Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBezpieczeństwo w InternecieBlog

Smartwatch potrzebuje antywirusa

Redaktor

29 września 2021

W tym artykule zastanowimy się czy smartwatche są podatne na ataki hakerskie. Do niedawna zegarki były częścią ozdoby i służyły do kontroli czasu. Od kilku lat stały się coraz popularniejszym narzędziem służącym do wielu czynności. Urządzenia te mierzą twoje parametry życiowe, są poniekąd twoim trenerem personalnym czy prostym narzędziem do komunikowania się. Same w sobie nie stanowią zagrożenia dla naszych danych, nie kumulują w sobie zbyt wielu informacji o tobie. Dopiero kiedy podłączysz je do sieci udostępniasz hakerom cały wachlarz informacji na swój temat. Żeby tego uniknąć możemy ci zaproponować odpowiedni antywirus. Oczywiście na rynku nie ma jeszcze dedykowanych na te urządzenia. Jeśli jednak odpowiednio zabezpieczysz swój smartfon, to automatycznie ochronisz też swojego smartwatcha.

Które smartwatche są najlepsze?

Nie udzielimy ci na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, do czego ma ci on służyć. Na rynku dostępne są sportowe opaski- całkiem niedrogie oraz trochę bardziej zaawansowane zegarki z funkcją mierzenia kroków, parametrów zdrowotnych i odbierania powiadomień. Coraz większą popularnością cieszą się „wypasione” smartwatche, które nie tylko zapisują i analizują twoje osiągnięcia sportowe. Służą ci również do słuchania muzyki, prowadzenia rozmów, czy dokonywania płatności NFC. Jest to bardzo wygodne urządzenie, gdyż połączone z internetem nie wymaga tego, byś miał przy sobie telefon. Wystarczy, jeśli będziesz dysponował kartą e-sim. Na rynku dużą popularnością cieszą się Apple Watch-e, smartwatche Samsunga czy urządzenia Garmina. Pewnie myślisz, że ten tańszy lub z mniejszą liczbą funkcji będzie bezpieczniejszy. Nic bardziej mylnego. Musisz pamiętać, że wszystkie te, które łączą się z twoim smartfonem stanowią zagrożenie dla twoich danych.

Kiedy narażamy nasze dane?

Jeśli w odpowiednim czasie nie zainstalowałeś w swoim telefonie odpowiednio dobrego antywirusa, to musisz wiedzieć, że jesteś potencjalną ofiarą ataków hakerskich. Watche, smartwatch’e czy smarttbandy łączą się z telefonem za pomocą sieci wi-fi lub bluetootha. Oczywiście nie musisz tego robić, ale nie będziesz wtedy mógł korzystać z wielu funkcji, jakie oferują ci te urządzenia. Dzięki aplikacjom, które instalujesz w telefonie, np. WearOS możesz z łatwością sterować swoim zegarkiem. W aplikacji ustawiasz swoje cele, listę aplikacji czy rodzaj wysyłanych i odbieranych wiadomości. Z zegarkiem chodzimy wszędzie. Na każdym kroku jesteśmy narażeni na to, że znajdziemy się w polu rażenia złodziei internetowych. Nie ma na razie doniesień o atakach dedykowanych wyłącznie smartwatchom. Tworzy się wirusy z myślą o przejęciu kontroli nad konkretnym systemem operacyjnym. Jeśli jednak twój zegarek będzie się łączył z telefonem, to wirusy bez problemu zaatakują twój system twojego urządzenia.

Najczęstsze ataki na smartwatch’e

Ataki hakerskie zdarzają się bardzo często. Ostatnie doniesienia obrazują ogromną ich skalę. Przechwytuje się zarówno dane firmy, jak i użytkownika prywatnego. Jeśli mamy luźny system zabezpieczeń albo nie mamy go wcale, to musimy wiedzieć, że nasze stają się coraz bardziej dostępne. Do niedawna ofiarą hakerów padały korporacje. Atakowano komputery firmy, później systemy operacyjne systemów urządzeń użytkowników prywatnych. Jeszcze jakiś czas temu nikt nie słyszał o atakach dedykowanych smartfonom. Odkąd zaczęły być bazą naszych danych i zaczęły zastępować nam komputery i smartfony, hakerzy zgromadzili bazę wirusów na smartfony. Już niedługo, w związku z rosnącą popularnością smartwatchy i smartbandów wzrośnie liczba przeprowadzanych na nich ataków. Znany jest już taki wymierzony w pracowników firmy Garmin- jednego z największych producentów sportowych zegarków.

Oto najczęstsze przyczyny ataków:

Łączność smartwatcha lub smartbanda ze smartfonem– jeśli łączymy sportowe urządzenie ze smartfonem, a zdarza się to prawie zawsze, to musimy pamiętać o dobrej ochronie. Odpowiednią jest dobry antywirus, który nie przepuści ataków wymierzonych w nasze dane.

