Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Darknet i deepweb czyli ciemna strona Internetu

Awatar

Krzysztof B.

15 maja 2023

W tym artykule dowiesz się czym jest ciemna strona Internetu, jak się do niej dostać oraz jakie niebezpieczeństwa i korzyści wynikają z głębszego zanurzania się w sieci.

Deep web, czyli to co niewidoczne

Internet, z którego przeciętni użytkownicy korzystają na co dzień jest tylko małym fragmentem jego całości Zdecydowanie większą jego częścią jest tzw. Deep web, jednak nie jest on dostępny z poziomu popularnych przeglądarek. Normalnie ta część jest ukryta przed pozostałymi użytkownikami, ponieważ znajdują się w niej dane, do których przeciętni internauci nie powinni mieć dostępu. W skrócie, dostęp tam mają tylko osoby upoważnione, ponieważ są to rzeczy tajne, jak na przykład wewnętrzne zasoby firm, bazy rządowe czy inne bazy danych (banki, uczelnie itd.). Upraszczając jeszcze bardziej, to elementy, które są celowo ukryte przed pozostałymi za bramą odpowiedniego rodzaju rejestracji czy konieczności uiszczenia opłaty za możliwość korzystania z zasobów.

Darknet, czyli ciemna strona sieci

Częścią składową wspomnianego deep webu jest ciemna strona Internetu tzw. darknet. Uzyskanie dostępu do tego “miejsca” wymaga skorzystania ze specjalnego oprogramowania np. przeglądarki Tor (ang. The Onion Router). Ruch po darknecie jest szyfrowany i wykorzystywana jest technologia p2p (peer-to-peer), co oznacza, że każdy połączony komputer jest jednocześnie klientem i serwerem pośredniczącym w komunikacji (tzw. proxy), dzięki czemu poruszanie się po tej sieci jest całkowicie anonimowe. Oznacza to, że nie ma możliwości wykrycia skąd dokładnie się łączymy, ponieważ po drodze następuje komunikacja z wieloma innymi podłączonymi komputerami. Działa to w obie strony, ponieważ nasz komputer też staje się takim serwerem i my pośredniczymy w połączeniu innych użytkowników.

Czy darknet jest bezpieczny

Ze względu na zawartość, którą można tam znaleźć, darknet zdecydowanie nie jest bezpieczny i nie zachęcamy do korzystania z niego przez osoby nie zaznajomione z bezpieczeństwem sieci. Darknet jest dosłownie “ciemną stroną” Internetu, ponieważ większość jego zawartości jest nielegalna. Bez problemu można trafić na handel bronią lub narkotykami. Osoby podające się za hakerów oferują tam usługi włamań i wycieków informacji. Można tam np. kupić dane firmowe, które zostały wcześniej zdobyte w sposób nielegalny. Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie korzystania z tego miejsca. Warto pamiętać, że oprócz wspomnianych “handlarzy” z tej części Internetu korzystają ludzie, których życie codzienne wymaga całkowitej anonimowości. Są to np. informatorzy, dziennikarze śledczy czy politycy uznani przez reżim za przestępców.

Aby zachować bezpieczeństwo podczas przeglądania darknetu – wyposaż się w Bitdefender Internet Security & VPN

Czy darknet przynosi jakieś korzyści

W niektórych przypadkach darknet może dać użytkownikowi swego rodzaju korzyści, jednak wciąż korzystanie z niego może być niebezpieczne. Wiele popularnych w “normalnej” części Internetu serwisów ma tam swoje odpowiedniki. Powstały one po to, aby osoby, które zostały w pewien sposób ograniczone w swojej lokalizacji, też mogły z nich korzystać. Najprostszym przykładem jest cenzura nałożona przez rząd danego kraju. Dzięki darknetowi można ominąć cenzurę i np. dowiadywać się o sytuacji na świecie bez opuszczania granic państwa.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy