Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

10 października 2022

Eksperci ostrzegają, że aktualizacja do wersji jądra Linux 5.19.12 może powodować problemy z wyświetlaniem u użytkowników laptopów Intel, co może prowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu.

Laptop

Kilku użytkowników Linuksa zgłosiło, że po aktualizacji do wersji 5.19.12 jądra Linuksa widziało białe, przerywane błyski na swoich wyświetlaczach. Problem pojawia się po wybraniu jądra w menu GRUB dla każdej aktualizacji wyświetlacza, uniemożliwiając użytkownikom wykonanie jakiejkolwiek operacji.

Częstotliwość problemu

Chociaż taka sytuacja zwykle ma miejsce w przypadku wydań eksperymentalnych, deweloperskich lub beta, kłopotliwe jądro jest częścią stabilnej gałęzi projektu. Według opinii użytkowników problem z migotaniem ekranu nie dotyczy starszych ani nowszych wersji jądra.

Co gorsza, przerywane miganie białego ekranu nie tylko przeszkadza użytkownikom w korzystaniu z ich systemów, ale może również trwale uszkodzić wyświetlacz laptopa, według inżyniera jądra Intel Linux Ville Syrjäl.

Odpowiedź specjalistów

„Po przejrzeniu niektórych dzienników mamy do czynienia z potencjalnie fałszywymi opóźnieniami sekwencjonowania zasilania paneli, które mogą uszkodzić panel LCD” — odpowiedział Syrjäl na listę dyskusyjną jądra. „Polecam natychmiastowe wycofanie tego materiału i nową stabilną wersję JAK NAJSZYBCIEJ. Plus zalecenie, aby nikt nie używał laptopów z procesorami graficznymi Intela w wersji 5.19.12.

Na szczęście deweloper jądra Linuksa i opiekun stabilnej gałęzi Greg Kroah-Hartman opublikował we wtorek wersję jądra 5.19.13, aby rozwiązać problem migotania ekranu.

„To wydanie ma rozwiązać problem regresji w niektórych systemach graficznych Intela, które miały problemy z wersją 5.19.12,” — napisał Kroah-Hartman w ogłoszeniu o wydaniu. „Jeśli nie masz tego problemu w wersji 5.19.12, nie ma potrzeby aktualizacji”.

Jak uniknąć problemu

Aby uniknąć tego problemu, właściciele laptopów Intel GPU powinni unikać jądra Linux 5.19.12. Użytkownicy, którzy już zastosowali aktualizację, powinni przejść do innej wersji jądra i unikać zbyt długiego migania wyświetlaczy, aby zapobiec uszkodzeniu sprzętu.

Cyberbezpieczeństwo najwyższej klasy

Bitdefender dla domu

Bitdefender dla firm

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy