Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Ciekawostki

Co musisz wiedzieć przed zakupem inteligentnego głośnika dla rodziny

Jakub T.

15 stycznia 2020

Według Business Insider na 2019 r. Liczba użytkowników inteligentnych głośników wynosiła 74,2 mln w USA, 12,6 mln w Wielkiej Brytanii, 11,7 mln w Niemczech, 7,6 mln we Francji i 5,8 mln w Kanadzie (w tym dzieci) .

Jeśli używasz lub nosisz się z zamiarem zakupu dla rodziny, oto kilka rzeczy do przemyślenia:

Prywatność i zbieranie danych. Inteligentne głośniki mogą zrobić wszystko, np. włączania/wyłączania świateło, jednak zawsze „słuchają” rozmów. Gdy inteligentny głośnik usłyszy słowo wyzwalające, rozpocznie nagrywanie rozmowy. Pliki audio są przesyłane do chmury, dzięki czemu może lepiej nauczyć się rozumieć i pomagać w przyszłości. Informacje „w chmurze” mogą być wykorzystywane przez osoby trzecie i mogą być podatne na naruszenia danych.

Niektóre inteligentne głośniki pozwalają słuchać, a nawet usuwać te rozmowy.

Przeczytaj warunki, aby zrozumieć, ile danych zbiera Twoje urządzenie, przeglądaj i edytuj ustawienia prywatności na stronie/aplikacji produktu.

Nieautoryzowane zakupy. Ponieważ inteligentnych głośników można używać do kupowania rzeczy lub dodawania przedmiotów na liście zakupów. Możesz zapobiec niechcianym zakupom, edytując ustawienia w aplikacjach każdego urządzenia i dodając kod PIN dla tej akcji.

Powołanie. Wszystkie inteligentne głośniki umożliwiają wykonywanie połączeń telefonicznych; dzieci mogą dzwonić do znajomych, a nawet nieznajomych bez Twojej wiedzy. Sprawdź i edytuj listy kontaktów udostępnione asystentowi głosowemu i naucz dzieci, kiedy jest w porządku, a kiedy nie jest w porządku korzystać z tej funkcji.

Zawartość. Dzieci lubią komunikować się z asystentami głosowymi, a rodzice są zadowoleni z tej rozrywki bez ekranu i możliwości nauki dla nich. Ale „brak ekranu” nie oznacza treści wyłącznie dla dzieci. Pomyśl o piosenkach z wyraźnymi tekstami lub odpowiedziami na pytania, które dzieci niekoniecznie są gotowe usłyszeć lub zrozumieć (przynajmniej nie z urządzenia).

Sprawdź, czy asystent głosowy oferuje kontrolę rodzicielską, a jeśli tak, włącz ją. Urządzenie rozpozna głos Twojego dziecka i zwróci wyniki przyjazne dzieciom.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Ryzyko społeczne Eksperci ds. Rozwoju dziecka i socjologowie ostrzegają o  wpływie internacjonalizacji na AI na dzieci.

„Małe dzieci prawdopodobnie postrzegają te urządzenia zupełnie inaczej niż dorośli”, mówi  Rachel Severson , psycholog dziecięcy z University of Montana. „Mogą przypisywać ludzkie cechy urządzeniu, sądząc, że Alexa ma uczucia i emocje. Niektóre dzieci mogą nawet myśleć, że w urządzeniu jest prawdziwa kobieta. Dokładnie, to jeden mały chłopiec w wieku 4 lat, powiedział nam o swojej Alexie – że była osobą, która mieszkała w mieszkaniu za jego oknem. I on ją kochał. ”

Specjaliści zalecają, aby rodzice angażowali się i prowadzili dzieci w ich relacjach ze sprytnymi mówcami, aby dowiedzieli się, że istnieje duża różnica między interakcjami i komunikacją z ludźmi i urządzeniami.

Wreszcie, nawet czas spędzony z asystentami głosowymi powinien być ograniczony, ponieważ „interakcja dziecka jest nadal zubożała w porównaniu z rozmową z rodzicem lub nauczycielem”, mówi Severson.

Za każdym razem, gdy wprowadzasz nową technologię do swojego domu, wskazane jest nauczenie dzieci, jak z niej korzystać, aby zachować bezpieczeństwo.


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy