W tym artykule poznasz różnicę pomiędzy konwersją, a kompresją plików oraz dowiesz się w jaki sposób wykonywać obie te operacie bezpiecznie.
Konwersja, a kompresja plików
Na początek musimy rozróżnić pojęcia konwersji od kompresji. Niestety to dla wielu oznacza to samo, a tak naprawdę są to całkiem inne operacje wykonywane na plikach.
Należy pamiętać, że konwersja jest przede wszystkim zmianą formatu pliku. Każdy format pliku ma własne rozszerzenie jednak konwersja oprócz rozszerzenia może też zmienić jego wartości. Kompresując liczmy się z możliwością doprowadzenia do zmiany jakości obrazu lub dźwięku. Przykład: Pliki JPEG nie obsługują tła, które jest przezroczyste, więc jeśli potrzebujemy takie zastosować, możemy przekonwertować plik np. na PNG i nie powinno już być z tym problemu. W trakcie konwersji wartości ulegają zmianie. Są one różne ale warto znać takie jak rozmiar pliku na dysku, jego hash, suma kontrolna i rozszerzenie.
Czym jest kompresja, że tak bardzo różni się od konwersji? Jest ona metodą na zmniejszenie rozmiaru pliku na dysku, aby użytkownicy mogli prościej mogli je przenosić między komputerami lub by zużywali mniej transferu na udostępnienie plików w sieci. Jest to po prostu sposób na oszczędzenie miejsca na dysku przy przechowywaniu dużych plików. Istnieje wiele wariantów kompresji i są zależne od formatu pliku. Dobrym przykładem jest kompresja wideo, która obniży jakość i rozdzielczość filmu, aby zmniejszyć jego ostateczny rozmiar. Jest to rodzaj kompresji stratnej. Istnieją też kompresje bezstratne, które w przypadku wyboru odpowiedniego rozszerzenia jest swego rodzaju idealną kopią.
Innym rodzajem kompresji jest tworzenie tzw. archiwów. Jest to zaszyfrowanie („spakowanie”) pliku w taki sposób, aby nie tylko zmniejszyć jego rozmiar ale też umożliwia podzielenie go na części o wskazanych rozmiarach oraz ustawienie hasła dostępu, aby osoba niepowołana nie mogła wykorzystać zawartości. Ta metoda kompresji przy okazji pozwala zabezpieczyć np. poufne dane w trakcie ich przekazywania. Spakowanie pliku oznacza, że do uzyskania dostępu na komputerze docelowym wymagane jest najpierw jego wypakowanie odpowiednim narzędziem.
Bezpieczeństwo konwersji i kompresji w praktyce
Do przeprowadzania zarówno kompresji jak i konwersji należy wykorzystać odpowiednie narzędzia. W obu przypadkach trzeba liczyć się z tym, że wymagana jest do tego duża moc obliczeniowa komputera. Im większy plik tym jego transformacja lub spakowanie / wypakowanie będą trwały dłużej.
Dla konwersji istnieje wiele różnych darmowych narzędzi jednak tutaj zależnie od potrzeb należy zastanowić się nad używanym oprogramowaniem. W darmowych wersjach mogą występować pewne ograniczenia. Przykładem jest wykorzystywanie mocy obliczeniowej procesora dla przetwarzania plików graficznych lub filmów. Posiadając szybką, dedykowaną kartę graficzną znacznie skrócimy cały czas operacji, ponieważ jej moc obliczeniowa jest znacznie większa niż procesora. Dlatego w tym przypadku (zwłaszcza w firmie) lepiej jest zainwestować w profesjonale oprogramowanie, które nie tylko skróci czas pracy ale też znacznie ją ułatwi.
W przypadku kompresji można wykorzystywać darmowe rozwiązania jak np. 7-zip. Do najprostszych zastosowań można też użyć funkcji pakowania i wypakowania wbudowanej w system Windows. Istnieją też rozwiązania komercyjne jak np. popularny w Polsce Win-RAR. W przypadku kompresji czas operacji jest mocno zależny od wydajności procesora.
Co zrobić gdy domowy komputer posiada mało mocy obliczeniowej? Istnieje wiele serwisów online (w tym darmowych) służących do kompresji i konwersji plików (są to różne serwisy). W tym przypadku całość operacji odbywa się na zewnętrznych serwerach, a gdy się one zakończą będziemy mogli pobrać gotowy plik z powrotem na komputer. Korzystając z takiego rozwiązania powinniśmy zastanowić się jak bardzo poufne są dane do przetworzenia. Na początek należy zapoznać się z regulaminem zewnętrznego serwisu, a dopiero później podjąć decyzję czy jest to warte ryzyka przekazania pliku do obcego podmiotu.