Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Botnet – komputery zombie

Piotr R

30 czerwca 2023

Zombie to częsty motyw wykorzystywany w filmach i grach komputerowych. Chociaż w prawdziwym życiu zagrożenie ze strony żywych trupów z pewnością nam nie grozi, w świecie cyfrowym jest to realne niebezpieczeństwo. Komputery zombie, czyli boty, są niestety bardzo częstym cyberzagrożeniem, które może dotknąć każdego użytkownika sieci. Dlatego w tym artykule skupimy się na tym, czym są botnety i jak możemy się przed nimi uchronić.

Robot botnet

Czym są komputery zombie?

Botnety, to komputery przejęte przez cyberprzestępców, którzy mogą je kontrolować zdalnie. Jeśli Twoje urządzenie padnie celem takiego ataku, zapewne nie będziesz o tym wiedział i nawet nie zwrócisz uwagi, że coś jest z nim nie tak. Być może będziesz narzekał, iż Twój komputer jest mało wydajny i „zwolnił”, ale najprawdopodobniej zrzucisz winę na brak aktualizacji lub wiekowość posiadanego sprzętu.

Nasz komputer może zostać zainfekowany po tym, gdy odwiedzimy niebezpieczną stronę internetową lub pobierzemy złośliwe oprogramowanie, np. podczas ściągania torrentów lub zapisania załącznika z e-maila. Jeśli tak się stanie, nasz komputer stanie się pacynką w rękach cyberprzestępców, którzy będą mogli go kontrolować w dowolny sposób.

Komputer zombie jest często również określany mianem bota. Z kolei sieć wielu połączonych ze sobą botów to botnet. Co ciekawe, potencjalna wielkość botnetów jest praktycznie nieograniczona. Sieć komputerów zombie może zawierać nawet miliony połączonych ze sobą urządzeń. Jednak w jaki sposób mogą zostać wykorzystane?

Niektóre botnety są używane do wykradania danych – sprzedawanych następnie w ciemnej sieci. Inne służą hakerom do wysyłania masowego spamu, przeprowadzania ataków DDoS lub kopania kryptowalut, Co ciekawe, w internetowych sklepach zamieszczonych w Dark Webie wielu cyberprzestępców oferuje usługi swoich botnetów. Dlatego możemy przyjąć, że głównym celem komputerów zombie jest zarabianie pieniędzy dla osoby, która je kontroluje.

Czy mogę rozpoznać, że komputer jest zainfekowany?

Pierwszym objawem tego, że nasz komputer może być botem, jest drastyczny spadek wydajności urządzenia. Jeśli zaobserwujesz takie symptomy, natychmiast dokładnie przeskanuj swój dysk za pomocą skutecznego oprogramowania antywirusowego.

Innymi niepokojącymi objawami mogą być wyskakujące okienka, reklamy, a także nowe aplikacje, których nie instalowałeś. Zainfekowany komputer może pobierać i instalować nowe programy, które służą np. do kopania kryptowalut lub do wysyłania masowego spamu.

Jak uniknąć zainfekowania naszego komputera?

Jeśli nie chcesz, aby Twój komputer stał się zombie, powinieneś zadbać o skuteczne oprogramowanie antywirusowe, ponieważ tylko w taki sposób będziesz mógł uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem. Bitdefender Internet Security umożliwia ochronę w czasie rzeczywistym i specjalne moduły: antyphishingowy, antiransomware i antispam, dzięki którym znacząco podniesiesz poziom swojego cyberbezpieczeństwa w sieci. Jeśli podejrzewasz, że Twój komputer już stał się częścią botnetu, a jeszcze nie chronisz go za pomocą antywirusa, to zachęcamy, abyś wypróbował darmową 30-dniową wersję Bitdefender Internet Security. Link do niej znajdziesz tutaj.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy