Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Czy posiadanie dwóch antywirusów to dobry pomysł?

Awatar

Krzysztof B.

20 lipca 2023

W tym artykule dowiesz się dlaczego nie warto korzystać z kilku skanerów antywirusowych na jednym komputerze.

Dwa antywirusy powodują problemy

Im więcej ochrony tym lepiej? Na papierze brzmi to całkiem nieźle jednak zdecydowanie nie jest to prawdą. Może się wydawać, że większa ilość systemów ochrony wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo komputera jednak uzyskany efekt w większości przypadków jest odwrotny do pożądanego. Instalowanie wielu antywirusów może powodować dodatkowe problemy z działaniem urządzenia. Na dodatek zwiększa podatność na ataki zamiast ją zmniejszać. Typowym zachowaniem w takiej sytuacji jest ogólny spadek wydajności komputera.

Dlaczego nie instalować kilku antywirusów

Posiadanie kilku antywirusów może spowodować więcej szkód niż pożytku. Przede wszystkim nie są to proste aplikacje. Można je porównać do sterowników, ponieważ wymagają znacznie więcej uprawnień niż inne programy.

Zachowanie wielu antywirusów

Rozwiązania antywirusowe posiadają wbudowaną ochronę w czasie rzeczywistym. Działa ona bez przerwy, nawet gdy na włączonym komputerze nie są wykonywane żadne czynności. Uruchomienie więcej niż jednego systemu skanowania sprawi, że będą się one nawzajem wykrywały jako zagrożenia. Każde tego typu oprogramowanie będzie potencjalnie traktowane przez konkurenta jako wirus, ponieważ ich procesy w tle swoim normalnym działaniem wpływają na zachowanie innych procesów.

Upraszczając, będą próbowały się nawzajem wyeliminować i sobie przeszkadzać. Można też założyć, że żaden z nich nie będzie działał prawidłowo, ponieważ skupią się na walce między sobą o niezbędne do pracy zasoby.

Faktyczny wpływ na komputer

Opisane wyżej zachowanie kilku antywirusów na raz ma też inne znaczące konsekwencje. Przede wszystkim im więcej uruchomionych procesów na komputerze tym większy jest wpływ na jego wydajność. W przypadku kilku osłon działających w czasie rzeczywistym drastycznie wzrasta zużycie pamięci, procesora i dysku. Warto pamiętać, że podobny efekt można osiągnąć nie posiadając żadnego antywirusa, gdy komputer został zainfekowany.

O czym warto wiedzieć posiadając antywirusa

Instalacja drugiego skanera

Zależnie od producenta oprogramowania antywirusowego, może nie być możliwości zainstalowania kolejnego skanera. Normą jest, że w początkowej fazie instalacji najpierw komputer jest przeszukiwany pod kątem innej ochrony. Jeśli zostanie wykryta, instalator zakończy pracę niepowodzeniem z prośbą o usunięcie innego skanera. Niektóre antywirusy posiadają możliwość podjęcia próby wymuszenia odinstalowania konkurencji.

Microsoft Defender

W systemie Windows domyślnie działa wbudowany system Microsoft Defender, który pilnuje bezpieczeństwa użytkowników. Profesjonalne oprogramowanie antywirusowe, w momencie gdy zaczyna działać, dezaktywuje wbudowaną ochronę Windowsa. W samym systemie będzie o tym informacja.

bitdefender wyłączył microsoft defender w windows

Jeden antywirus jako najlepsze wyjście

Najlepszą ochronę zapewni instalacja skutecznego antywirusa jak Bitdefender Total Security, który posiada wiele warstw ochrony w ramach jednego oprogramowania. Dzięki temu unikniesz wewnętrznych konfliktów, spowolnienia działania systemu oraz problemów z kompatybilnością. Będziesz miał pewność, że Twoja ochrona jest zawsze włączona i przez cały czas pilnuje bezpieczeństwa w tle przy minimalnym zużyciu zasobów.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy