Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogZagrożenia Internetowe

Chiński dostawca niecenzurowanego Internetu ofiarą DDoS

Kuba / is8.pl

25 marca 2015

Jak podaje Bitdefender, firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania antywirusowego, niedawno w Chinach doszło do gigantycznego ataku typu DDoS na serwery pewnej organizacji non-profit. 

Na co dzień GreatFire umożliwia ludziom mieszkającym w Chinach omijać filtry cenzury i przeglądać zablokowane i ocenzurowane strony.   

Tak zwana „Wielka zapora ogniowa” ogranicza dostęp, setkom milionów użytkowników Internetu żyjących w tym kraju, do wielu niekorzystnych w mniemaniu tamtejszych władz treści oraz licznych stron internetowych. Zapytania do serwera podczas ataku były wysyłane średnio 2,6 miliarda razy na godzinę. To 2 500 razy więcej niż przeciętne obciążenie serwera.  

Na swoim blogu organizacja przyznała, że to pierwszy tego typu incydent, z jakim musieli sobie radzić. GreatFire.org potwierdza również, że atak rozpoczął się dnia 17 marca 2015 i spowodował zablokowanie wszystkich mirrorów (kopii stron internetowych), których używa się, by ominąć zabezpieczenia cenzury w Chinach. Sposób obejścia blokady działa w ich przypadku na podobnej zasadzie jak Tor, którego użytkowanie jednak zostało zabronione w Chinach już w 2009 roku. Strony używają obecnie rozwiązań firmy Amazon oraz Akamai i są to informacje potwierdzone przez te firmy.  

W artykule The Wall Street Journal opisano działania Greatfire.org; fundacja rozpoczęła tworzenie obrazów stron już w 2013 roku, a na chwilę obecną posiadają 10 kompletnych stron, w których skład wchodzi kopia Google, nieocenzurowana wersja Chińskiego micro bloga Weibo i stronę informacyjną zwaną Boxun, znaną z częstego krytykowania rządu.  

Organizacja nie jest w stanie określić, kto mógł stanąć za atakiem, nawiązują oni również do niedawnej historii opisanej przez The Wall Street Journal. Artykuł opowiada, w jaki sposób amerykańscy twórcy chmury poradzili sobie z cenzurowanym przez Chiński rząd Internetem.   

Źródło: The Wall Street Journal  

Oszukiwanie Wielkiej Chińskiej Zapory Firewall  

W jaki sposób ludziom w Chinach udaje się obejść cenzurę państwową przy użyciu amerykańskiej usługi Cloud i trasowania zapytań przez Stany Zjednoczone i ich usługi:  

 1. 1. Użytkownik pobiera specjalne oprogramowanie, które maskuje zapytania do zablokowanych stron.
 2. 2. Oprogramowanie rozdziela ruch na dwie części. Pierwsza część, ta, którą widzą cenzorzy to prośba o połączenie z usługą Cloud, która jest dozwoloną usługą. Druga część zawiera zaszyfrowane polecenie odwiedzenia zablokowanej strony.
 3. 3. W momencie, gdy żądanie dotrze do chmury, jesteśmy przenoszeni do wybranej strony. W niektórych wypadkach strona zostaje zapisana w chmurze, gdzie mamy do niej dostęp.    

Incydent ten zbiega się z ostatnim wzrostem nacisku w ostatnich miesiącach na organizację GreatFire.org ze strony Cyberspace Administration of China (CAC)  

”Wiadomo nam było od jakiegoś czasu, że CAC naciska na naszych partnerów IT tak, by Ci zaprzestali współpracy z nami. Zauważyliśmy również, że ktoś próbował się pod nas podszyć tak, by przechwycić nasze zaszyfrowane wiadomości mailowe.”  

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Organizacja apeluje o pomoc w opłaceniu kosztów operacyjnych:  

„Z powodu ilości zapytań, które otrzymujemy, koszt utrzymania naszego łącza wzrósł do 30 tysięcy dolarów dziennie. Potrzebujemy, by firmy takie jak Amazon stawały po naszej stronie i wspierały nas, co ważniejsze, by stały po stronie wolności słowa.”  

Ataki DDoS już w 2011 roku były wskazane przez firmę Bitdefender, jako forma protestów społecznych – trend, który wyłonił się w roku 2010 wraz z pojawieniem się robaka Stuxnet i zmasowanych ataków DDoS na instytucje, które wycofały się ze wsparcia dla WikiLeaks.  

W 2011 roku Bitdefender spodziewał się wzrostu aktywności zarówno ze strony konwencjonalnych botnetów, jak i komputerów dobrowolnie zrzeszonych w doraźne botnety, skupiających się na przeprowadzaniu ataków DDoS w ramach społecznego protestu przeciwko instytucjom regulującym korzystanie z Internetu.   

Jednak wraz z upływem czasu ataki DDoS stały się na tyle popularne, że są wykorzystywane nie tylko w walce przeciwko instytucjom regulującym, ale również fundacjom, których działania wg użytkowników danego kraju są potrzebne.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy