Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBlog

Dzień „Stop cyberprzemocy” – Jak rodzice mogą pomóc swoim dzieciom zapobiec cyberprzemocy

Maciej Markowski

10 lipca 2019

Czy chcielibyście wiedzieć, czy wasze dziecko jest ofiarą cybernękania? Czy wasze dzieci poprosiłyby o pomoc w zakończeniu takiego procederu, czy może cierpiałyby w milczeniu? Nowe badanie ośrodka Pew Research Center wskazuje, że 59% amerykańskich nastolatków osobiście doświadczyło cybernękania.

Z naszych danych (badanie Bitdefender: Nastolatki i zagrożenia w sieci, Grudzień 2017) wynika, że tylko 47% dzieci omawiało tę kwestię z rodzicem, 33% z przyjacielem i 24% z krewnym. Wśród dzieci w wieku 14–16 lat ten odsetek dramatycznie spada: tylko 11% nastolatków zwierzyło się rodzicowi, 24% — przyjacielowi, a 13% — krewnemu.

Przyczyny, dla których dzieci nie rozmawiają o tym, co ich spotyka, są różne i zindywidualizowane. Niektóre obawiają się, że nie będą mogły już używać swoich urządzeń, inne z kolei mają zbyt duże poczucie wstydu i zakłopotanie, bądź sądzą, że nikt im nie uwierzy ani nie pomoże. Bez względu na powód — cybernękanie to przejmujące doświadczenie z negatywnymi konsekwencjami.    

Poradzenie sobie z takim problemem jest wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i dzieci, lecz odnalezienie wyjścia z sytuacji jest niezbędne, zwłaszcza jeżeli rodzice stwierdzą u swoich dzieci oznaki cybernękania.

Mogą one obejmować:

  • zaniepokojenie, frustrację w czasie korzystania z Internetu lub po
  • skrytość i ochronę informacji na temat szczegółów swojego życia w świecie cyfrowym, używanych aplikacji, aktywności w mediach społecznościowych
  • rozdrażnienie lub nerwowość na okoliczność otrzymania wiadomości SMS, tekstowej lub e-mail
  • odsunięcie się od członków rodziny, przyjaciół, wyłączenie się ze wspólnych aktywności
  • unikanie szkoły lub zgromadzeń
  • pogorszenie ocen lub działanie w złości w domu
  • zmiany nastrojów, zachowania, godzin i pór snu lub apetytu
  • unikanie dyskusji o swoim życiu towarzyskim

Co rodzice mogą zrobić, jeżeli ich dziecko jest nękane?*

Trudno stwierdzić, kiedy i w jaki sposób wkroczyć. Jednak każdy rodzic, który stwierdzi że jego dziecko jest ofiarą cybernękania, powinien potraktować taką sprawę bardzo poważnie i działać celem rozwiązania takiej sytuacji wspólnie ze swoim dzieckiem.

  1. Wysłuchaj swojego dziecka i zaoferuj mu pomoc. Przypomnij dziecku, że nie musi się wstydzić tego, że jest ofiarą cybernękania.
  2. Zapewnij swoje dziecko, że zawsze, bez względu na wszystko, będziesz przy nim. Bardzo możliwe, że twoje dziecko od dawna się o to martwiło.
  3. Współpracujcie, aby zakończyć proceder cybernękania. Gromadź dowody, wykonuj zrzuty ekranu, zgłaszaj, usuwaj i blokuj osobę nękającą.
  4. Porozmawiaj o sytuacji w szkole dziecka i z innymi rodzicami. Porozmawiaj o problemie z nauczycielami i innymi rodzicami. Poinformuj ich o problemie i pozwól im działać w odpowiedzi na artykułowane przez ciebie obawy.
  5. Monitoruj sytuację. Cały czas rozmawiaj z dzieckiem i zawsze go słuchaj. To prawda, że pytania typu „Jak dziś było w szkole?” często zostaną zbyte odpowiedzią „OK” lub ledwie mruknięciem, jeżeli sprawa dotyczy nastolatka. Ale nie zniechęcaj się i przyjmuj pozytywną postawę.
  6. Sprawdź możliwe rozwiązania problemu z nękaniem, które są dostępne dla Ciebie. Są miejsca, gdzie możesz uzyskać pomoc. Aby poszukać porady, nawiąż kontakt z organizacjami walczącymi z przejawami nękania.

Co rodzice mogą zrobić, jeżeli ich dziecko nęka innych?*

Wiadomość o tym, że dziecko krzywdzi innych może być niepokojąca i bolesna. Osoba nękająca potrzebuje równie dużej pomocy, co jej ofiara, a rodzice mogą pomóc w zakończeniu procederu.

  1. Przyjmij do wiadomości zachowanie dziecka. Porozmawiaj z dzieckiem o powodach nękania (fizycznego lub werbalnego). Często dzieci nękają innych, kiedy im smutno, kiedy są złe, samotne lub brak im poczucia bezpieczeństwa. W wielu przypadkach znaczne zmiany w domu lub w szkole mogą być przyczyną takich odczuć.
  2. Nawiąż nić porozumienia. Powiedz dziecku, że kochasz je bez względu na wszystko i że nękanie innych jest złe. Wspólnie znajdźcie inne sposoby na rozwiązywanie konfliktów i radzenie sobie w trudnych sytuacjach.
  3. Skontaktuj się ze szkołą. Porozmawiaj z nauczycielami, doradcami i innymi pracownikami szkoły, którzy mogą pomóc zidentyfikować przyczyny nękania i zapewnić wsparcie. Istnieje także wiele zasobów internetowych, które mogą być pomocne rodzicom w podobnych sytuacjach.

*Rady opracowane przez psychologów na potrzeby bazy danych rodziców w naszej aplikacji do prowadzenia kontroli rodzicielskiej — narzędzie, które pomaga rodzicom zidentyfikować przypadki cybernękania ich dzieci w trakcie kontaktów w Internecie oraz uczyć dzieci radzenia sobie w takich sytuacjach.


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy