Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogZagrożenia Internetowe

Chroń inteligentne urządzenia przed działaniami cyberprzestępców

Kuba / is8.pl

8 stycznia 2019

Liczba cyberataków z wykorzystaniem podatnych na włamania urządzeń internetu rzeczy (IoT) rośnie. Eksperci twierdzą, że problem będzie się nasilał dopóty, dopóki konsumenci i producenci nie zaczną przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Obecnie najpopularniejszymi celami cyberataków są domowe routery oraz urządzenia monitorujące (np.: kamery IP, rejestratory obrazu DVR) i serwery plików NAS. Producenci oraz użytkownicy dopuszczają się licznych zaniedbań, które skrzętnie wykorzystują cyberoszuści, starając się przejąć kontrolę nad inteligentnymi urządzeniami.

Najczęstsze zaniedbania użytkowników:

 • pozostawienie domyślnej konfiguracji, szczególnie loginu i hasła

Wielu użytkowników nie zmienia w swoich urządzeniach domyślnie ustawionego loginu i hasła dostępu lub zapomina o konieczności ich zmiany po przywróceniu urządzenia do ustawień fabrycznych.

 • brak najnowszej wersji oprogramowania

Klienci – inaczej niż w przypadku komputerów czy smartfonów – rzadko aktualizują oprogramowanie w urządzeniach IoT. Na rynku obecne są setki tysięcy urządzeń z niezaktualizowanym do najnowszej wersji firmwarem, w którym występują znane luki bezpieczeństwa.

 • włączone usługi do automatycznej konfiguracji urządzeń

Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken uwrażliwia konsumentów zaznaczając, że internet rzeczy, w obecnym stanie, jest przestrzenią bardzo podatną na ataki cybernetyczne. Stosowane przez producentów sprzętu domyślne hasła administratora oraz niedbale prowadzone testy bezpieczeństwa są przyczyną potencjalnych zagrożeń, o czym najlepiej wiedzą właśnie cyberprzestępcy.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy