Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogCiekawostki

Co dzieci robią dziś w sieci?

Maciej Markowski

13 czerwca 2019

Dzieci to ciekawscy odkrywcy. Ich głód wiedzy i fascynacja nowinkami technologicznymi to jedno z wyzwań cyfrowego rodzicielstwa. Czy rodzice mogą żyć w harmonii ze swoim potomstwem urodzonym w erze cyfrowej? Inteligentne urządzenia są jak przedłużenie ręki, co u niektórych wywołuje przekonanie o tym, że cyborgi, znane dotąd z filmów science fiction, żyją teraz wśród nas.

Niektórzy rodzice obawiają się wpływu technologii na rozwój emocjonalny i społeczny dzieci, jednak nadal ignorują wiele zagrożeń, jakie mogą one napotkać w sieci. Zagrożenia online wykraczają poza szeroko zakrojone ataki hakerskie na urządzenia Internetu rzeczy czy przejęcie kontroli nad termostatami bądź systemami monitoringu. Rosnące zjawisko cybernękania i internetowych drapieżników dotyka dzieci i całe rodziny na całym świecie. Wszyscy mogą stać się ofiarami.

Według badania, przeprowadzonego przez Bitdefender, nastolatki w wieku od 14 do 16 lat są najbardziej narażone na cyberprześladowania, co w konsekwencji może wywoływac depresję. Około 41% dzieci ma wśród swoich wirtualnych znajomych osoby, z którymi regularnie rozmawia z około 41%. Prawie 60% nastolatków przyznaje, iż głównym powodem prześladowań online jest niespełnianie wymogów stawianych przez społeczeństwo w kwestii wyglądu. Kolejne na liście hejtu są różnice poglądów (44%), następnie cechy osobowości (30%) i styl ubierania się (27%). Młodzi nastolatkowie (w wieku 12 i 13 lat) spędzają przed tabletami, inteligentnymi telewizorami, czytnikami e-booków oraz smartwatchami o wiele więcej czasu, niż ich starsi koledzy i są dużo bardziej aktywni na portalach społecznościowych.

W roli cyberdrapieżników najczęściej występują dorośli, którzy kłamią w kwestii swojego wieku, ukrywają się za ekranami komputerów i wykorzystują anonimowość, jaką zapewnia im Internet. Manipulują dziećmi, by te uwierzyły, że im na nich zależy. Kiedy wzbudzą zaufanie, bez trudu pozyskują poufne informacje, jak hasła, numery ubezpieczenia, adresy domowe czy dane kart kredytowcyh, co prowadzi do kradzieży tożsamości. Javelin Strategy & Research podaje, iż w 2017 roku ponad milion dzieci padło ofiarą fałszerstwa tożsamości, a dwie trzecie z nich było w wieku poniżej ośmiu lat.

Jedynie 5 na 10 nastolatków rozmawiało ze swoimi rodzicami na temat prześladowań w sieci. Zatem warto korzystać z oprogramowania, mającego na celu zmniejszenie zagrożeń w Internecie. Bitdefender Parental Control to przełomowy filtr wykrywający, który pomaga rodzicom kontrolować to, z czym dzieci stykają się w Internecie, jednocześnie unikając nieprzyjemnego wrażenia bycia prześladowanym przez “Wielkiego Brata”. Filtr wykrywa ataki werbalne i niestosowne prośby, a także analizuje konwersacje, by eliminować zachowania agresywne.

Więcej informacji na temat wyzwań rodzicielstwa cyfrowego zawiera nasz raport.


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy