Czy Dropbox i WeTransfer są bezpieczne? Bezpieczeństwo danych na popularnych platformach
14 lipca 2020
Przetrzymujesz dane w chmurze? Nie jest to skomplikowane ani trudne, ale za to wygodne i bardzo pomocne. Smartfon z ograniczoną pamięcią był prawdziwą zmorą dla wielu z nas. Aplikacje, gry, muzyka, wiadomości, komunikatory, portale, zdjęcia… to wszystko zajmuje sporo miejsca. Zdarzyła Ci się sytuacja, kiedy chciałeś zrobić zdjęcie i nie mogłeś z powodu braku miejsca w pamięci? Dzięki chmurze internetowej nie mamy już tego problemu. Zdjęcia są bezpieczne, a w telefonie jest dużo miejsca. Chmura to łatwy sposób na rozszerzenie pamięci. Wiele osób z nich korzysta, ale czy Dropbox jest bezpieczny?
Czy Dropbox jest bezpieczny?
Dropbox to wirtualny dysk, w którym przechowujemy pliki, zdjęcia i dokumenty, a dostęp do niego mamy z każdego miejsca i z każdego urządzenia, które ma połączenie z Internetem. Jestem jednym z najpopularniejszych narzędzi do udostępniania plików. Dropbox po darmowej rejestracji udostępnia nam 2 GB darmowej przestrzeni wirtualnej. Możemy zarządzać kontem przez przeglądarkę internetową lub aplikację, która dostępna jest na komputery PC, Android, iOS czy Windows Phone. Co jednak najważniejsze, nawet jeśli założyliśmy konto z poziomu PC, to możemy zalogować się do niego ze smartfona z Androidem, czy tabletu z systemem iOS. Możemy swobodnie zarządzać plikami, przeglądać je, katalogować, przenosić, kopiować i udostępniać znajomym lub klientom. Zastanawia tylko jedno – bezpieczeństwo danych na Dropbox…
Dropbox bezpieczeństwo danych i ochrona prywatności użytkowników
Dropbox ma już za sobą kilka sytuacji, które odbiły się na jego popularności i wiarygodności. Zarzucano mu, że hasła, dane i pliki użytkowników nie są wystarczająco zabezpieczone. Zarzucano mu nawet, że próbuje bez zgody użytkownika uzyskać dostęp do tych plików z dysku, które nie zostały przesłane na jego serwer. Co więc o tym myśleć?
Dropbox dzieli pliki na osobne bloki, hashuje je, szyfruje poprzez 256 AES i dopiero je składuje lub przesyła. Historia każdego pliku zachowana jest do 30 dni wstecz, a okres ten można dodatkowo wydłużyć do 120 dni, (za dodatkową opłatą). Do nadawania poziomów dostępu do konta wykorzystuje się protokół OAuth. Ponadto, możesz monitorować zmiany w swoich plikach i aktywność na swoim koncie. Możesz też sprawdzić powiązane z kontem urządzenia i aktywne sesje internetowe, a jeśli coś użytkownika niepokoi, zawsze może on odciąć połączenie i zarządzać uprawnieniami do plików.
Mamy więc sporo opcji do monitorowania aktywności konta i dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy z nich korzystać.
Dropbox bezpieczeństwo danych – Co zrobić, aby korzystać bezpiecznie?
Co możesz zrobić, aby jeszcze bezpieczniej korzystać z Dropboxa? Oto kilka wskazówek:
- Stwórz silne, niepowtarzalne hasło składające się z małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych. Sprawdź je przy pomocy narzędzia oceniającego siłę hasła.
- Uruchom dla pewności weryfikację dwustopniową, by móc spać spokojnie.
- Zwracaj uwagę na urządzenia podpięte do konta.
- Raz na jakiś czas czyść listę logowania, aby szybciej wykryć te, które ewentualnie nie należałyby do Ciebie.
- Przeglądaj czasem podpięte aplikacje i zastanów się, czy ze wszystkich korzystasz. Niepotrzebne wyrzuć. W razie potrzeby zerwane połączenie zawsze możesz przywrócić.
- Warto też włączyć powiadomienia e-mail, aby otrzymywać powiadomienia związane z logowaniem.
- Możesz też używać sieci VPN, jeśli chcesz połączyć się z Dropbox, gdy jesteś poza domem.
- Dodatkowo zaszyfruj pliki, które umieszczasz na dysku.
Korzystając z tych kilku wskazówek i zachowując ostrożność masz większą szansę na zachowanie bezpieczeństwa swoich plików.
Co to jest WeTransfer?
WeTransfer bezpieczeństwo
WeTransfer to alternatywa dla DropBox. Serwis powstał w 2009 roku po to, aby służyć zarówno użytkownikom prywatnym, jak i firmom do łatwego przesyłania dużych plików o wielkości do 2GB. Nie ma żadnych ograniczeń, oprócz limitu dotyczącego pojedynczego pliku. W wersji premium, która kosztuje 120€ za rok, pojedynczy plik może ważyć aż 20 GB.
Korzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę i zaakceptować regulamin oraz politykę “ciasteczkową” cookies. Następnie wybrać pliki, które chcesz przesłać, podać adres e-mail zarówno swój, jak i odbiorcy, i kliknąć Transfer. Pliki zostaną udostępnione Twoim znajomym lub klientom. Odbiorca otrzyma e-mail z linkiem, pod którym znajdzie przesłany plik. Będzie on tam dostępny przez określony czas, po czym zostanie bezpowrotnie usunięty.
Czy WeTransfer jest bezpieczny? Cóż, w wersji podstawowej możemy korzystać z serwisu bez konieczności zakładania konta i bez logowania. Musimy podać jedynie nasz adres e-mail. Serwis nie ma dostępu do naszych danych ani plików, które przechowujemy na dysku, a jedynie do tych, które sami umieścimy w serwisie, w celu ich udostępnienia.