Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Bezpieczne zakupy

Kuba / is8.pl

8 listopada 2016

Bezpieczne zakupy w Internecie – jak chronić swoje dane?

Żyjemy w tak pięknych czasach, że aby zamówić jedzenie, artykuły chemiczne albo nawet elektronikę, nie musimy już wychodzić z domu. W Europie w 2010 roku internauci dokonali zakupów na kwotę 81 miliardów euro, natomiast już w 2015 na 134 miliardy. To pokazuje jak szybki jest wzrost zalicza popularności zakupów w Internecie. Jednak wszystko ma swoją cenę, za wygodę którą oferują e-zakupy możemy ponieść większe koszty niż za sam produkt. Tym co może być droższe od pieniędzy są nasze dane osobowe o które toczy się walka w Internecie między korporacjami oraz przestępcami.

Czym może grozić utrata naszych danych?

Jak pokazują historie innych włamań lub nieostrożności użytkowników, utrata danych może doprowadzić do przejęcia całkowitej kontroli nad siecią w firmie. Natomiast jeśli chodzi o użytkowników prywatnych ujawnienie np. numeru karty kredytowej może spowodować utratę wszystkich środków na koncie. Inne wrażliwe dane, takie jak numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania lub numer pesel są również „trofeami” dla cyber przestępców. Istnieją strony w sieci, na których można sprzedać lub kupić bazy danych z informacjami o użytkownikach. Między innymi dlatego należy zadbać o to aby zakupy, które robimy w Internecie były jak najbardziej bezpieczne. Z dnia na dzień powstają nowe metody ataków na użytkowników, po to aby wykraść poufne dane. Zaliczają się do nich: socjotechnika, czyli przekonanie osoby, że jest się kimś innym aby wyłudzić dane, luki 0-day czyli wcześniej nie znane podatności bądź po prostu błędy użytkowników.

Bezpieczniejsze zakupy…

Dla niektórych ten tytuł jest oksymoronem i dlatego nie decydują się na zakupy w Internecie. Uważamy, że stosując się do kilku porad oraz korzystając z odpowiedniego oprogramowania, można ustrzec się przed hakerami, nawet tymi najsprytniejszymi. Pierwszym i fundamentalnym czynnikiem przyczyniającym się do bezpieczeństwa zakupów jest „czysty” komputer, czyli nie zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem. Można to porównać do szpiega, który będzie stał za nami podczas standardowych zakupów. Wszystko by słyszał oraz zapisywał – tak właśnie mogą działać wirusy. Komputer można przeskanować przy pomocy dowolnego programu antywirusowego a ewentualne zagrożenia usunąć. Następnym problemem jest wiara użytkowników w to co przeczytają, najczęściej w mailu. Nigdy żaden portal z zakupami nie poprosi o zresetowanie hasła lub jego wysłanie. Jest to tak zwany phishing czyli podawanie się za inną osobę w celu wyłudzenia informacji takich jak np. hasła. Do tego wszystkiego trzeba zwracać uwagę na szyfrowane połączenie czyli zielona kłódka w pasku adresu. Świadczy ona o bezpiecznej i szyfrowanej transmisji opartej o protokół HTTPS.

Zaglądając dalej, można przeczytać, że certyfikat jest ważny a użyte szyfrowanie to TLS 1.2. Jest to jak najbardziej bezpieczne rozwiązanie i żadne dane nie będą mogły być modyfikowane ani przeglądane pomiędzy klientem a serwerem.

Jeśli już zdecydujemy się na zakupy w Internecie, powinniśmy korzystać z tych sklepów, które mają już wyrobioną markę. Nawet w prawdziwym życiu nie pójdziemy do nieznanego wcześniej podejrzanego sklepu i nie wydamy tam pieniędzy. To samo tyczy się zakupów wirtualnych, przed jakąkolwiek transakcją, koniecznie trzeba sprawdzić czy owy sklep jest rzetelny i prawdziwy.

Współpraca z oprogramowaniem

Programy antywirusowe to już nie tylko skanowanie i ochrona systemu przed złośliwym oprogramowaniem. Twórcy idą z duchem czasu i wspierają użytkowników w każdej czynności, która może być uznana za niebezpieczną. To samo dotyczy e-zakupów. Aby zapewnić jak najlepsze bezpieczeństwo transakcji, marka Bitdefender proponuje moduł Safepay. Opiera się on na odizolowanej od reszty systemu przeglądarce, która oferuje zabezpieczenia przed różnymi podstępami podczas bankowości elektronicznej lub zakupami online. Dzięki temu nie musimy zwracać uwagi na certyfikaty lub bezpieczne połączenie ponieważ Safepay sam powiadomi nas jeśli wykryje jakieś podejrzane działanie. Kolejnymi ważnymi funkcjami jakie posiada Safepay jest menadżer haseł oraz zabezpieczenie sieci Wi-Fi, nawet przy połączeniu w miejscu publicznym.

Oryginalne źródło:

https://theamericangenius.com/business-news/online-shopping-increasingly-popular-here-are-the-freshest-stats/


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy