Czy telewizor nas podgląda i zbiera o nas informacje?

Inteligentne urządzenia stają się poważnym zagrożeniem dla prywatności użytkowników, ale niewielu konsumentów rozumie znaczenie bezpieczeństwa w tym obszarze.

Według New York Times miliony amerykańskich konsumentów są monitorowane za pośrednictwem inteligentnych telewizorów, a zebrane dane są wykorzystywane do analizy ich profilowania. Zgromadzone dane są następnie wykorzystywane do utargetownia reklam. Samba Interactive TV to firma, która charakteryzuje profile użytkowników w oparciu o analizę danych, w celu polecania programów telewizyjnych poprzez inteligentne rozpoznawanie treści na ekranie.
Stworzyli oni oprogramowanie wbudowane w popularne zestawy telewizorów inteligentnych do zbierania danych użytkownika, często bez wyraźnej zgody użytkowników.

Najczęściej nieświadomi użytkownicy włączają usługę bez zrozumienia warunków, zważywszy na to, że cała otrzymana treść jest spersonalizowana. Oczywiście dane są następnie wysyłane do marketerów – komentuje Mariusz Politowicz inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.

Oprogramowanie śledzi wszystkie informacje odbierane przez telewizję o oglądanych, obejrzanych filmach, reklamach i grach wideo odtwarzanych online, a także polityczną przynależność oglądanych programów, dzięki czemu marketerzy mogą kierować reklamy bezpośrednio do użytkowników.

Zwolennicy ochrony prywatności wielokrotnie zwracali na to uwagę, zachęcając producentów do większej przejrzystości swoich praktyk. Firma nie opublikowała statystyk, ale w przeszłości twierdziła, że ponad 90 procent użytkowników umożliwia tę usługę.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments