Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InterneciePoradniki

Co to jest szyfrowanie danych i kiedy warto je stosować?

Marcin Jabłonka

4 maja 2020

Dziś szyfrowanie danych zostawiliśmy komputerom. Wykorzystujemy nowoczesne algorytmy, aby chroniły wszystko to, co przechowujemy na komputerze, w smartfonie i innych urządzeniach. Szyfrowane są nasze pliki, wiadomości tekstowe, hasła, połączenia telefoniczne… Nawet teraz, gdy czytasz ten tekst, masz do czynienia z szyfrowaniem! W adresie naszej strony widnieje bowiem protokół “https”… który również jest szyfrowaniem! Chcesz wiedzieć, co to jest szyfrowanie danych? Czym różni się szyfrowanie danych na dysku od szyfrowania pliku? Dobrze trafiłeś! Odpowiemy na Twoje pytania!

Szyfrowanie danych na dysku

Przedsiębiorstwa inwestują duże pieniądze, wdrażając zaawansowane systemy zabezpieczeń. Stosują najlepsze oprogramowania, aby ochronić się przed wyciekiem i utratą cennych informacji. Dbają o szyfrowanie danych, bezpieczeństwo wszystkich urządzeń i całej sieci firmowej.

Na czym polega szyfrowanie danych na dysku?

Jak sugeruje nazwa, szyfrowanie danych na dysku to nic innego, jak zaszyfrowanie całego dysku twardego w komputerze. Oznacza to, że zakodowane zostanie wszystko to, co się na nim znajduje – każdy folder, każdy plik i każdy bajt danych. Wszystko to, co widoczne i wszystko to, czego nie widać. Szyfrowanie danych na dysku ukrywa nawet metadane, czyli np. rozmiary, nazwy, daty utworzenia plików i struktury katalogów.

Czym się różni szyfrowanie danych na dysku od szyfrowania pliku?

Wydawać by się mogło, że szyfrowanie danych na dysku i szyfrowanie pliku to jedno i to samo, prawda? W końcu szyfrując cały dysk, zabezpieczamy wszystko, co się na nim znajduje. A jednak są to dwa różne sposoby. Domyślasz się, czym się różnią?

Szyfrowanie pliku w przeciwieństwie do szyfrowania całego dysku, to zabezpieczenie tylko jednego, wybranego dokumentu lub katalogu. Obejmuje tylko i wyłącznie ten plik, który wybierzemy, a cała reszta pozostanie bez zmian. Druga istotna różnica polega na tym, że szyfrowanie danych na dysku to metoda, która chroni pliki, tylko wtedy, gdy komputer jest wyłączony. Kiedy urządzenie nie działa, istnieje ryzyko, że klucze deszyfrujące zostaną przechwycone. Szyfrowanie pojedynczych plików zapewnia natomiast ochronę bez względu na to, co się dzieje z Twoim urządzeniem. Dlatego najlepszą ochroną jest połączenie obu tych metod. Chwileczkę… chyba o czymś zapomnieliśmy! Co to jest szyfrowanie danych? Na czym to polega?

Co to jest szyfrowanie danych?

Brzmi tajemniczo, ale bez obaw! Szyfrowanie danych wcale nie oznacza, że projekt, nad którym pracowałeś kilka nocy z rzędu, zmieni się nagle w tajemniczy ciąg cyfr! Nie zmieni się w nawet w hieroglify! – Zaufaj nam! Twoim plikom nic nie grozi! Są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej!

Szyfrowanie danych to proces polegający na przekształcaniu tekstu jawnego i otwartego w kryptogram, czyli tekst zaszyfrowany. Aby operacja była w ogóle możliwa, potrzebny jest klucz algorytmu szyfrującego, który umożliwia utajnienie informacji i przesłanie jej w formie nieczytelnej dla osób trzecich. Bez klucza szyfrowanie danych jest nie do wykonania!

Najprostszy klucz może być nawet pojedynczą cyfrą, która określi, jak należy podstawić litery w zaszyfrowanym tekście, aby go odczytać. Jednak współczesne klucze zdecydowanie są bardziej skomplikowane! Wszystko po to, aby ich odgadnięcie było jak najtrudniejsze, a najlepiej – całkowicie niemożliwe. Cały sens w tym, aby klucz posiadał wyłącznie nadawca i odbiorca wiadomości.

Czy warto stosować szyfrowanie danych?

Odpowiadając krótko – Tak, warto korzystać z tej formy zabezpieczenia, zarówno w użytku prywatnym, jak i w przedsiębiorstwie! Szyfrowanie danych to bardzo dobra metoda, która uzupełni system zabezpieczeń i w wielu przypadkach może się okazać ratunkiem!

Przyznaj tak szczerze, jak silne są Twoje hasła? Hasła dostępu do komputera, telefonu, skrzynki mailowej, czy aplikacji bankowej? Jak skomplikowane są Twoje loginy? Jak silne są zabezpieczenia? Większość z nas słabo dba o swoje loginy i hasła i przerażająco duża grupa ludzi ma w tej chwili ustawiony pin 1234, swoją datę urodzenia, lub datę urodzenia kogoś bliskiego. Do tego korzystamy też z podstawowych aplikacji antywirusowych, nie dbamy o ich regularnie aktualizacje, przez co sami godzimy się na powstawanie luk w barierach ochronnych. Jakby tego było mało, z wielką przyjemnością korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi. Czy wiesz już, o czym mówimy?

Dlaczego warto stosować szyfrowanie danych?

Jeśli stracisz laptopa, dysk zewnętrzny lub choćby pendrive, to ustawione hasło dostępu nie ochroni Twoich plików. Nawet silny i skomplikowany kod to zdecydowanie za mało. On nie stanowi żadnej ochrony! Jeśli komuś będzie zależało na tym, aby dostać się do Twoich danych, to bez problemu się do nich dostanie! Hasło można szybko złamać. W przypadku cyberataku niezabezpieczone dane są dla oszusta podane niczym na tacy… i to na srebrnej tacy! Razem z zaproszeniem do dalszego działania na naszą szkodę, z którego intruz nie omieszka nie skorzystać!

Szyfrowanie danych w przedsiębiorstwie

W firmie bazy danych, pliki i zasoby firmowe przechowywane są na różnego rodzaju nośnikach – w komputerach, laptopach czy serwerach. Dyski twarde po brzegi wypełnione są danymi. Niestety zawsze istnieje ryzyko, że taki dysk wyjdzie poza firmę. Może ktoś go wyniesie, choć niekoniecznie w złej intencji. Czasem podczas interwencji serwisowej zachodzi konieczność wymiany całego urządzenia. Czy będziesz wówczas monitorował, co się stanie z dyskami? Czy masz pewność, że któregoś dnia nie wylądują one po prostu na wysypisku śmieci?

Dlatego warto zadbać wcześniej o szyfrowanie danych, aby maksymalnie utrudnić osobom trzecim dostęp do poufnych informacji. Gdy stosujemy szyfrowanie danych na nośniku, zabezpieczamy je przed nieautoryzowanym dostępem w każdych okolicznościach, gdyż bez klucza, uzyskanie dostępu do zaszyfrowanych danych będzie praktycznie niemożliwe.

Jaki sposób szyfrowania wybrać?

Szyfrowanie danych na dysku różni się od szyfrowania folderów, ale to nie tak, że jedna z tych metod jest lepsza, a druga gorsza. One po prostu służą do innych celów. Dlatego wybór metody szyfrowania danych powinieneś poprzedzić dokładną analizą i oceną ryzyka, jakie zachodzi w Twojej sytuacji. Musisz zastanowić się, które dokumenty są poufne, gdzie przetrzymujesz dane osobowe, na jakim poziomie chcesz chronić prywatność i jak poważne byłyby konsekwencje, gdyby doszło do wycieku informacji. Musisz mieć świadomość, jak wysokie kary wynikają z rozporządzenia RODO, jeśli dane wyciekną, jak wiele firm doświadcza cyberataków i ile z nich nie jest w stanie przetrwać, jeśli atak się uda…

Jeżeli pracujesz z poufnymi dokumentami, a Twój komputer jest podłączony do sieci, warto połączyć szyfrowanie danych na dysku z szyfrowaniem plików. Dzięki temu zabezpieczysz się najlepiej. Aby zapewnić swojej firmie ochronę na najwyższym poziomie skorzystaj z funkcji Pełnego Szyfrowania Dysku Bitdefender. Konsola GravityZone, została stworzona specjalnie dla klientów biznesowych, a wzbogacone o nowe opcje rozwiązanie antywirusowe, ochroni Twoją firmę przed zagrożeniami z zewnątrz.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy