Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Bezpieczeństwo vs wydajność, czyli największe wyzwanie zawiązane z ochroną komputerów

Kuba / is8.pl

24 sierpnia 2016

Utrzymanie bezpieczeństwa sieci firmowej z roku na rok staje się coraz trudniejszym zadaniem. Nie pomagają w tym ani złożone działania firm i instytucji, ani rozproszenie punktów końcowych użytkowników pracujących w trybie stacjonarnym oraz zdalnym. Coraz śmielsze poczynania cyberprzestępców w kontekście socjotechnicznych ataków i opracowywania nieznanego jeszcze złośliwego oprogramowania nie dają administratorom żadnych powodów do zadowolenia.

Kiedy liczba ataków staje się niepoliczalna, a przeniesienie ciężaru ochrony poza obszar środowiska użytkownika nie daje pożądanych rezultatów, jedynym rozsądnym podejściem do zachowania dotychczasowej skutecznej protekcji stacji roboczych i urządzeń przenośnych (przy jednoczesnym zachowaniu ich wydajności) są rozwiązania charakteryzujące się zdecentralizowaną ochroną. Zapobiegawczy środek w postaci bezagentowej ochrony antywirusowej komputerów będzie przeciwdziałał zagrożeniom płynącym z sieci Internet, synchronicznie zachowując pełną wydajność w ramach dostępnej konfiguracji sprzętowej urządzenia.

Wydajność kontra ochrona — na ile to możliwe?

Wbrew pozorom aspekty wydajności oraz ochrony powinny w tandemie realizować z góry ustalone założenia strategii bezpieczeństwa. Niestety, ale często bywa tak, że firmy dysponując środowiskiem roboczym o stosunkowo niskiej wydajności poszczególnych stacji rezygnują z ich ochrony pozbawiając się podstawowej i najważniejszej linii obrony przed trojanami i wirusami z rodziny ransomware — często ukrytymi pod płaszczykiem dołączonej do wiadomości e-mail załącznika z niezapłaconą fakturą bądź wezwaniem do zapłaty. Cierpią na tym przede wszystkim nieprzeszkoleni pracownicy, którzy w ramach realizowania swoich obowiązków pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony, narażając przy tym firmę na niepotrzebne ryzyko strat finansowych. Sytuacja taka ma jeszcze drugie ukryte dno, które bardzo często jest znacznie groźniejsze w skutkach niż mogłoby się to wydawać — firma, która ignoruje zagrożenia płynące z sieci Internet i wykazuje się niebywałą niekompetencją oraz lekceważąco traktuje swoje wizerunkowe i finansowe bezpieczeństwo, z całą pewnością odczuje tego skutki w niedalekiej przyszłości.

Bezpieczna sieć firmowa. Jak to zrobić?

Bezpieczna sieć firmowa z roku na rok staje się coraz trudniejsza do utrzymania. Ma na to wpływ kilka czynników:

 • Zwiększające się kompetencje osób praktykujących zagadnienia bezpieczeństwa, którzy spodziewają się po pracodawcach większej płacy, 
 • Weryfikuje to sam rynek pracy, który boryka się z brakiem wykwalifikowanej kadry w tym zakresie,
 • Ze względu na cloud computing liczba usług związanych z cyberprzestępczością staje się coraz powszechniej dostępna. W efekcie, groźne działania przestępców specjalizujących się w tego typu zleceniach stają się coraz tańsze, a z kolei wymagana moc obliczeniowa zdolna analizować ataki na sieć firmową ulega ciągłemu zwiększaniu.
ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Sytuacja ta wydaje się z pozoru bez wyjścia. Z jednej strony moc obliczeniowa komputerów nie pozwala na realizowanie podstawowej ochrony antywirusowej, a z drugiej aktywność cyberprzestępców ciągle rośnie — szczególnie widać to po liczbie ataków socjotechnicznych i statystykach prowadzonych przez firmę Google w zakresie informacji o wykorzystywaniu przez przestępców złośliwego oprogramowania.

Według prowadzonych w czasie rzeczywistym statystyk dotyczących liczby zaparkowanych domen w home.pl i nazwa.pl, tylko w poprzednim roku przestępcy rozprzestrzeniali swoje złośliwe oprogramowanie lub wykorzystywali przejęte polskie strony do ponad 200 000 ataków.

BYOD (ang. Bring You Own Device) lekiem na przestarzałe środowisko robocze? A może nowoczesne podejście do ochrony antywirusowej?

Większość polityk bezpieczeństwa, które przewidują wspieranie strategii BYOD (ang. Bring You Own Device) stają się coraz bardziej skomplikowanymi i złożonymi niż kiedykolwiek w przeszłości. Zespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo z trudem nadążają za szybko zmieniającymi się trendami (konsumeryzacja IT, shadow IT). Małe firmy mogą pozwolić sobie na przeniesienie ciężaru środowiska roboczego do prywatnych komputerów swoich pracowników — z zachowaniem należytego bezpieczeństwa w kontekście ochrony firmowych dokumentów i kopii zapasowej newralgicznych plików i danych, zwiększając przy tym efektywność pracy i niwelując koszty utrzymania infrastruktury sieciowej. Jednak koncepcja ta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów z punktu widzenia krajowych firm, które zamierzają monitorować pracowników i kontrolować dostęp do zasobów.

Najrozsądniejszym wyjściem z tej sytuacji jest zaadoptowanie w sieci lokalnej ochrony odchodzącej od tradycyjnego konceptu bezpieczeństwa. Administratorzy zastępując standardowe programy antywirusowe wykorzystujące lokalne technologie skanujące i wykrywające wirusy lekkimi agentami, przeniosą ciężar mocy obliczeniowej skanowania ze stacji roboczej na serwer pełniący rolę konsoli kontrolno-zarządzającej. Rozwiązania takie zostały opracowane z myślą o środowiskach wirtualnych, więc w korelacji pomogą zachować równowagę pomiędzy bezpieczeństwem a wydajnością.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy