W tym artykule dowiesz się czy formatowanie dysku komputera jest dobrym sposobem na usunięcie wirusów znajdujących się na komputerze.
Jak pozbyć się wirusów z dysku
Format dysku oczywiście usunie wirusy z dysku komputera ale razem z nimi też wszystkie inne pliki, które się na nim znajdują. Dlatego nie warto wykonywać tej procedury regularnie, bądź w przypadku zaobserwowania każdego dziwnego działania komputera. Nie zapominajmy, że format przywróci komputer do ustawień fabrycznych.
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się wirusów jest zainstalowanie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego takiego jak Bitdefender Internet Security. Ma on przewagę nad wbudowanym w system Windows Microsoft Defender oraz innymi darmowymi rozwiązaniami.
Przede wszystkim posiada on podwójną warstwę ochrony w tym opartą o nauczanie maszynowe sztuczną inteligencję, która jest w stanie wykryć i usunąć wirusy z dysku bez konieczności formatowania dysku. Przy okazji będzie nas też chronił w czasie rzeczywistym przed nawet najbardziej zaawansowanymi zagrożeniami.
Dobrym pomysłem jest regularne wykonywanie kopii zapasowej swoich plików na nośnikach zewnętrznych, na których ewentualna infekcja się nie rozprzestrzeni. Może to być dysk wirtualny np. w formie serwisu chmurowego. W ten sposób nie utracimy ważnych danych, które znikną nam w przypadku formatowania.
Nie zapominajmy, że najczęstszą przyczyną posiadania wirusów jesteśmy my, czyli użytkownicy komputerów. Powinniśmy na każdym kroku uważać skąd pobieramy pliki i w co klikamy surfując po Internecie. W ten sposób zminimalizujemy szansę na dostanie się złośliwego oprogramowania na nasz komputer.
Kiedy warto formatować dysk
Generalnie warto pamiętać, że format dysku powinien być ostatecznością. Nie powinno się go wykonywać w przypadku każdego dziwnego według nas zachowania systemu. Istnieje kilka przypadków, w których warto rozważyć format dysku, po wykonaniu kopii zapasowych ważnych plików, ponieważ w ten sposób je utracimy.
Przepełniony dysk
Gdy minęło bardzo dużo czasu od ostatniego formatowania np. kilka lat, prawdopodobnie na dysku będzie się znajdowała cała masa niepotrzebnych i zbędnych plików. Mogły się one przez ten czas zebrać i po prostu o nich zapomnieliśmy. Często są to też pozostałości po dawno usuniętym (lub źle usuniętym) oprogramowaniu czy pliki tymczasowe (np. stare aktualizacje systemu windows, cookies). W przypadku dysków HDD może być odczuwalny spadek płynności działania systemu.
Poważna infekcja/atak
Gdy doszło do poważnej infekcji, której nie jesteśmy w stanie zwalczyć nawet z porządnym systemem antywirusowym. Jeśli atak Ransowmare się powiódł pamiętajmy, że nie warto płacić okupu. Dla ważnych danych powinno wykonywać się regularny backup, a zaszyfrowane dane skasujemy formatując dysk.
Bardzo długi czas od instalacji Windows
Od momentu instalacji system Windows gromadzi w sobie wiele informacji nie tylko na temat samego działania komputera. Prawdą jest, że powinniśmy na bieżąco aktualizować system i zainstalowane aplikacje, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że sam Windows zbiera i przechowuje wszystkie informacje o nieprawidłowościach (błędach) oraz odkłada na dysku pliki tymczasowe dotyczące każdej aktualizacji. W ciągu kilku lat ilość zgromadzonych danych będzie ogromna i może mieć wpływ na działanie systemu.