Instalowanie aplikacji na smartfony lub smartwatche – wraz ze wzrostem popularności tzw. urządzeń „ubieralnych” rośnie liczba aplikacji. Bardzo popularne stają się te, które pomagają kontrolować masę ciała. Ostatnio furorę robi aplikacja Fitatu, za pomocą której możesz kontrolować dzienne spożycie składników odżywczych. Dostępne są również aplikacje, które zainstalujesz bezpośrednio w zegarku. Jest to bardzo wygodne udogodnienie ale też i niebezpieczne. Jeśli pokusisz się o zainstalowanie aplikacji, która pochodzi z niewiadomego źródła, to masz jak w banku, że padniesz ofiarą cyberprzestępców. Podobnie może się stać, jeśli będziesz korzystał ze smartfona i zegarka sportowego przy użyciu ogólnodostępnej sieci wi-fi. Oczywiście nie chcemy straszyć i namawiać do niekorzystania z udogodnień. Wystarczy, że postanowisz ochronić swoje urządzenie odpowiednim antywirusem, wówczas będziesz mógł beztrosko korzystać ze swoich gadżetów.

Połączenie za pomocą bluetooth – jest to jedno z najbardziej narażonych na ataki elementów. Coraz częściej specjaliści z branży IT donoszą o powstałych lukach w bluetooth. Jeśli masz odpowiednie zabezpieczenie, to mogą być one w porę zlokalizowane i załatane. Niezauważone sieją spustoszenie w twoich urządzeniach. Wpuszczają wirusy i najnowsze, najgroźniejsze robaki. Pomagają przejąć kontrolę nad komunikacją między użytkownikami i nad urządzeniem. Nikt nie pamięta o tym, by wyłączyć bluetooth, w momencie kiedy z niego nie korzystamy. Stajemy się coraz bardziej wygodni i zabiegani, dlatego ta czynność nawet nie przychodzi nam do głowy.

Zagrożone płatności NFC – bardzo wygodna i ostatnio popularna metoda płatności w sklepach. Nie musimy korzystać z karty ani z telefonu. Wystarczy, że przyłożymy smartwatcha do czytnika w sklepie. Udogodnienie szczególnie chwalone przez kobiety. Szukanie w torebce telefonu albo karty płatniczej to ogromna zmora. Aby jednak bezpiecznie móc korzystać z tej formy płatności, musimy pamiętać o zainstalowaniu odpowiednio skutecznego antywirusa. Uchroni to z pewnością przed nagłą i niespodziewaną utratą pieniędzy.

Brak aktualizacji systemu operacyjnego – co jakiś czas automatycznie zostaje do ciebie wygenerowana informacja o konieczności zaktualizowania systemu. Co wtedy robisz? Oczywiście pomijasz tę czynność, wybierając opcję: przypomnij mi później. I tak może to trwać tygodniami. Pamiętaj, że system jest cierpliwy. Co jakiś czas przypomni ci o tej aktualizacji, ale cierpliwi są też hakerzy. W mig wykorzystają lukę w twoim systemie, aby wpuścić tam wirusy i przejąć dane, które gromadzisz na swoim urządzeniu. Musisz pamiętać, że systematycznie przeprowadzana aktualizacja to jedna z form zabezpieczania twojego systemu.

Słabe hasła – w dzisiejszych czasach już nie możesz szukać wymówki. Jeśli nie utworzysz bezpiecznego hasła, które daje dostęp do twojego urządzenia, banku, portalu społecznościowego, to najlepiej przestań korzystać z laptopa, smartwatcha czy smartfona. Chyba, że dobrowolnie oddajesz się w ręce hakerów. Pamiętasz oczywiście, że hasło musi być skomplikowane i nie może przypominać twojego imienia i nazwiska. Nie powinno się w żaden sposób kojarzyć z tobą, z twoją pracą i miejscem zamieszkania cz y twoją rodziną. Najlepiej, żeby nie przypominało nic. Nie używaj też tego samego hasła do logowania się do banku, poczty internetowej, portalu społecznościowego czy smartfona lub smartwatcha. Jeśli masz problem, to skorzystaj z generatora haseł. Zastosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Zmieniaj hasła co jakiś czas i nie udostępniaj ich nikomu.

Zainstaluj odpowiedni antywirus!

Wprawdzie nie ma jeszcze antywirusów dedykowanym smartwatch-om, jednak jeśli zabezpieczymy smartfon, do którego podłączony jest zegarek na rękę, to będziemy mieć pewność, że wirusy go nie zaatakują. I tutaj polecamy:

Bitdefender Mobile Security

 • Jest to najlepsza ochrona dla urządzeń z systemem Android.
 • Pozwala na na zlokalizowanie, zablokowanie i wyczyszczenie smartfona czy tabletu.
 • Zapewnia prywatność konta, sprawdza czy nie zostało ono naruszone.
 • Dużą zaletą jest to, że ma minimalny wpływ na żywotność baterii.
 • Oferuje korzystanie z bezpiecznej sieci VPN.
 • Wielokrotnie wyróżniany Produkt Roku.

Podsumowanie:

Podczas korzystania ze smartwatch’a, czy smartfona pamiętaj o kilku prostych zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo danych. Nie bagatelizuj konieczności zainstalowania odpowiedniej ochrony. Nie wybieraj przypadkowej. Śledź najnowsze rankingi, które podają listę tych najlepszych. Sprawdzaj, jakimi dysponują narzędziami i jak radzą sobie z atakami z sieci. Aktualizuj system i aplikacje. Pamiętaj jednak, by nigdy nie stracić zdrowego rozsądku. Oprócz niezawodnego antywirusa stosuj podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby nikt nie wszedł w posiadanie twoich danych i pieniędzy. 


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy