Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Czym jest sniffer i jak się przed nim chronić

Awatar

Krzysztof B.

24 maja 2023

W tym artykule dowiesz się czym jest sniffer oraz w jaki sposób zapobiegać przechwyceniu informacji sieciowych przez tego rodzaju oprogramowanie.

Czym jest sniffer

Nazwa Sniffer pochodzi od angielskiego słowa “sniff”, czyli “wąchać”. Sniffer jest oprogramowaniem, które służy do szpiegowania pakietów danych, które są przesyłane po sieci lokalnej. Najłatwiej można to sobie wyobrazić na przykładzie podsłuchu. Może to być oprogramowanie zainstalowane na jednym z urządzeń w sieci lokalnej lub na samym routerze.

Jest to nic innego jak monitoring oraz gromadzenie informacji, które są przesyłane po sieci lokalnej, w której się znajduje. Dotyczy to zarówno sieci Wi-Fi jak i kablowej. W ten sposób bardzo łatwo jest przechwycić loginy, hasła, dane kont bankowych, kart kredytowych i innych. Dosłownie każda interakcja w sieci jest monitorowana.

Czy sniffer jest zagrożeniem

Sniffer jest dla nas zagrożeniem w przypadku gdy jest stosowany przez kogoś innego. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność gdy korzystamy z sieci publicznych, do których dostęp mają też inni użytkownicy. Należą do nich sieci hotelowe, szkolne, lotniska, restauracje czy inne hotspoty. W takich sieciach nigdy nie będziemy bezpieczni.

Warto mieć na uwadze, że gdy podłączymy się do sieci publicznej, jest szansa, że inny użytkownik za pomocą sniffera będzie próbował przechwycić informacje, które są przesyłane do i z naszego urządzenia. Dlatego pod żadnym pozorem nie korzystaj z “darmowego Internetu” jeśli musisz używać swoich prywatnych danych, a szczególnie nie loguj się do banku!

Powyżej zwróciłem uwagę, że sniffer jest zagrożeniem gdy ktoś inny próbuje przechwycić nasze dane. Warto wiedzieć, że istnieją w pełni legalne i profesjonalne sniffery, które administratorzy wykorzystują do monitorowania własnych sieci. Są to np. Wireshark czy WinMTR. Służą one nie tylko do monitorowania, ale przede wszystkim do diagnostyki komunikacji sieciowej.

Jak się chronić przed snifferami

Jeśli koniecznie musisz zalogować się do banku lub skorzystać z ważnych danych poufnych w sieci publicznej, wykorzystaj do tego oprogramowanie VPN. VPN stworzy bezpieczny szyfrowany tunel pomiędzy Twoim urządzeniem, a serwerem pośredniczącym w komunikacji dzięki czemu sniffer nie będzie w stanie przechwycić przesyłanych informacji. Dzięki zaszyfrowaniu komunikacji sieciowej, przesyłane dane nie będą mogły zostać przechwycone przez osoby do tego niepowołane.

okno główne połączonego bitdefender vpn


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy