Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogMedia Społecznościowe

Chińscy szpiedzy zakładają fałszywe profile na LinkedIn

Kuba / is8.pl

22 grudnia 2017

Chińscy agenci wywiadu zasypali LinkedIn nieprawdziwymi profilami młodych profesjonalistów. Celem tej akcji jest przeniknięcie do niemieckiego biznesu i polityki – ostrzega Hans-Georg,  szef Federalnego Urzędu ds. Ochrony Konstytucji (BfV).

bitdefender

Według Maassena chińscy szpiedzy wykorzystali LinkedIn, aby skontaktować się z około 10 tysiącami niemieckich obywateli, a następnie rekrutować ich jako informatorów. Wśród ośmiu najbardziej aktywnych fałszywych profili znalazł się menedżer zasobów ludzkich, przedstawiciel think tanku z Państwa Środka a także konsultanci, naukowcy i eksperci ds. polityki.

– Jest to szeroko zakrojona próba infiltracji parlamentu, ministerstw i agencji rządowych – stwierdził Maassen.

– Chińskie służby wywiadowcze aktywnie działają w takich sieciach jak Linkedln i usiłują w ten sposób uzyskać informacje oraz dotrzeć do źródeł wywiadowczych. Tego typu ataki są trudne do wykrycia, ponieważ połączenia sieciowe pomiędzy dostawcami usług i ich klientami zazwyczaj nie są podejrzane. To zapewnia napastnikom jeszcze większą bezkarność i sprawia, że są trudni do wykrycia – informuje Federalny Urząd ds. Ochrony Konstytucji.

W poniedziałek Chiny nie przyznały się do zarzutów stawianych przez Niemcy. Co ciekawe, to nie pierwszy tego typu przypadek. Podobne zdarzenia miały miejsce w przeszłości, kiedy Chińczyków oskarżały o cyberszpiegostwo inne kraje – Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Francja, Holandia, Wielka Brytania, Indie i Stany Zjednoczone. – powiedział Mariusz Politowicz certyfikowany inżynier rozwiązań Bitdefender w Polsce.

– Wyrażamy nadzieję, że odpowiednie niemieckie organizacje, w szczególności departamenty rządowe, będą mogły mówić i działać w sposób bardziej odpowiedzialny, a nie robić rzeczy, które są niekorzystne dla rozwoju dwustronnych stosunków – odpowiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lu Kang.

Według Czeskiej Służby Bezpieczeństwa (SIS), istnieją silne dowody nasilających chińskich operacji szpiegowskich wymierzonych przeciwko firmom europejskim,. Z kolei BfV informowało o agresywnych działaniach cyberszpiegów w czasie wyborów parlamentarnych. 

Informacje można wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy