Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Czym są kryptowaluty i czy są bezpieczne

Awatar

Krzysztof B.

23 maja 2023

W tym artykule dowiesz się czym są kryptowaluty, skąd je zdobyć oraz w jaki sposób te wirtualne transakcje są chronione.

Czym są kryptowaluty

Nazwałbym kryptowaluty czymś w rodzaju wirtualnego systemu finansowania. Jest to po prostu waluta używana do handlu w taki sam sposób jak inne aktywa używane codziennie na giełdzie. Różnica jest taka, że kryptowaluty nie istnieją fizycznie tylko wirtualnie. Do najbardziej znanych należą Bitcoin i Ethereum. Oczywiście na rynku istnieje znacznie więcej kryptowalut w tym (jako ciekawostka i przykład) Dogecoin, który początkowo powstał jako mem, ale jego wartość drastycznie wzrosła zaraz po tym, gdy rozreklamował ją sam Elon Musk.

W jaki sposób można zdobyć kryptowaluty

Najprostszą metodą na zdobycie kryptowalut jest inwestycja, czyli zakup na giełdzie. Można zainwestować w nie swoje pieniądze i tak jak w przypadku każdej innej giełdy sprzedawać z zyskiem lub stratą. Sposób nie różni się od inwestycji w inną walutę np. Euro, metale, czy kamienie szlachetne. Jedyną różnicą jest to, że do handlu kryptowalutami wykorzystuje się specjalne cyfrowe giełdy np. Binance czy Kraken.

Kopanie kryptowalut

Trudniejszą metodą na zdobycie kryptowalut jest korzystanie z tzw. koparek. Jest to nic innego jak sprzęt (komputerowy), którego moc obliczeniowa jest wykorzystywana do skomplikowanych obliczeń matematycznych i dzięki temu wirtualnego “wykopywania” właśnie kryptowalut. W tym przypadku samemu trzeba zainwestować w odpowiedni sprzęt i liczyć się z wysokim zużyciem prądu. Oprócz tego wymagana jest specjalistyczna wiedza w tym temacie. 

Czy handel kryptowalutami jest bezpieczny

Cyfrowy handel jest oczywiście odpowiednio zabezpieczony. Sam fakt, że wszystko dokonuje się w Internecie jest wystarczającym powodem by zwiększyć poziom bezpieczeństwa. W końcu mówimy tu o wirtualnych pieniądzach. To oczywiste, że znajdzie się ktoś kto będzie próbował przeprowadzić atak i te pieniądze ukraść. Zakupione kryptowaluty są przechowywane w cyfrowych portfelach, do których dostęp jest zaszyfrowany.  Często spotykaną metodą handlu kryptowalutami między zainteresowanymi stronami jest bezpośredni kontakt za pomocą technologii p2p (peer-to-peer). Wykorzystywany jest do tego sposób zwany blockchain, który polega na rozlokowaniu bazy danych transakcji w wielu różnych miejscach, w tym samym czasie. Oznacza to, że ten rodzaj wymiany nie posiada jednej scentralizowanej bazy tylko korzysta z wielu połączonych ze sobą tzw. bloków. Każda krypto waluta posada swój własny system łańcucha bloków, a wszystkie dokonywane wymiany są księgowane w sposób podobny jak robią to banki. Z tym, że tutaj te instytucje są całkowicie pomijane (wymiana bezpośrednia). Dzięki temu przeprowadzenie skutecznego ataku jest mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe, ponieważ każdy z osobna blok w łańcuchu musiałby zostać skutecznie zaatakowany. 


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy