Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBlogMedia Społecznościowe

Bezpieczeństwo na Instagramie – o czym warto pamiętać

Szymon Czudowski

21 czerwca 2021

Zagrożenia social media - bezpieczeństwo na instagramie

Zapominamy przy tym o jednym. Te zdjęcia oglądają nie tylko znajomi. Są one również świetnym źródłem informacji dla złodziei.

Instagram odgrywa ogromną rolę w życiu wielu ludzi, którzy używają go codziennie do komunikowania się ze znajomymi i członkami rodziny. Ale popularność tej platformy społecznościowej narzuciła również sposób działania wielu firmom, które z sukcesem prezentują na niej rozmaite produkty, sprzęty czy miejsca.

Mając ponad miliard aktywnych użytkowników, Instagram jest niezwykle atrakcyjny również dla ludzi nieuczciwych, w tym cyberprzestępców. Dokonują oni rozmaitych przekrętów, żerując na naiwnych użytkownikach sieci. Przyjrzyjmy się najbardziej powszechnym oszustwom.

Ataki phishingowe a bezpieczeństwo na Instagramie

Główne platformy społecznościowe, takie jak Instagram, często przyciągają cyberzłodziei liczących na przejmowanie kont i kradzież danych osobowych użytkowników oraz innych informacji o nich. Kontaktują się z potencjalnymi ofiarami poprzez emaile albo bezpośrednie wiadomości na platformie w celu podstępnego ściągnięcia loginu na fałszywe strony internetowe. Udostępniając takie linki, użytkownik nie tylko przekazuje swój login, ale także ryzykuje zainfekowanie swojego urządzenia złośliwym oprogramowaniem, które może zaszyfrować i ukraść jego dane, w tym finansowe.

Fałszywe upominki

Najbardziej znane i wpływowe osoby (tak zwani influencerzy) często oferują na Instagramie rozmaite upominki, niejednokrotnie bardzo drogie. Ale oszuści również znają ten serwis. Podszywają się więc pod influencerów albo przedstawicieli przedsiębiorstw, informując odbiorców, że wygrali nagrody. Proszą zatem o przesłanie opłaty pocztowej, a także danych osobowych.

Fałszywki a bezpieczeństwo na Instagramie

Jak powszechnie wiadomo, internet jest pełen podróbek rozmaitych produktów – od rzekomo luksusowej odzieży po sprzęt elektroniczny. Natomiast oszuści często kupują sobie zwolenników i ich polubienia na swoich fałszywych serwisach. W ten sposób zachęcają ogromne rzesze nieświadomych niczego użytkowników Instagrama do korzystania z szybkich ofert, rzekomo niesłychanie atrakcyjnych. W efekcie odbiorcy stają się właścicielami przepłaconych fałszywek.

Czekając na miłość

Jakie są szanse na spotkanie życiowego partnera na Instagramie? Zdania są podzielone. Sporo osób twierdzi, że niewielkie. Jednak krętacze bywają przebiegli. Potrafią poświęcić sporo czasu, by zdobyć zaufanie i nawiązać rzekome głębokie uczuciowe relacje z użytkownikiem, który jest celem oszustwa. Taki człowiek niejednokrotnie przekazuje mnóstwo informacji o sobie. A w pewnym momencie ofiara proszona jest o przesłanie większej kwoty, na przykład na pokrycie kosztów podróży. Jeżeli płaci, znajomość rozwija się (rzekomo) w najlepsze. Jeśli jednak zaczyna coś podejrzewać, może stać się ofiarą groźby ujawnienia swych sekretów. Przeważnie zostaje ze złamanym sercem i naruszonym kontem bankowym.

Bezpieczeństwo na Instagramie – dobre praktyki

Bez względu na to, czy użytkownik Instagrama jest sławny, czy nie, oszuści dokładają starań, by namówić go na kupno fałszywek. A przy okazji wyciągnąć jak najwięcej informacji, w tym danych osobowych. Chcąc zachować bezpieczeństwo, warto przestrzegać kilku podstawowych reguł:

 • Nie przesadzać z upowszechnianiem swoich zdjęć i filmów.
 • Używać unikalnego skomplikowanego hasła do logowania, a także dwuskładnikowej autentykacji.
 • Być szczególnie ostrożnym w kontaktach z nieznanymi ludźmi, przede wszystkim nie klikać w nadsyłane nieznane linki.
 • Pamiętać o zasadzie za-dobre-by-było-prawdziwe. Jeżeli oferta wygląda na zbyt korzystną, jest prawdopodobnie oszustwem.
 • Nie zapominać o zachowaniu prywatności. Korzystając z Instagrama do kontaktów ze znajomymi i rodziną, użytkownik nie powinien udostępniać swojego konta każdemu. Prywatne konto oznacza, że tylko określone osoby mogą oglądać zdjęcia i filmy.
 • Regularnie sprawdzać listę znajomych. Dzięki temu można na bieżąco usuwać osoby niechciane (nieprzyjazne).
 • Zainstalować system bezpieczeństwa zawierający rozwiązania antyphishinowe i antyfraudowe blokujące podejrzane strony internetowe i ostrzegające przed próbami oszustwa.

Jednak nawet najbardziej doświadczona i czujna osoba może mieć wątpliwości. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy ktoś próbuje Cię oszukać w sieci albo czy Twoja prywatność została naruszona? Wypróbuj narzędzie Digital Identity Protection firmy Bitdefender.

Jakie są zagrożenia

W ubiegłym roku ofiarami rozmaitych naruszeń bezpieczeństwa w sieci stało się ponad 163 miliony ludzi. Większość przekonuje się o tym dopiero po fakcie, gdy jest już za późno. Tymczasem około 20 procent dotyczyło danych finansowych. Efekty są zwykle poważne. Gdy dochodzi do takiego incydentu, rezultatem jest przeważnie utrata pieniędzy. Ofiara nagle dowiaduje się, że zapłaciła za czyjeś zakupy, podróż czy nawet kredyt. Skradzione dane finansowe to ogromny problem. Zaś ich odzyskanie to przeważnie bardzo długi, kłopotliwy proces.

ZOBACZ OFERTĘ OD BITDEFENDER

POMOŻEMY CI WYBRAĆ OPTYMALNE ROZWIĄZANIE – SKONTAKTUJ SIĘ


Autor


Szymon Czudowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy