Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Aktualności

EROD rozszerza zakaz ukierunkowanych reklam firmy Meta na całą Europę po apelu Norwegii

Piotr R

7 listopada 2023

W odpowiedzi na apel norweskiego organu ochrony danych Datatilsynet Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) rozszerzyła tymczasowy zakaz ukierunkowanych reklam na Facebooku i Instagramie na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Decyzja ta jeszcze bardziej zaostrza kontrolę praktyk Meta w zakresie gromadzenia danych i reklam w Europie.

EROD

Apel Norwegii do EROD

Na początku października Datatilsynet wezwał EROD do nałożenia stałego zakazu na urządzenia Meta do gromadzenia danych, które umożliwiają ukierunkowane reklamy w oparciu o dane użytkowników.

Norweski organ wyraził zaniepokojenie wykorzystywaniem przez Meta preferencji dotyczących treści, wpisów użytkowników na Facebooku i Instagramie oraz danych o lokalizacji do tworzenia spersonalizowanych profili na potrzeby reklam ukierunkowanych.

Pilna wiążąca decyzja EROD

W dniu 27 października EROD wydała pilną wiążącą decyzję, w której zleciła irlandzkiej Komisji Ochrony Danych (DPC) zakazanie w ciągu dwóch tygodni przetwarzania danych osobowych gromadzonych na potrzeby reklamy behawioralnej w całym EOG.

Po ocenie przez irlandzki organ regulacyjny propozycji Meta dotyczącej podejścia do przetwarzania danych opartego na zgodzie, Meta będzie miała tydzień na dostosowanie się do tego nakazu.

„Po dokładnym rozważeniu EROD uznała za konieczne poinstruowanie IE SA o nałożeniu zakazu przetwarzania obejmującego cały EOG, skierowanego do Meta IE” – powiedziała przewodnicząca EROD Anu Talus.

Niezgodność Meta z wcześniejszymi zapewnieniami

W grudniu 2022 r. EROD wyjaśniła, że umowa, którą Meta przedstawia podczas tworzenia kont dla ich użytkowników nie stanowi odpowiedniej podstawy prawnej przetwarzania danych osobowych w celach reklamowych.

Talus podkreślił, że irlandzki organ uznał Meta za niezgodną z mandatami wydanymi pod koniec ubiegłego roku, podkreślając, że Meta musi „zaprzestać niezgodnego z prawem przetwarzania” i „doprowadzić przetwarzanie do zgodności”.

Obawy Datatilsynet związane z nielegalnym śledzeniem

Datatilsynet zauważył, że Meta została należycie poinformowana o naruszeniu europejskiego rozporządzenia o ochronie prywatności (RODO), mimo to spółka kontynuowała przetwarzanie danych.

Chociaż Meta podobno obiecała uzyskać zgodę użytkowników na wykorzystanie danych do celów reklamowych, jak dotąd nie wprowadzono żadnych znaczących zmian. Ciągłe nielegalne śledzenie, monitorowanie i profilowanie na Facebooku i Instagramie skłoniło Datatilsynet do przekazania tej kwestii do Europejskiej Rady Ochrony Danych, która zgodziła się co do konieczności i pilności wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu takich działań w zakresie gromadzenia danych.

Zalecenia Bitdefender dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych w Internecie

W świetle tych zmian zachęca się osoby fizyczne do zachowania większej czujności w zakresie prywatności danych w Internecie. Oto kilka zaleceń od zespołu Bitdefender:

 • Regularnie przeglądaj i aktualizuj ustawienia prywatności w mediach społecznościowych i innych platformach internetowych.
 • Zachowaj ostrożność podczas udostępniania poufnych informacji w Internecie.
 • Używaj renomowanych programów blokujących reklamy i rozszerzeń przeglądarki dbających o prywatność, aby zminimalizować gromadzenie danych.
 • Rozważ skorzystanie z alternatywnych platform społecznościowych, które traktują priorytetowo prywatność użytkowników.
 • Korzystaj ze specjalistycznych narzędzi, takich jak Bitdefender Premium VPN, aby chronić swoją cyfrową prywatność.
 • Zawsze korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy