Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieCiekawostki

Dzień emotikona

Damian S

20 września 2022

19 Września wypada Międzynarodowy Dzień Emotikona, czyli symbolu, którego używamy codziennie podczas wysyłania wiadomości tekstowych i wstawiania wpisów na nasze media społecznościowe. Emotikon to neologizm, którego etymologia nie jest do końca pewna, ponieważ istnieją jej dwie wersje: pierwsza wskazuje na połączenie dwóch angielskich słów: emotion – emocje oraz icon – ikona, druga na słowa emotion – emocje oraz console – konsola (w domyśle programistyczna).

Emotikony

Jednak niezależnie od tego, którą wersję przyjmiemy, słowo to charakteryzuje znak graficzny, który możemy stworzyć za pomocą znaków znajdujących się na klawiaturze. Emtikony po obróceniu o 90 stopni będą przypominały nasze stany emocjonalne, takie jak radość, smutek i ekscytacja na przykład w postaci „buziek”. Obecnie większość edytorów tekstowych automatycznie zmienia emotikony na piktogramy graficzne, czyli tak zwane emoji i to z nich obecnie najczęściej korzystamy. W tym artykule przedstawię krótką historię pierwszego wysłanego emotikona oraz wskażę na co musimy uważać, podczas rozmów w sieci.

Historia emotikonów

Pierwsze znane nam użycie emotikona „:-)” w nowoczesnym słowie pisanym możemy datować na 30 marca 1881 roku i zostało wydrukowane w amerykańskim magazynie satyrycznym o nazwie „Puck”. Piktogramten jest wykorzystywany od ponad 140 lat i narodził się na długo przed tym, zanim powstał Internet.

Pierwsze wykorzystanie emotikony w świecie cyfrowym nastąpiło 19 września 1982 o godzinie 11:44 i został wysłany przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University.

Od tego czasu emotikony stały się niezwykle popularnym narzędziem, z którego korzystamy praktycznie podczas każdej nieformalnej konwersacji w sieci. Dzięki możliwości wysłania naszemu rozmówcy nie tylko treści przekazu, lecz także ładunku emocjonalnego nasze rozmowy mogą być ciekawsze i bardziej absorbujące. Emotikony umożliwiają także przekazanie większej ilości informacji w krótszym czasie niż wiadomości, które ich nie zawierają, a także stały się pewnego rodzaju kodem, z którego korzystają Internauci do tego, aby szybko odgadywać zamiary ich rozmówcy.

Niestety nie wszyscy użytkownicy sieci mają wobec nas uczciwe zamiary, nawet jeśli komunikują się z nami za pomocą pozytywnych emotikonów. W różnych odmętach Internetu ukrywa się wielu przestępców, którzy próbują wykraść nasze dane lub wyłudzić od nas środki materialne. Dlatego powinniśmy zawsze pamiętać o swoim cyberbezpieczeństwie. Jednak w jaki sposób to zrobić?

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci

Najważniejszą zasadą bezpiecznego poruszania się w sieci jest to, aby zawsze pamiętać o potencjalnych niebezpieczeństwach i kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Niezależnie od tego, co obiecują nam opisy znalezione w ogłoszeniach, mailach, wiadomościach, które zachęcają nas do kliknięcia w link, powinniśmy zawsze pamiętać o potencjalnych niebezpieczeństwach, które mogą się zdarzyć po wejściu na podejrzaną stronę.

Może to być na przykład zainfekowanie naszego dysku przez oprogramowanie szpiegowskie lub szyfrujące. Następstwem takiej infekcji może być przechwycenie naszych haseł i danych do logowania, które wykorzystujemy do dokonywania płatności online. Następnym krokiem cyberprzestępców może być kradzież naszych pieniędzy z konta.

Innym zagrożeniem są wiadomości od oszustów, którzy podszywają się pod celebrytów, banki i jednostki administracyjne. Oszuści często wysyłają wiadomości, w których proszą o środki finansowe, które rzekomo od razu oddadzą lub hasła do logowania na kontach bankowych. Z perspektywy młodych osób, które doskonale znają takie metody trudno sobie wyobrazić, że ktoś jest w stanie nabrać się na takie oszustwo. Jednak musimy pamiętać o tym, że przestępcy nierzadko są specjalistami w dziedzinach psychologii behawioralnej i bardzo skutecznie wybierają sobie potencjalne ofiary i celują w osoby starsze i samotne, które mogą stać się łatwymi celami. Zresztą częste doniesienia o szajkach cyberprzestępców, które oszukują klientów danego banku, są dowodem na to, że takie metody są skuteczne. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, żeby zawsze unikać takiego zagrożenia i przestrzec przed nim swoich bliskich.

Jak ważny jest skuteczny program antywirusowy 

Niestety nawet najlepsi specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa sami nie są w stanie uchronić się przed wszystkimi zagrożeniami w sieci. Niektóre formy phishingu są wyrafinowane do tego stopnia, że zauważenie różnicy pomiędzy prawdziwą stroną internetową a tą sfabrykowaną, jest praktycznie niemożliwe dla ludzkiego oka.

Dlatego poza działaniami prewencyjnymi powinniśmy także zabezpieczyć swoje urządzenia za pomocą skutecznego oprogramowania antywirusowego.

Program antywirusowy Bitdefender zawiera specjalny moduł antyphishingowy, który wychwyci i zneutralizuje zdecydowaną większość prób oszustw w sieci. Jego zasada działania jest bardzo łatwa. Jeśli program wychwyci, że strona, którą chcemy odwiedzić, jest niebezpieczna, to zablokuje ją i wyświetli stosowny komunikat. Takie działanie oszczędzi nam wiele stresu i potencjalnych strat materialnych, które mogłyby być następstwem kradzieży naszych danych lub infekcji dysku.

W tym miesiącu możesz skorzystać z naszej specjalnej promocji na antywirus Bitdefender Family Pack, dzięki któremu będziesz mógł zabezpieczyć do 15 urządzeń z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi: Windows, macOS, iOS, Android. Więcej promocji i możliwości oprogramowania dowiesz się TUTAJ.
Jeśli chciałbyś skonsultować swoje zapotrzebowanie na oprogramowanie antywirusowe z naszymi specjalistami do spraw cyberbezpieczeństwa lub po prostu wysłać nam emotikona, to zapraszamy do kontaktu.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Skuteczny antywirus dla Twojego domu

Najlepszy antywirus dla firm


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy