Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogPhishing

Catfishing – wyrafinowana forma phishingu

Piotr R

26 czerwca 2023

Internet to przestrzeń, w której wielu z nas czuje się anonimowymi, co skutkuje tym, że możemy chętniej podejmować ryzykowne decyzje. Do takich należy nawiązywanie relacji z nieznajomymi w sieci, którzy mogą podszywać się pod kogoś, kim tak naprawdę nie są. Niestety takie przypadki nie należą do rzadkości, dlatego w tym artykule skupimy się na zjawisku catfishingu, a także przedstawimy, w jaki sposób możemy uniknąć stania się ofiarą bezwzględnego oszusta.

Logo Tindera na ekranie smartfonu

Czym jest catfishing?

Catfisher to osoba, która przypisuje sobie czyjąś tożsamość w kontaktach z innymi internautami w sieci. Catfishera możemy spotkać nie tylko na różnego rodzaju portalach randkowych, takich jak Tinder, Badoo, lecz także na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Oszust ten tworzy fałszywe profile, posługując się skradzionymi nie swoimi zdjęciami oraz próbuje sprawiać wrażenie, że jest „idealnym” kandydatem na partnera.

Najczęstszym celem catfisherów jest oszukiwanie innych użytkowników sieci. Dlatego często budują z nimi długotrwałe więzi emocjonalne, aby po jakimś czasie zacząć wyłudzać od swoich ofiar pieniądze i inne korzyści materialne.
Warto jednak zauważyć, że catfisherzy nie zawsze są wyrafinowanymi bezdusznymi przestępcami, którzy próbują wyłudzić pieniądze. Bardzo często to samotni, zdesperowani internauci o bardzo niskim poczuciu własnej wartości. Szukając bliskości, podszywają się pod kogoś innego, ponieważ uważają, że w inny sposób nie mogliby liczyć na nawiązanie nowych znajomości. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że niezależnie od powodów i intencji zjawisko catfishingu jest wyjątkowo nieetyczne i powoduje ból emocjonalny ofiar tego procederu.

Jak rozpoznać catfishera?

Rozpoznanie catfishera może być wyjątkowo trudne, szczególnie jeśli sami staliśmy się jego ofiarą. W momencie, gdy zaczniemy darzyć kogoś uczuciami, nasz logiczny osąd prawdopodobnie nie będzie poprawny, dlatego poniżej wymieniamy najważniejsze sygnały, które powinny wzbudzić w nas podejrzliwość.

Catfisher stawia na atrakcyjność

Catfisherzy podczas preparowania swoich tożsamości najczęściej wykorzystują zdjęcia atrakcyjnych ludzi. Dzięki temu ich ofiary zaczynają wierzyć w to, że mają wyjątkowe szczęście. Jeśli napisze do nas taka wyjątkowo urodziwa osoba, warto zweryfikować, czy zdjęcia profilowe potencjalnego oszusta nie krążą już gdzieś w Internecie. Możemy to zrobić, np. za pomocą opcji wyszukiwarki Google – „wyszukiwarka obrazem”.

Catfisher to ideał

Oszuści prawie zawsze przedstawiają swoje życie jako idealne. Mają doskonałe charaktery, interesujące hobby, często podróżują i cieszą się towarzystwem wielu wpływowych znajomych. Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, czy nasz internetowy przyjaciel nie próbuje się do nas dopasować. Czy nie ma dokładnie takich samych zainteresowań jak my.

Catfisher nie lubi kamer

Oszuści najprawdopodobniej nigdy nie zgodzą się na rozmowę za pomocą wideokonferencji, ponieważ będą chcieli jak najdłużej ukryć swoją tożsamość. Dlatego podczas nawiązywania relacji w sieci z kimś, kto rzekomo jest zainteresowany bliższą znajomością, warto sprawdzić, jak zareaguje na propozycję rozmowy z użyciem kamerki internetowej.

Catfisher się z tobą nie spotka

Pamiętaj o tym, że oszuści nigdy się z tobą nie spotkają. Będą wymyślać najróżniejszy wymówki, aby jak najdłużej odwlec spotkanie. Jeśli zaobserwujesz takie zachowanie wśród nowopoznanej osoby w sieci, to najprawdopodobniej masz do czynienia z catfisherem.

Catfisher się śpieszy

Oszust podczas budowania relacji zazwyczaj bardzo się śpieszy. Zależy mu na tym, żeby jak najszybciej wzbudzić w swojej ofierze romantyczne uczucia. Dzięki przywiązaniu trudniej będzie zerwać całkowity kontakt z catfisherem.

Catfisher często prosi o pieniądze

Oszuści wzbudzają nadzieję na poważny związek w swoich ofiarach, a następnie proszą je o pieniądze. Często udają, że potrzebują środków na leczenie lub inne nagłe zdarzenie. Ofierze, która już zakochała się w catfisherze, będzie bardzo trudno odmówić, jeśli w grę będzie wchodziło utracenie bliskiej osoby. Dlatego jeśli kiedykolwiek spotkasz się z prośbą o pieniądze od znajomego z sieci, to najlepiej natychmiastowo zakończyć taką relację lub poprosić o spotkanie w celu wyjaśnienia tej sytuacji.

Jak ochronić się przed oszustwami w sieci?

Internet jest przestrzenią, w której możemy poznać wielu wartościowych ludzi, dlatego nie ma większego sensu demonizowanie go z powodu możliwości stania się ofiarą bezwzględnego oszusta. Musimy jednak pamiętać o tym, aby w sieciowych relacjach zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania.
Warto także zabezpieczyć się skutecznym systemem antywirusowym wyposażonym w specjalny moduł antyphishingowy, który może zablokować próby nawiązania z nami kontaktu przez oszustów. Bitdefender Internet Security uchroni nas nie tylko przed złośliwym oprogramowaniem, lecz także przed niebezpiecznymi linkami i innymi zagrożeniami phishingowymi. Dzięki temu ryzyko, że staniemy się ofiarami internetowych oszustów, znacząco się zmniejszy.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy