Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Bezpieczna wymiana informacji

piotrek

Piotr R

22 grudnia 2016

Chyba już nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że nie ma prywatności w Internecie i wszystko co przesyłamy i ściągamy może być podglądane. Dostęp do tych informacji mają służby specjalne, już jakiś czas temu weszła w życie ustawa inwigilacyjna, która jeszcze bardziej poszerza możliwości policji. Na wniosek odpowiedniego organu, można przejrzeć wszystkie nasze e-maile, wiadomości z portali społecznościowych lub SMSy. Problem pojawia się wtedy, kiedy mamy coś bardzo ważnego do przekazania wyłącznie jednej osobie. Jak postępować w takim wypadku? Odpowiedź jest prosta – szyfrowanie.

bitdefender-najlepszy-antywirus-news

Kryptografia w służbie społeczeństwu.

Już w bardzo dawnych czasach pewna wiedza mogła być dostępna jedynie dla elity. Przykładem może być Juliusz Cezar, który opracował szyfr, dzięki któremu mógł dzielić się prywatną korespondencją z przyjaciółmi. Był to prosty szyfr przesuwający i polegał na podmianie liter alfabetu inną literą, oddaloną o stałą pozycję.

Pierwsza oraz druga wojna światowa znacznie przyczyniły się do rozwoju kryptografii. Wynikało to z chęci zatajenia np. faktycznej ilości wojska na froncie, planów wojskowych, a także informacji przekazywanych przez szpiegów.

Nowoczesna kryptografia.

Rozwój technologii przyczynił się w znacznym stopniu do postępu kryptografii. Dzięki mocy obliczeniowej nowoczesnych komputerów możliwe jest wykonywanie skomplikowanych obliczeń w krótkim czasie. W skutek tego powstały takie algorytmy jak: DES, AES lub RSA. Co ważniejsze, algorytmy te są open source, czyli można sprawdzić i ocenić ich kod źródłowy. Dodatkowo, co roku odbywa się konferencja RSA, na której ludzie związani z bezpieczeństwem oraz kryptografią próbują udoskonalać algorytmy, a także pokazywać ewentualne ich słabości. Można nie zdawać sobie z tego sprawy, lecz codziennie korzystamy z rozwiązań kryptograficznych. Najczęściej występują, one kiedy wchodzimy na strony przesyłające poufne dane: portale społecznościowe, banki lub podobne portale. Szyfrowane połączenie następuje wtedy, kiedy adres strony poprzedzony jest protokołem https i stosuje szyfrowanie protokołem TLS. Dzięki temu przesyłane dane są szyfrowane i nawet jak ktoś je podsłucha, nie będzie mógł zrobić z nimi nic pożytecznego. Ponadto przestępca nie będzie w stanie zmienić przesyłanych danych, co gwarantuje pewność połączenia.

Jak zabezpieczyć komunikację?

Jeśli jest dostępny protokół szyfrowany, należy z niego w każdym wypadku korzystać. Szczególnie jak wchodzimy na stronę, która wymaga logowania oraz przekazania innych poufnych danych. Jeśli chodzi o komunikację w trybie rzeczywistym, jak Messenger, powinno się stosować doskonałą aplikację szyfrującą jaką jest Cryptocat.

Jego zaletami są: otwarty kod źródłowy, mocne szyfrowanie oraz brak możliwości odszyfrowania ruchu kiedy klucze zostaną wykradzione. Nawet jeśli nie mamy ważnych wiadomości do przekazania, posiadamy prawo do prywatności i nikt nie ma prawa do przeglądania naszej prywatnej korespondencji. Ważnym aspektem w komunikacji są SMSy, często załatwiamy różne sprawy lub umawiamy się na spotkanie właśnie poprzez ten kanał komunikacji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że również wiadomości tekstowe mogą zostać podsłuchane. Niezależnie czy korzystamy z telefonów z systemem iOS czy Android, istnieje aplikacja Signal, która ma za zadanie szyfrowanie SMSów oraz połączeń wychodzących. Co ważniejsze, jest to darmowa aplikacja, a do jej działania nie potrzeba zakładać oddzielnego konta. Do korzystania z tego narzędzia namawiają między innymi: Edward Snowden, Laura Poitras czy Bruce Schneier.

Co z pocztą elektroniczną?

Dzięki portalowi Wikileaks, założonemu przez Juliana Assenge wzrosła świadomość użytkowników w zakresie poufnej wymiany informacji poprzez Internet. Strona ta ma za zadanie ujawniać tajne rządowe dokumenty. Ktokolwiek wejdzie w posiadanie takich informacji, może anonimowo przekazać je na ten portal. Można tam zasięgnąć pomocy w jaki sposób, nie ujawniając tożsamości, wysłać dokumenty do portalu.

Jeśli jednak chcemy ukryć treść przesyłanej wiadomości należy skorzystać właśnie z szyfrowania. Jedną z najpopularniejszych metod aby tego dokonać jest skorzystanie z kryptografii asymetrycznej. Opiera ona się na dwóch kluczach: prywatnym oraz publicznym. Najpierw nadawca musi przekazać odbiorcy swój klucz publiczny, którym będzie zaszyfrowana wiadomość. Po zaszyfrowaniu informacji, zostanie ona wysłana i może zostać odszyfrowana jedynie przy pomocy klucza prywatnego pierwotnego nadawcy. Warto podkreślić również, że ujawnienie swojego klucza publicznego nie grozi ujawnieniem danych, a klucza prywatnego nie da się odtworzyć z klucza publicznego.

Informacji w tej sposób zaszyfrowanej nie ma możliwości odszyfrować bez znajomości klucza prywatnego. Ponadto kryptografia asymetryczna jest również wykorzystywana w podpisach cyfrowych.

Jak to wpłynie na bezpieczeństwo?

Prawo do prywatności ma każdy i chodzi tutaj o pliki na komputerze oraz wymianę korespondencji. Jednak jeśli komputer dostanie się w ręce przestępcy i nic nie będzie zaszyfrowane, wtedy haker może zrobić co mu się podoba z naszymi danymi. Może np. wykorzystać do szantażu zdjęcia lub wiadomości, które wysyłaliśmy do znajomych. W przypadku zaszyfrowania całego dysku lub najważniejszych plików, przestępca nie będzie mógł ich otworzyć co wiąże się z jego porażką. Dodatkowo korzystając z zaszyfrowanej komunikacji, również nikt nie będzie w stanie podsłuchać naszych rozmów w Internecie. Jest to naprawdę niewiele pracy a sprawi, że każdy poczuje się bezpieczniej.

Informacje można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce


Autor


piotrek

Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy