Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Czym jest trojan i jak go usunąć

Awatar

Krzysztof B.

22 maja 2023

W tym artykule dowiesz się jakiego typu zagrożeniem jest trojan oraz w jaki sposób usunąć go z komputera.

Czym jest Trojan i w jaki sposób może się dostać na nasze urządzenia

Trojan, zwany często koniem trojańskim jest rodzajem wirusa, którego zadaniem jest dostanie się na nasze urządzenie, a następnie rozprzestrzenienie się w celu spowodowania jak największych szkód. W tym przypadku nazwa kojarząca się z mitologią grecką jest bardzo trafna. W jaki sposób trojan może znaleźć się na naszym komputerze lub telefonie? Sposobów jest wiele. Najpopularniejszy sposób to podszywanie się pod jakiś znany, popularny plik, którego przypadkiem możemy potrzebować. Może być on np. w formie jakiejś użytkowej aplikacji, która na co dzień byłaby przydatna ale została przez nas pobrana z podstawionej przez atakującego fałszywej strony Internetowej. Innym sposobem wpadnięcia w pułapkę konia trojańskiego jest np. pobranie pliku z maila phishingowego. Jeśli jakimś cudem mail phishingowy nie został przez serwer pocztowy oznaczony jako spam, w dzisiejszych czasach łatwo się nabrać na fałszywe maile upodabniające się do popularnych firm i serwisów w celu wyłudzenia od nas danych poufnych lub właśnie zainfekowania naszego komputera lub telefonu.

W jaki sposób chronić się przed Trojanem

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed Trojanami jest czytanie ze zrozumieniem stosowane razem z zasadą ograniczonego zaufania. Surfując po Internecie lub sprawdzając maile powinniśmy zakładać, że otwierana przez nas zawartość może być niebezpieczna. Powinniśmy dokładnie czytać co jet napisane w Internecie i nie klikać nic bez całkowitej pewności. Najlepszym przykładem jest pobieranie interesującej nas aplikacji ze strony odnalezionej w wyszukiwarce. Na części stron bardzo mocno rzucają się w oczy ogromne napisy w stylu “Download” czy “Pobierz teraz”. Klikając w taki napis często zamiast pobrać plik zostajemy przekierowani na jakąś zewnętrzną stronę dzięki czemu łatwo może dojść do infekcji lub może ona próbować wyłudzić od nas dane poufne. Zwykle okazuje się, że kliknęliśmy w reklamę, która nas nabrała i przekierowała na stronę oszusta.

Pamiętaj, aby pobierać aplikacje tylko i wyłącznie z oficjalnych sklepów jak Google Play, App Store, Microsoft Store lub bezpośrednio ze stron Internetowych producentów tych aplikacji. Jeśli strona Internetowa jest na samej górze w wyszukiwarce Google, to nie oznacza, że jest bezpieczna. Często właśnie w ten sposób oszuści nabierają użytkowników sprawiając, że ich strony są na samej górze, często widoczne jako sponsorowane.

Zainwestuj w porządne oprogramowanie antywirusowe takie jak Bitdefender Total Security. Dobry antywirus nie opiera swojej ochrony tylko o bazę sygnatur. Trojany, których jest w Internecie naprawdę sporo niekoniecznie muszą się znajdować w bazie wirusów i być w ten sposób wykrywane. Wręcz przeciwnie, zagrożeń pojawia się coraz więcej i coraz ciężej się przed nimi chronić, dlatego powinniśmy zainwestować w oprogramowanie antywirusowe posiadające analizę behawioralną opartą o uczącą się maszynowo sztuczną inteligencję oraz takie, które będzie chroniło też naszą pocztę przed mailami phishingowymi. Aby znacznie zredukować szansę na zainfekowanie, powinniśmy zaopatrzyć się w antywirus posiadający moduły chroniące przed zaawansowanymi atakami.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy