Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Dlaczego automatyczne skanowanie dysków zewnętrznych jest ważne

Awatar

Krzysztof B.

20 czerwca 2023

W tym artykule znajdziesz informacje o tym jak ważne dla bezpieczeństwa jest ustawienie automatycznego skanowania nośników zewnętrznych. Dowiesz się też jak je skonfigurować na przykładzie oprogramowania Bitdefender.

Dlaczego automatyczne skanowanie dysków zewnętrznych jest takie ważne

Nośniki zewnętrzne służą nam wszystkim przede wszystkim jako pamięć wymienna. Najczęściej korzystamy z nich do prostego przenoszenia danych między różnymi urządzeniami. W przypadku amatorskiego wykorzystania tego rodzaju urządzeń musimy się liczyć z tym, że pliki, które przenosimy często nie pochodzą z naszego komputera. Otrzymujemy je z nieznanych i niezaufanych źródeł. Plikami możemy się wymieniać z różnymi osobami w tym ze znajomymi, sąsiadami, rodziną itp. W każdym z tych przypadków należy się liczyć z tym, że zostały one pobrane z Internetu. Nawet jeśli przekazuje je nam zaufana osoba to nadal nie znamy ich pochodzenia. W ten sposób bardzo łatwo jest o infekcję naszego komputera.

Pamiętajmy o tym, że każda infekcja może się skończyć dla nas ogromnymi stratami takimi jak kradzież pieniędzy z konta bankowego lub kradzież tożsamości. W przypadku rozwiązań firmowych szanse na tego rodzaju infekcję z zewnątrz są mniejsze, ponieważ każdy nośnik zewnętrzny jest (a przynajmniej powinien być) autoryzowany. W dobrze zorganizowanych pod kątem bezpieczeństwa firmach korzystanie z prywatnych nośników zewnętrznych powinno być całkowicie zakazane. Blokowane ich przez administratorów za pomocą odpowiednich narzędzi powinno być czymś normalnym.

W jaki sposób chronić się przed zagrożeniami przynoszonymi na urządzeniach zewnętrznych

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy wiedzieć jest wyłączenie tzw. Autoodtwarzania w systemie Windows. Funkcja ta umożliwia automatyczne uruchomienie dysku zewnętrznego od razu po jego podłączeniu do komputera. Uproszczając, podłączamy pendrive z wirusem do USB, a system Windows automatycznie uruchamia jego zawartość bez pytania nas o zgodę.

W powyższym przypadku, gdy dojdzie do infekcji, zwykle jest już za późno. Ostatnią deską ratunku zostaje posiadanie porządnego oprogramowania antywirusowego takiego jak Bitdefender Total Security. Powinien on nie tylko automatycznie przeskanować dysk zewnętrzny w momencie podłączenia ale też wykrywać Autoodtwarzanie jako podatność systemu Windows i poinformować nas o tym. Gdy jest ono włączone, należy je jak najszybciej wyłączyć. Bezpieczny system przy każdym podłączeniu dysku zewnętrznego powinien wyświetlić okno dialogowe z zapytaniem co należy zrobić zamiast automatycznie uruchamiać jego zawartość.

Oprogramowanie antywirusowe Bitdefender dla systemów Windows posiada funkcjonalność o nazwie Luki, która skanuje komputer w poszukiwaniu podatności. Są to braki w aktualizacjach systemu operacyjnego i zainstalowanego oprogramowania, czy pozostawienie włączonych funkcji systemu, które mogą być niebezpieczne. Za pomocą Bitdefendera możemy sprawdzić czy mamy włączone Autoodtwarzanie (nazywa się Autoplay) i z jego poziomu wyłączyć.

bitdefender okno ustawień modułu luki z zaznaczonym autoplay

Bitdefender posiada też możliwość automatycznego skanowania nośników zewnętrznych od razu po ich podłączeniu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że jesteśmy dodatkowo zabezpieczeni przed wirusami pochodzącymi z Internetu lub innego komputera.

 


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy