Postęp technologiczny wprowadził nas w erę, w której transakcje cyfrowe stają się nowym standardem. Ludzie są zachęcani do przyjmowania cyfrowych metod płatności z obietnicą lepszego bezpieczeństwa, większej wygody, a nawet korzyści.
Jednak cyberzagrożenia rzadko dyskryminują i atakują prawie wszystko, co przedostaje się do środowiska internetowego. Obecnie kilka rodzajów ataków może narazić poufne informacje, w tym dane uwierzytelniające, adresy, nazwiska i informacje finansowe. Jednym z najbardziej okrutnych ataków jest formjacking.
Co to jest Formjacking
Jak sama nazwa wskazuje, ten cyberatak polega na „przechwytywaniu” formularza strony internetowej na podatnej stronie internetowej poprzez wstrzyknięcie złośliwego kodu JavaScript.
Należy do szerszej kategorii cyberzagrożeń zwanych „atakami łańcucha dostaw”, w których cyberprzestępcy atakują organizacje, atakując podatnych na zagrożenia dostawców w ich łańcuchach dostaw.
Chociaż osoby atakujące mogą wykorzystać technikę formjacking do kradzieży wszelkiego rodzaju poufnych informacji o użytkowniku, atak ten jest wykorzystywany głównie w przypadku formularzy płatności, aby wyłuskać informacje o karcie kredytowej bez wzbudzania podejrzeń. W takim przypadku podatnym dostawcą jest zwykle zewnętrzny podmiot przetwarzający płatności.
Jak działa formjacking
Wstrzykiwanie złośliwego kodu do formularzy na stronach internetowych wymaga zidentyfikowania luki w zabezpieczeniach aplikacji internetowej. Wadę można zazwyczaj znaleźć w:
Biblioteka lub aplikacja innej firmy Konfiguracja lub oprogramowanie serwera WWW
System zarządzania treścią (CMS)
Oprogramowanie e-commerce, z którego korzysta witryna
Naruszone (wyciek) dane uwierzytelniające serwera
Po zidentyfikowaniu słabego punktu atakujący wstrzykują wywrotowy skrypt do aplikacji internetowej i zaciemniają go, aby uniknąć wykrycia przez skanery sygnatur.
Po zainstalowaniu skrypt zbiera dane użytkownika wysyłane do witryny za pośrednictwem zhakowanego formularza. Aby atak się powiódł, użytkownicy muszą wypełnić formularz i przesłać informacje na serwer. Formjacking nie działa jak keylogger; zamiast zbierać dane z klawiatury, zbiera dane z przesłanych formularzy internetowych i przenosi je na serwer atakującego.
Po kradzieży wrażliwych danych lub informacji o płatnościach od swoich ofiar cyberprzestępcy mogą wykorzystać je dla własnych korzyści lub sprzedać je na ciemnych rynkach internetowych. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać te dane do oszustw związanych z kartami kredytowymi lub kradzieży tożsamości.
Jak wykryć włamanie?
Ze względu na swój tajny charakter wykrycie kradzieży może być trudne. W przeciwieństwie do innych cyberataków, formjacking nie ma żadnych znaków ostrzegawczych, szczególnie dla laika.
Gdy ofiara prześle poufne informacje za pośrednictwem zhakowanego formularza, żądanie przechodzi normalnie, co utrudnia zarówno witrynie, jak i użytkownikowi wykrycie ataku.
Zidentyfikowanie złośliwego kodu na zaatakowanej stronie internetowej może być żmudnym zadaniem. Jednak automatyczne narzędzia do wykrywania, które skanują aplikacje internetowe pod kątem podejrzanych działań, mogą pomóc uprościć ten proces.
Jak uchronić się przed kradzieżą?
Jako klient jesteś najbardziej narażony na ataki typu Formjacking, szczególnie dlatego, że nie możesz wiedzieć, czy formularz jest zagrożony, czy nie.
To sprawia, że forsjacking jest prawie niemożliwy do odparcia. Możesz jednak podjąć następujące kroki, jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą forsowania:
Powiadom swój bank tak szybko, jak to możliwe, jeśli odkryjesz nieuczciwe transakcje na swoim koncie Korzystaj z aplikacji bankowych, które w czasie rzeczywistym powiadamiają Cię SMS-em lub powiadomieniami push o transakcjach dokonanych na Twoim koncie
Jeśli to możliwe, używaj uwierzytelniania/autoryzacji wieloskładnikowej dla swoich transakcji. Nie złagodzi to formjackingu, ale utrudni atakującym wyprowadzenie środków z Twojego zaatakowanego konta
Monitoruj wyciągi z kart kredytowych, rachunki bankowe i ocenę kredytową pod kątem nieautoryzowanych, nieznanych lub podejrzanych działań Zarejestruj się w usłudze kradzieży tożsamości, która może zrekompensować Ci straty finansowe, jeśli padniesz ofiarą kradzieży tożsamości
Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk.
W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.