Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Czy antywirus wpływa na wydajność komputera?

ideo

2 grudnia 2019

Czynniki kluczowe które bierzmy pod uwagę przy wyborze programu antywirusowego to skuteczność w sytuacjach kryzysowych, szybkość działania i poziom ochrony jaki gwarantują przy możliwie jak najwyższej wydajności komputera. Bardzo często tworzy się rankingi w których porównuje się te wartości bazując na identycznej platformie testowej i porównywalnych warunkach.

antywirus a wydajność komputera

Dlaczego antywirus wpływa na wydajność komputera?

Antywirus jest programem komputerowym, w związku z tym aby poprawnie działać potrzebuje pewnych zasobów – zarówno mocy obliczeniowej procesora jak i pamięci RAM. W większości przypadków antywirus wykonuje najbardziej pochłaniające zasoby  działania w czasie kiedy komputer nie jest używany – zazwyczaj w nocy, w dzień monitorując aktualne czynności użytkownika. Zatem kluczem do utrzymania odpowiedniej wydajności jest optymalizacja – racjonalne ustawienie harmonogramu pełnych skanów pod kątem wirusów i pobierania aktualizacji. Tego typu działania pozwolą nam na komfortową i bezpieczną prace na komputerze.

Jakie są minimalne wymagania aby program antywirusowy działał płynnie?

Producenci programów antywirusowych bardzo często informują o tym jakie parametry są niezbędne aby zapewnić bezproblemowe działanie bez negatywnego wpływu na działanie komputera. W przypadku produktów Bitdfendera nie są one zbyt wygórowane. Komputer musi być wyposażony w 2 rdzeniowy procesor o częstotliwości 2 Ghz lub szybszy. W erze procesorów 8 rdzeniowych o zegarze częstotliwości przekraczającym ponad 3,5 Ghz wydaje się to być wartością bardzo rozsądną – podobnie jest w przypadku pamięci RAM – 2GB – gdzie obecnie 4 GB jest już standardem, nawet w smartfonach. Program ponadto zajmuje tylko 2,5 GB pamięci na dane co jest doskonałym wynikiem gwarantującym, że nie zabraknie nam pamięci na pozostałe dane. Reasumując – do płynnego działania program antywirusowy nie potrzebuje zbyt wyśrubowanych parametrów.

Instalowanie aktualizacji jako warunek płynnego działania?

Bardzo często zdarza się, że aktualizacje systemowe wprowadzają istotne zmiany w funkcjonowaniu działania poszczególnych parametrów systemu operacyjnego. Takie zmiany mogą odbić się w funkcjonowaniu działania programów antywirusowych – uniemożliwiając poprawne działania poszczególnych składników programu antywirusowego lub ograniczając jego wydajność. Producenci programów antywirusowych natychmiast wychwytują takie zmiany i dostarczają nam w aktualizacjach odpowiednią optymalizacje i niezbędne zmiany pozwalające na poprawną pracę antywirusa.


Autor



Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy