Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościCiekawostkiNowości - nagrody

Bitdefender Total Security uzyskał status „TOP Product” w raporcie AV-TEST – wrzesień-październik 2024 r.

Piotr R

9 grudnia 2024

Niezmiernie miło nam ogłosić, że Bitdefender Total Security został uznany za „TOP Product” w testach AV-TEST uzyskując 17,5/18 punktów. Te wyniki wskazują na to, że programy antywirusowe Bitdefneder niezmiennie pozostają w ścisłej czołówce najskuteczniejszych narzędzi zabezpieczających dostępnych na rynku.

Nagroda AV-TEST

Wyniki testu konsumenckich systemów antywirusowych AV-TEST

We wrześniu i październiku 2024 r. badacze z niezależnego instytutu AV-TEST ocenili 17 produktów zabezpieczających użytkowników domowych, korzystając z ich domyślnych ustawień. Do testów zawsze używali najnowszej publicznie dostępnej wersji wszystkich produktów. Mogły one aktualizować się w dowolnym momencie i przeszukiwać swoje usługi w chmurze. Badacze skupili się na realistycznych scenariuszach testowych i sprawdzili produkty pod kątem rzeczywistych zagrożeń. Produkty musiały wykazać się swoimi możliwościami, korzystając ze wszystkich komponentów i warstw ochrony.

Jak przeprowadzono testy?

Wyniki testu podzielono na trzy główne kategorie: Ochronę, Wydajność i Użyteczność. Poniżej szczegółowo wyjaśnimy, w jaki sposób oceniono poszczególne antywirusy i przedstawimy wyniki, które osiągnął Bitdefender Total Security.

Ochrona

Zamiast być teoretycznie ocenianym w symulowanych warunkach testowych, w AV-TEST produkty muszą odpierać najnowsze ataki. Wszystkie zagrożenia uruchamiane przez cyberprzestępców są używane w skrupulatnie zaprojektowanych testach: np. złośliwe oprogramowanie typu zero-day, ataki drive-by, pobieranie ze stron internetowych, ataki za pośrednictwem zainfekowanych wiadomości e-mail i wiele innych.

Etap 1 – Testowanie funkcji ochrony: ochrona przed atakami złośliwego oprogramowania typu 0-day z Internetu, w tym zagrożeniami internetowymi i e-mailowymi (testowanie w warunkach rzeczywistych)

Ten moduł testowy odzwierciedla rzeczywisty stan zagrożenia, z jakim mierzą się programy bezpieczeństwa w Internecie. W związku z tym produkty muszą bronić się przed atakami online najnowszego złośliwego oprogramowania i najczęściej wykorzystywanymi ścieżkami infekcji. Wyrafinowany system testowy obejmuje skuteczność ochrony w teście w świecie rzeczywistym obejmującym kilka etapów. Test obejmuje wyłącznie złośliwe oprogramowanie, które AV-TEST wykrył nie później niż w ciągu ostatnich 24 godzin.

Rutynowy test w warunkach rzeczywistych.

Podczas, gdy produkty dla użytkowników domowych są instalowane z domyślnymi ustawieniami, producent może określić konfigurację rozwiązań korporacyjnych. Produkty są aktualizowane i mają pełny dostęp do Internetu w każdej chwili.

Program analityczny AV-TEST tworzy mapę niezainfekowanego systemu.

Następnie otwierana jest strona internetowa lub adres e-mail zainfekowany złośliwym kodem.

Jeśli program ochrony wskazuje i blokuje niebezpieczne próby dostępu, jest to dokumentowane. W procesie tym każda możliwa funkcja bezpieczeństwa jest objęta, niezależnie od tego, gdzie funkcja blokuje atak lub za pomocą jakiej technologii atak jest blokowany. W obronie przed złośliwym oprogramowaniem za pośrednictwem uruchomionych witryn internetowych odbywa się to w następujący sposób, na przykład:

  • Dostęp do adresu URL jest zablokowany.
  • Luka w zabezpieczeniach witryny została zidentyfikowana i zablokowana.
  • Pobieranie szkodliwych komponentów jest blokowane.
  • Blokowane jest używanie złośliwych komponentów.

Ponieważ wykrycie złośliwych komponentów lub działań nie jest koniecznie równoznaczne z udanym zablokowaniem złośliwego oprogramowania, wszystkie operacje są monitorowane przez cały czas w systemie testowym. Pozwala nam to określić, czy ataki są blokowane całkowicie, częściowo, czy wcale.

Etap 2 – Test funkcji wykrywania: wykrywanie szeroko rozpowszechnionego i powszechnego złośliwego oprogramowania odkrytego w ciągu ostatnich 4 tygodni (zestaw referencyjny AV-TEST)

Zestaw referencyjny AV-TEST składa się z niezwykle rozpowszechnionych złośliwych programów dla systemu Windows, wykrytych przez AV-TEST w trakcie testów oraz w ciągu ostatnich 4 tygodni przed rozpoczęciem testu.

Powodem takiego podejścia testowego jest to, że infekcje często występują, ponieważ produkty nie otrzymują aktualizacji, nie są prawidłowo skonfigurowane lub nie są jeszcze w stanie chronić przed atakami. Na tym tle przeprowadzane są testy pod kątem tego, jak dobrze produkty są w stanie wyłapywać złośliwe oprogramowanie, które ma zaledwie kilka dni, a tym samym wykrywać potencjalne infekcje w sieci lub na domowym komputerze.

Procedura testowa dla zestawu referencyjnego AV-TEST

  • Podczas gdy produkty dla użytkowników domowych są instalowane z domyślnymi ustawieniami, producent może określić konfigurację rozwiązań korporacyjnych. Produkty są aktualizowane i mają pełny dostęp do Internetu w każdej chwili.
  • Skanowanie na żądanie odbywa się za pomocą zestawu referencyjnego AV-TEST.
  • Wszystkie pliki, które nie zostały wykryte podczas skanowania na żądanie, są uruchamiane w systemie testowym w celu sprawdzenia dynamicznego wykrywania.

AV-TEST tworzy identyczne i powtarzalne warunki dla wszystkich produktów w ramach testu. W tym celu rutyna testowa dla wszystkich produktów i dla każdego przypadku testowego jest wykonywana jednocześnie, a systemy testowe o identycznej konfiguracji są wdrażane.

Wyniki Bitdefender Total Security w teście ochrony

Ochrona przed atakami złośliwego oprogramowania typu 0-day, w tym zagrożeniami internetowymi i e-mailowymi (testy w warunkach rzeczywistych):

Bitdefender Total Security zablokował 307/307 próbek i osiągnął 100% skuteczności zarówno we wrześniu i w październiku 2024 roku.

Wykrycie szeroko rozpowszechnionego i powszechnego złośliwego oprogramowania odkrytego w ciągu ostatnich 4 tygodni (zestaw referencyjny AV-TEST):

Bitdefender zablokował 11026/11026 próbek i osiągnął 100% skuteczności zarówno w we wrześniu, jak i w październiku.

Bitdefender Total Security osiągnął końcowy wynik 6/6 punktów w klasyfikacji AV-TEST.

Wydajność (obciążenie systemu)

W jakim stopniu korzystanie z produktu bezpieczeństwa IT wpływa na szybkość chronionego systemu? Eksperci z laboratorium AV-TEST badają konsekwencje dla wydajności, stosując zaawansowane testy w realistycznych warunkach.

Aby zbadać wpływ rozwiązań zabezpieczających na szybkość, przeprowadzono, zmierzono i przeanalizowano typowe operacje codziennej pracy na komputerach.

Szczególną uwagę zwraca się na:

  • Zwalnianie podczas uruchamiania popularnych witryn internetowych,
  • Wolniejsze pobieranie często używanych programów,
  • Wolniejsze uruchamianie standardowych programów,
  • Wolniejsza instalacja często używanych programów,
  • Wolniejsze kopiowanie plików (lokalnie i w sieci),

Każda pojedyncza czynność jest wykonywana kilka razy, aby można było wygenerować wiarygodną średnią. Poprzez dodatkowe środki, błędne pomiary są wykluczane, aby określić wiarygodne wartości dla wszystkich produktów i przypadków testowych. Są one porównywane z wartościami systemów referencyjnych AV-TEST bez programów bezpieczeństwa, a różnica jest obliczana. Ta różnica ostatecznie wskazuje na spowolnienie systemu zgodnie z wykonanymi czynnościami.

Wszystkie funkcje, które mogą ewentualnie zniekształcić wyniki pomiaru, są wyłączane przed rozpoczęciem testu. Dotyczy to niektórych funkcji systemowych, automatycznych aktualizacji lub skanowania i kopii zapasowych.

Testy są przeprowadzane jednocześnie na identycznych systemach, aby stworzyć porównywalne warunki. Dane generowane w procesie dostarczają reprezentatywnego obrazu spowolnienia systemu, umożliwiając szczegółowe porównanie.

Do testów wydajnościowych AV-TEST wykorzystuje następujące konfiguracje:

  • Standardowy komputer: Lenovo ThinkCentre V55t MT (11KG0031GE): AMD Ryzen 5 4600G; dysk SSD 256, pamięć RAM 8 GB; karta graficzna AMD Radeon.
  • Komputer klasy high-end: Lenovo ThinkStation P340 (30DH00GUGE): Intel Core i7 10700K; dysk SSD 1TB NVMe; 16 GB pamięci RAM; karta graficzna Intel UHD Graphics 630.
Wyniki osiągnięte przez Bitdefender Total Security

Zwalnianie podczas uruchamiania popularnych witryn internetowych:

  • Standardowy komputer: 20%
  • Komputer klasy high-end: 13%

Wolniejsze pobieranie często używanych aplikacji:

  • Standardowy komputer: 1%
  • Komputer klasy high-end: 1%

Wolniejsze uruchamianie standardowych aplikacji programowych:

  • Standardowy komputer: 17%
  • Komputer klasy high-end: 12%

Wolniejsza instalacja często używanych aplikacji:

  • Standardowy komputer: 26%
  • Komputer klasy high-end: 20%

Wolniejsze kopiowanie plików lokalnie i w sieci:

  • Standardowy komputer: 2%
  • Komputer klasy high-end: 3%

Ostatecznie w teście wydajności Bitdefender Total Security uzyskał 5,5/6 punktów.

Użyteczność

W testach programów bezpieczeństwa AV-TEST kładzie nacisk na określenie skuteczności ochrony. Jednak w zastosowaniach domowych i korporacyjnych użyteczność produktów zabezpieczających odgrywa rolę, której nie należy lekceważyć. Ponieważ fałszywe alarmy mogą zakłócić rutynę pracy tak samo, jak ataki złośliwego oprogramowania.

Etap 1: Fałszywe alarmy lub blokowanie podczas odwiedzania stron internetowych


Fałszywe alarmy podczas pracy w Internecie, a także niepotrzebne blokowanie stron internetowych są wykrywane na tym etapie testu użyteczności. System testowy bierze pod uwagę kilkaset popularnych stron internetowych. Automatycznie wykrywa, czy i kiedy program bezpieczeństwa fałszywie wydaje komunikaty ostrzegawcze lub nawet blokuje dostęp z powodu fałszywego alarmu.

Etap 2: Fałszywe wykrycia legalnego oprogramowania jako złośliwego oprogramowania podczas skanowania systemu

Ta część testu fałszywych alarmów wykrywa ilość fałszywych wykryć nieszkodliwych plików przez programy zabezpieczające. W setkach tysięcy przypadków testowych produkty muszą osiągnąć jak najniższy wskaźnik fałszywych alarmów.

Pliki do testu pochodzą z ciągle rosnącego 15-letniego archiwum znanego łagodnego oprogramowania. Pliki z szarych obszarów (np. oprogramowanie do zdalnej administracji, programy do odzyskiwania haseł lub komercyjne keyloggery) są usuwane z zestawu testowego w celu wykrycia tylko jednoznacznych fałszywych wyników pozytywnych.

Zestaw testowy jest zazwyczaj poddawany skanowaniu na żądanie. W przypadku wszystkich programów bez funkcji skanowania na żądanie pliki są uruchamiane sekwencyjnie w systemie testowym.

Etap 3 – Test fałszywych alarmów dla oprogramowania standardowego: fałszywe ostrzeżenia dotyczące pewnych działań i blokowanie tych działań wykonywanych podczas instalacji i korzystania z legalnego oprogramowania

W tym module testerzy określają liczbę fałszywych alarmów wywołanych przez produkty podczas wdrażania najnowszych wersji szeroko rozpowszechnionego oprogramowania. Obejmuje to korzystanie z popularnych programów, takich jak Adobe Reader, Flash, Google Chrome, Java, Thunderbird lub VLC Media Player.

Oprócz monitorowania bezbłędnych pobrań, test sprawdza również płynną instalację i bezproblemowe użytkowanie. W ten sposób testerzy wykrywają między innymi fałszywe komunikaty ostrzegawcze, a także zapytania z produktów zabezpieczających, które wymagają interakcji użytkownika, zakłócając rutynę pracy. W wyniku tych testów powstaje kompletny raport na temat liczby i rodzaju fałszywie wydanych komunikatów ostrzegawczych i zablokowanych programów.

Wyniki osiągnięte przez Bitdefender Total Security w teście Użyteczności

Fałszywe ostrzeżenia lub blokady podczas odwiedzania stron internetowych:

0/500 próbek

Fałszywe wykrywanie legalnego oprogramowania jako złośliwego oprogramowania podczas skanowania systemu”:

0/ 038 467 próbek

Fałszywe ostrzeżenia dotyczące pewnych działań wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:

0/20 próbek

Fałszywe blokowanie niektórych czynności wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:

0/20 próbek

Fałszywe ostrzeżenia dotyczące pewnych działań wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:

0/20 próbek

Fałszywe blokowanie niektórych czynności wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:

0/20 próbek

Fałszywe ostrzeżenia dotyczące pewnych działań wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:

0/40 próbek

Fałszywe blokowanie niektórych czynności wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:

0/40 próbek

Ostatecznie Bitdefender Total Security osiągnął 6/6 punktów w tej kategorii.

Jeśli chcesz poznać więcej możliwości, które zapewni Ci Bitdefender Total Security, to sprawdź tę stronę.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy