Bitdefender Total Security uzyskał status „TOP Product” w raporcie AV-TEST – wrzesień-październik 2024 r.
Piotr R
9 grudnia 2024
Niezmiernie miło nam ogłosić, że Bitdefender Total Security został uznany za „TOP Product” w testach AV-TEST uzyskując 17,5/18 punktów. Te wyniki wskazują na to, że programy antywirusowe Bitdefneder niezmiennie pozostają w ścisłej czołówce najskuteczniejszych narzędzi zabezpieczających dostępnych na rynku.
Wyniki testu konsumenckich systemów antywirusowych AV-TEST
We wrześniu i październiku 2024 r. badacze z niezależnego instytutu AV-TEST ocenili 17 produktów zabezpieczających użytkowników domowych, korzystając z ich domyślnych ustawień. Do testów zawsze używali najnowszej publicznie dostępnej wersji wszystkich produktów. Mogły one aktualizować się w dowolnym momencie i przeszukiwać swoje usługi w chmurze. Badacze skupili się na realistycznych scenariuszach testowych i sprawdzili produkty pod kątem rzeczywistych zagrożeń. Produkty musiały wykazać się swoimi możliwościami, korzystając ze wszystkich komponentów i warstw ochrony.
Jak przeprowadzono testy?
Wyniki testu podzielono na trzy główne kategorie: Ochronę, Wydajność i Użyteczność. Poniżej szczegółowo wyjaśnimy, w jaki sposób oceniono poszczególne antywirusy i przedstawimy wyniki, które osiągnął Bitdefender Total Security.
Ochrona
Zamiast być teoretycznie ocenianym w symulowanych warunkach testowych, w AV-TEST produkty muszą odpierać najnowsze ataki. Wszystkie zagrożenia uruchamiane przez cyberprzestępców są używane w skrupulatnie zaprojektowanych testach: np. złośliwe oprogramowanie typu zero-day, ataki drive-by, pobieranie ze stron internetowych, ataki za pośrednictwem zainfekowanych wiadomości e-mail i wiele innych.
Etap 1 – Testowanie funkcji ochrony: ochrona przed atakami złośliwego oprogramowania typu 0-day z Internetu, w tym zagrożeniami internetowymi i e-mailowymi (testowanie w warunkach rzeczywistych)
Ten moduł testowy odzwierciedla rzeczywisty stan zagrożenia, z jakim mierzą się programy bezpieczeństwa w Internecie. W związku z tym produkty muszą bronić się przed atakami online najnowszego złośliwego oprogramowania i najczęściej wykorzystywanymi ścieżkami infekcji. Wyrafinowany system testowy obejmuje skuteczność ochrony w teście w świecie rzeczywistym obejmującym kilka etapów. Test obejmuje wyłącznie złośliwe oprogramowanie, które AV-TEST wykrył nie później niż w ciągu ostatnich 24 godzin.
Rutynowy test w warunkach rzeczywistych.
Podczas, gdy produkty dla użytkowników domowych są instalowane z domyślnymi ustawieniami, producent może określić konfigurację rozwiązań korporacyjnych. Produkty są aktualizowane i mają pełny dostęp do Internetu w każdej chwili.
Program analityczny AV-TEST tworzy mapę niezainfekowanego systemu.
Następnie otwierana jest strona internetowa lub adres e-mail zainfekowany złośliwym kodem.
Jeśli program ochrony wskazuje i blokuje niebezpieczne próby dostępu, jest to dokumentowane. W procesie tym każda możliwa funkcja bezpieczeństwa jest objęta, niezależnie od tego, gdzie funkcja blokuje atak lub za pomocą jakiej technologii atak jest blokowany. W obronie przed złośliwym oprogramowaniem za pośrednictwem uruchomionych witryn internetowych odbywa się to w następujący sposób, na przykład:
Dostęp do adresu URL jest zablokowany.
Luka w zabezpieczeniach witryny została zidentyfikowana i zablokowana.
Pobieranie szkodliwych komponentów jest blokowane.
Blokowane jest używanie złośliwych komponentów.
Ponieważ wykrycie złośliwych komponentów lub działań nie jest koniecznie równoznaczne z udanym zablokowaniem złośliwego oprogramowania, wszystkie operacje są monitorowane przez cały czas w systemie testowym. Pozwala nam to określić, czy ataki są blokowane całkowicie, częściowo, czy wcale.
Etap 2 – Test funkcji wykrywania: wykrywanie szeroko rozpowszechnionego i powszechnego złośliwego oprogramowania odkrytego w ciągu ostatnich 4 tygodni (zestaw referencyjny AV-TEST)
Zestaw referencyjny AV-TEST składa się z niezwykle rozpowszechnionych złośliwych programów dla systemu Windows, wykrytych przez AV-TEST w trakcie testów oraz w ciągu ostatnich 4 tygodni przed rozpoczęciem testu.
Powodem takiego podejścia testowego jest to, że infekcje często występują, ponieważ produkty nie otrzymują aktualizacji, nie są prawidłowo skonfigurowane lub nie są jeszcze w stanie chronić przed atakami. Na tym tle przeprowadzane są testy pod kątem tego, jak dobrze produkty są w stanie wyłapywać złośliwe oprogramowanie, które ma zaledwie kilka dni, a tym samym wykrywać potencjalne infekcje w sieci lub na domowym komputerze.
Procedura testowa dla zestawu referencyjnego AV-TEST
Podczas gdy produkty dla użytkowników domowych są instalowane z domyślnymi ustawieniami, producent może określić konfigurację rozwiązań korporacyjnych. Produkty są aktualizowane i mają pełny dostęp do Internetu w każdej chwili.
Skanowanie na żądanie odbywa się za pomocą zestawu referencyjnego AV-TEST.
Wszystkie pliki, które nie zostały wykryte podczas skanowania na żądanie, są uruchamiane w systemie testowym w celu sprawdzenia dynamicznego wykrywania.
AV-TEST tworzy identyczne i powtarzalne warunki dla wszystkich produktów w ramach testu. W tym celu rutyna testowa dla wszystkich produktów i dla każdego przypadku testowego jest wykonywana jednocześnie, a systemy testowe o identycznej konfiguracji są wdrażane.
Wyniki Bitdefender Total Security w teście ochrony
Ochrona przed atakami złośliwego oprogramowania typu 0-day, w tym zagrożeniami internetowymi i e-mailowymi (testy w warunkach rzeczywistych):
Bitdefender Total Security zablokował 307/307 próbek i osiągnął 100% skuteczności zarówno we wrześniu i w październiku 2024 roku.
Wykrycie szeroko rozpowszechnionego i powszechnego złośliwego oprogramowania odkrytego w ciągu ostatnich 4 tygodni (zestaw referencyjny AV-TEST):
Bitdefender zablokował 11026/11026 próbek i osiągnął 100% skuteczności zarówno w we wrześniu, jak i w październiku.
Bitdefender Total Security osiągnął końcowy wynik 6/6 punktów w klasyfikacji AV-TEST.
Wydajność (obciążenie systemu)
W jakim stopniu korzystanie z produktu bezpieczeństwa IT wpływa na szybkość chronionego systemu? Eksperci z laboratorium AV-TEST badają konsekwencje dla wydajności, stosując zaawansowane testy w realistycznych warunkach.
Aby zbadać wpływ rozwiązań zabezpieczających na szybkość, przeprowadzono, zmierzono i przeanalizowano typowe operacje codziennej pracy na komputerach.
Szczególną uwagę zwraca się na:
Zwalnianie podczas uruchamiania popularnych witryn internetowych,
Wolniejsze pobieranie często używanych programów,
Wolniejsze uruchamianie standardowych programów,
Wolniejsza instalacja często używanych programów,
Wolniejsze kopiowanie plików (lokalnie i w sieci),
Każda pojedyncza czynność jest wykonywana kilka razy, aby można było wygenerować wiarygodną średnią. Poprzez dodatkowe środki, błędne pomiary są wykluczane, aby określić wiarygodne wartości dla wszystkich produktów i przypadków testowych. Są one porównywane z wartościami systemów referencyjnych AV-TEST bez programów bezpieczeństwa, a różnica jest obliczana. Ta różnica ostatecznie wskazuje na spowolnienie systemu zgodnie z wykonanymi czynnościami.
Wszystkie funkcje, które mogą ewentualnie zniekształcić wyniki pomiaru, są wyłączane przed rozpoczęciem testu. Dotyczy to niektórych funkcji systemowych, automatycznych aktualizacji lub skanowania i kopii zapasowych.
Testy są przeprowadzane jednocześnie na identycznych systemach, aby stworzyć porównywalne warunki. Dane generowane w procesie dostarczają reprezentatywnego obrazu spowolnienia systemu, umożliwiając szczegółowe porównanie.
Do testów wydajnościowych AV-TEST wykorzystuje następujące konfiguracje:
Ostatecznie w teście wydajności Bitdefender Total Security uzyskał 5,5/6 punktów.
Użyteczność
W testach programów bezpieczeństwa AV-TEST kładzie nacisk na określenie skuteczności ochrony. Jednak w zastosowaniach domowych i korporacyjnych użyteczność produktów zabezpieczających odgrywa rolę, której nie należy lekceważyć. Ponieważ fałszywe alarmy mogą zakłócić rutynę pracy tak samo, jak ataki złośliwego oprogramowania.
Etap 1: Fałszywe alarmy lub blokowanie podczas odwiedzania stron internetowych
Fałszywe alarmy podczas pracy w Internecie, a także niepotrzebne blokowanie stron internetowych są wykrywane na tym etapie testu użyteczności. System testowy bierze pod uwagę kilkaset popularnych stron internetowych. Automatycznie wykrywa, czy i kiedy program bezpieczeństwa fałszywie wydaje komunikaty ostrzegawcze lub nawet blokuje dostęp z powodu fałszywego alarmu.
Etap 2: Fałszywe wykrycia legalnego oprogramowania jako złośliwego oprogramowania podczas skanowania systemu
Ta część testu fałszywych alarmów wykrywa ilość fałszywych wykryć nieszkodliwych plików przez programy zabezpieczające. W setkach tysięcy przypadków testowych produkty muszą osiągnąć jak najniższy wskaźnik fałszywych alarmów.
Pliki do testu pochodzą z ciągle rosnącego 15-letniego archiwum znanego łagodnego oprogramowania. Pliki z szarych obszarów (np. oprogramowanie do zdalnej administracji, programy do odzyskiwania haseł lub komercyjne keyloggery) są usuwane z zestawu testowego w celu wykrycia tylko jednoznacznych fałszywych wyników pozytywnych.
Zestaw testowy jest zazwyczaj poddawany skanowaniu na żądanie. W przypadku wszystkich programów bez funkcji skanowania na żądanie pliki są uruchamiane sekwencyjnie w systemie testowym.
Etap 3 – Test fałszywych alarmów dla oprogramowania standardowego: fałszywe ostrzeżenia dotyczące pewnych działań i blokowanie tych działań wykonywanych podczas instalacji i korzystania z legalnego oprogramowania
W tym module testerzy określają liczbę fałszywych alarmów wywołanych przez produkty podczas wdrażania najnowszych wersji szeroko rozpowszechnionego oprogramowania. Obejmuje to korzystanie z popularnych programów, takich jak Adobe Reader, Flash, Google Chrome, Java, Thunderbird lub VLC Media Player.
Oprócz monitorowania bezbłędnych pobrań, test sprawdza również płynną instalację i bezproblemowe użytkowanie. W ten sposób testerzy wykrywają między innymi fałszywe komunikaty ostrzegawcze, a także zapytania z produktów zabezpieczających, które wymagają interakcji użytkownika, zakłócając rutynę pracy. W wyniku tych testów powstaje kompletny raport na temat liczby i rodzaju fałszywie wydanych komunikatów ostrzegawczych i zablokowanych programów.
Wyniki osiągnięte przez Bitdefender Total Security w teście Użyteczności
Fałszywe ostrzeżenia lub blokady podczas odwiedzania stron internetowych:
0/500 próbek
Fałszywe wykrywanie legalnego oprogramowania jako złośliwego oprogramowania podczas skanowania systemu”:
0/ 038 467 próbek
Fałszywe ostrzeżenia dotyczące pewnych działań wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:
0/20 próbek
Fałszywe blokowanie niektórych czynności wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:
0/20 próbek
Fałszywe ostrzeżenia dotyczące pewnych działań wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:
0/20 próbek
Fałszywe blokowanie niektórych czynności wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:
0/20 próbek
Fałszywe ostrzeżenia dotyczące pewnych działań wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:
0/40 próbek
Fałszywe blokowanie niektórych czynności wykonywanych podczas instalowania i używania legalnego oprogramowania:
0/40 próbek
Ostatecznie Bitdefender Total Security osiągnął 6/6 punktów w tej kategorii.
Jeśli chcesz poznać więcej możliwości, które zapewni Ci Bitdefender Total Security, to sprawdź tę stronę.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.