Chroń inteligentne urządzenia przed działaniami cyberprzestępców
8 stycznia 2019
Liczba cyberataków z wykorzystaniem podatnych na włamania urządzeń internetu rzeczy (IoT) rośnie. Eksperci twierdzą, że problem będzie się nasilał dopóty, dopóki konsumenci i producenci nie zaczną przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Obecnie najpopularniejszymi celami cyberataków są domowe routery oraz urządzenia monitorujące (np.: kamery IP, rejestratory obrazu DVR) i serwery plików NAS. Producenci oraz użytkownicy dopuszczają się licznych zaniedbań, które skrzętnie wykorzystują cyberoszuści, starając się przejąć kontrolę nad inteligentnymi urządzeniami.
Najczęstsze zaniedbania użytkowników:
- pozostawienie domyślnej konfiguracji, szczególnie loginu i hasła
Wielu użytkowników nie zmienia w swoich urządzeniach domyślnie ustawionego loginu i hasła dostępu lub zapomina o konieczności ich zmiany po przywróceniu urządzenia do ustawień fabrycznych.
- brak najnowszej wersji oprogramowania
Klienci – inaczej niż w przypadku komputerów czy smartfonów – rzadko aktualizują oprogramowanie w urządzeniach IoT. Na rynku obecne są setki tysięcy urządzeń z niezaktualizowanym do najnowszej wersji firmwarem, w którym występują znane luki bezpieczeństwa.
- włączone usługi do automatycznej konfiguracji urządzeń
Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken uwrażliwia konsumentów zaznaczając, że internet rzeczy, w obecnym stanie, jest przestrzenią bardzo podatną na ataki cybernetyczne. Stosowane przez producentów sprzętu domyślne hasła administratora oraz niedbale prowadzone testy bezpieczeństwa są przyczyną potencjalnych zagrożeń, o czym najlepiej wiedzą właśnie cyberprzestępcy.