W lipcu zakończył się cykl Advanced In-The-Wild Malware Testing, czyli testów przeprowadzonych przez niezależny instytut badawczy AVLab, w którym wykorzystano złośliwe oprogramowanie znalezione w sieci do przeprowadzania testów bezpieczeństwa. Firma przetestowała 14 systemów antywirusowych i poddała je na działanie 275 próbek zawierających złośliwe oprogramowanie. W tym artykule przedstawimy, jak przeprowadzono testy, oraz scharakteryzujemy, w jaki sposób poradził sobie z nimi Bitdefender.
Czym jest firma AVLab?
AVLab to niezależna firma, która dostarcza najnowsze informacje o branży cyberbezpieczeństwa i zagrożeniach internetowych w formie artykułów, raportów szkoleniowych i materiałów edukacyjnych.
AVLab jest członkiem non-profitowej grupy roboczej AMTSO (Anti-Malware Testing Standards Organization), a także członkiem Cyber Transparency Forum, gdzie zajmuje się analizą i oceną danych telemetrycznych oraz systemów dostarczanych przez deweloperów rozwiązań cyberbezpieczeństwa. Firma współpracujemy z powyższymi organizacjami, aby zapewnić przejrzystość w celu budowania zaufania użytkowników Internetu do oprogramowania i dostawców usług cyberbezpieczeństwa.
Podsumowanie testów AVLab z lipca 2024 r.
Firma AVLab przetestowała 14 rozwiązań i odkryła, że tylko jeden producent nie otrzymał maksymalnej punktacji, ponieważ w jednym przypadku jego oprogramowanie nie wykryło i nie zablokowało zagrożenia przy ustawieniach domyślnych i włączonej ochronie LiveGrid.
Analizując badanie, należy wziąć pod uwagę parametr Remediation Time: jest to średni czas, jaki zajmuje całkowite zneutralizowanie danego zagrożenia od momentu, gdy plik dostanie się do systemu, do momentu zablokowania go przez produkt antywirusowy (neutralizacja zagrożenia po uruchomieniu). Im więcej zagrożeń zostanie zatrzymanych w fazie pre_execution, tym niższy będzie parametr Remediation Time w odniesieniu do średniego czasu w sekundach.
Wyniki Bitdefender w teście AVLab
Bitdefender Total Security uzyskał najlepsze wyniki ze wszystkich testowanych systemów antywirusowych. Pakiet antywirusowy Bitdefender zablokował wszystkie zagrożenia (275/275), a jego średni czas naprawy wyniósł zaledwie 0,01 sekundy. „Powyższe wyniki jasno wskazują na to, że oprogramowanie antywirusowe Bitdefender niezmiennie pozostaje w czołówce najskuteczniejszych narzędzi zapewniających cyberbezpieczeństwo. Rezultat, który osiągnął Bitdefender, jest dla nas zadowalający, ponieważ nie tylko odzwierciedla zaangażowanie zespołu Bitdefender w rozwój swoich produktów, lecz także udowadnia, że dane naszych klientów są odpowiednio zabezpieczone” – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.