zdobyć dostęp do konta zabezpieczonego hasłem ‘ IFjhf#Q#H314JH#!$( ‘ niż ‘ password1 ‘. Dodatkową kwestią, o której należy pamiętać jest ograniczone zaufanie. Na przykładzie żołnierzy niestety widzimy, jak człowiek jest uległy na pokusy, co może później owocować niemałe problemy. Pamiętajmy, przezorny, dwa razy ubezpieczony. Działa to także w przypadku nowych technologii.” – sugeruje ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy