Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bez kategoriiRansomware

FBI zdobywa ponad 7000 kluczy do odszyfrowania oprogramowania ransomware

Piotr R

10 czerwca 2024

FBI zabezpieczyło ponad 7 000 kluczy deszyfrujących dla oprogramowania ransomware LockBit i wzywa ofiary do skontaktowania się z agencją w celu uzyskania pomocy. Podczas konferencji bostońskiej w 2024 r. zastępca dyrektora wydziału cybernetycznego FBI Bryan Vorndran powiedział, że agencja jest gotowa pomóc ofiarom odzyskać dane zaszyfrowane przy użyciu technologii LockBit.

Kłódka na tle komputera

Ofiarom zaleca się skontaktowanie z C3 FBI

Ofiarom oprogramowania ransomware zaleca się skontaktowanie z Centrum składania skarg dotyczących przestępstw internetowych (C3) FBI. Po wypełnieniu formularza agencja skontaktuje się z nimi, jeśli klucz szyfrowania pasuje do ich przypadku.

Podczas przemówienia Vorndran podkreślił sukces agencji w walce z gangiem zajmującym się oprogramowaniem ransomware, podkreślając moment, w którym na początku tego roku rozmontowała ona infrastrukturę syndykatu cyberprzestępczego.

Zabezpieczono ponad 7000 kluczy deszyfrujących ransomware LockBit

Vorndran powiedział, że agencja jest w posiadaniu tysięcy kluczy deszyfrujących. „Dodatkowo, w związku z ciągłymi zakłóceniami działania LockBit, mamy obecnie ponad 7 000 kluczy odszyfrowujących i możemy pomóc ofiarom odzyskać dane i wrócić do normy” – powiedział Vorndran. „Docieramy do znanych ofiar LockBit i zachęcamy każdego, kto podejrzewa, że był ofiarą, do odwiedzenia naszego Centrum składania skarg dotyczących przestępstw internetowych na stronie ic3.gov”.

Upadek LockBit

Lockbit, niegdyś jedna z najbardziej płodnych grup zajmujących się oprogramowaniem ransomware, stanęła w obliczu upadku na początku tego roku, w lutym, kiedy organy ścigania przejęły jego infrastrukturę podczas skoordynowanej operacji międzynarodowej, co doprowadziło do aresztowania kilku podmiotów stowarzyszonych.

Pomimo tych wysiłków gang podjął próbę odrodzenia, podkreślając ciągłe wyzwania, gdy jego członkowie próbowali utrzymać iluzję trwających operacji. Ta uporczywość rzuca światło na skutki poprzednich działań LockBit i złożone następstwa, które utrzymują się nawet po poważnych atakach organów ścigania.

Niebezpieczeństwa związane z oprogramowaniem ransomware i jak się przed nim chronić

Ransomware jest nadal jednym z najbardziej bezwzględnych zagrożeń cyfrowych w dzisiejszym krajobrazie cyberbezpieczeństwa, wyrządzającym krzywdę swoim ofiarom zarówno finansowo, jak i emocjonalnie. Taktyka podwójnego wymuszenia znacznie zwiększa ten wpływ, nie tylko szyfrując dane ofiary, ale także je kradnąc i grożąc ujawnieniem, jeśli okup nie zostanie zapłacony.

Specjalistyczne oprogramowanie zabezpieczające, takie jak Bitdefender Total Security, może zapewnić Ci przewagę w walce z atakami ransomware i innymi włamaniami. Dzięki kompleksowym funkcjom, takim jak wielowarstwowa ochrona przed oprogramowaniem ransomware, zaawansowana obrona przed zagrożeniami i zapobieganie zagrożeniom sieciowym, może wykrywać i odstraszać wirusy, oprogramowanie ransomware, trojany, robaki, exploity zero-day, oprogramowanie szpiegowskie, rootkity i inne zagrożenia cyfrowe.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy