W tym artykule dowiesz się czym jest zjawisko cryptojackingu, jak może być niebezpieczne oraz co można zrobić, żeby się przed nim ochronić.
Czym jest Cryptojacking
Kopanie kryptowalut wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. Wykorzystywane są do tego podzespoły komputerów, laptopów lub urządzeń mobilnych. Im większa jest ich wydajność tym skuteczniej będzie działało wydobycie. Aby jak najbardziej zwiększyć jego skuteczność powstało zjawisko Cryptojackingo.
Cryptojacking jest sposobem wydobywania kryptowalut z wykorzystaniem urządzeń należących do innych. Zamiast używać własnego sprzętu, przejmowany jest ten należący do innych użytkowników. W ten sposób masowo pożyczana od innych moc obliczeniowa jest wykorzystywana do wykopywania kryptowalut, które trafiają na konto hakera.
Urządzenia mogą być przejęte na wiele różnych sposobów np. poprzez uruchomienie pliku pobranego z Internetu lub za pomocą skryptu umieszczonego na stronie Internetowej. Samo przejęcie komputera czy telefonu też może wyglądać różnie. Do kopania może być wykorzystywana sama przeglądarka lub bezpośrednio cała moc obliczeniowa sprzętu, który w trakcie kopania będzie pracował na pełnych obrotach. Są też przypadki, w których przestępca maskuje wydobycie na urządzeniu wykorzystując jedynie małą cząstkę mocy obliczeniowej licząc na to, że ofiara tego nie zauważy.
Warto wiedzieć, ze istnieją legalne sposoby na cryptojacking. Należą do nich aplikacje instalowane na urządzeniach lub konkretne elementy stron Internetowych. W obu tych przypadkach użytkownik musi przeczytać umowę i zgodzić się na wykorzystanie jego sprzętu do kopania kryptowalut w trakcie korzystania z tych usług. Podczas działania uruchomionego programu lub np. w trakcie oglądania filmu online przez odtwarzacz multimedialny znajdujący się na stronie.
Czy Cryptojacking jest niebezpieczny
Jeśli sprzęt jest wykorzystywany bez zgody użytkownika, to zdecydowanie zjawisko to jest bardzo niebezpieczne.
Przejęcie urządzenia
Sam fakt, że ktoś włamał się na komputer lub telefon już jest niebezpieczny. Możliwe, że przy okazji przestępca uzyskał dostęp do innych danych poufnych z dysku.
Spowolnienie działania
Do kopania kryptowalut niezbędna jest ogromna moc obliczeniowa. Co za tym idzie, urządzenia pracują na maksymalnych obrotach, przez co brakuje tej mocy do normalnego działania, którego wymaga zwykły użytkownik. Podstawowe czynności mogą być bardzo spowolnione ze względu na wykorzystanie zasobów do kopania zamiast do oczekiwanej pracy.
Krótka żywotność sprzętu
Podczas wydobywania kryptowalut sprzęt działa cały czas na pełnych obrotach. Co za tym idzie fizyczna granica wytrzymałości sprzętu przewidziana przez producenta z pewnością nadejdzie szybciej niż zakładano. W końcu może to doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.
Zużycie energii
Im więcej mocy obliczeniowej jest wykorzystywane tym bardziej wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną. Można zaobserwować nagłą konieczność częstego ładowania baterii oraz wyraźny wzrost kosztów na rachunku za prąd.
Jak chronić się przez Cryptojackingiem
Najlepszym sposobem jest korzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antywirusowego jak Bitdefender Total Security. Jest ono w stanie zablokować zagrożenia nie tylko powiązane z Cryptojackingiem, ale też przed wszelkim złośliwym oprogramowaniem zarówno w formie plików jak i tych umieszczonych na stronach Internetowych. Jako kompleksowe rozwiązanie chroni urządzenia z Windowsem, macOS, Androidem i iOS.
Innym sposobem jest stosowanie odpowiednich wtyczek do przeglądarek. Najwięksi producenci wprowadzają blokady do swoich programów, których zadaniem jest zablokowanie wydobycia kryptowalut w trakcie surfowania po sieci. Jednak nie są to antywirusy chroniące całe urządzenie, a dotyczą jedynie samych przeglądarek.