Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBezpieczeństwo w InternecieBlogRansomware

Gangi ransomware ujawniły dane ponad 2 tysięcy firm

Szymon Czudowski

13 maja 2021

Gangi ransomware się rozwijają

Kiedy w 2013 roku odnotowano pierwsze ataki realizowane za pośrednictwem złośliwego oprogramowania ransomware, napastnicy dążyli do zaszyfrowania danych, a następnie żądali zapłaty okupu za deszyfrator.

Jednak począwszy od 2020 roku gangi ransomware zaczęły stosować nową taktykę określaną jako podwójne wymuszanie. Ma ono miejsce, gdy operacje ransomware nie ograniczają się wyłącznie do szyfrowania plików, ale również ich kradzieży. Następnie przestępcy grożą, że jeśli nie zostanie wniesiony okup upublicznią dane. Z danych DarkTracer wynika, że jak do tej pory 34 gangi ransomware ujawniły w sieci dane 2100 firm. Największą aktywnością wykazały się pod tym względem Sodinokibi / REvil (222 wycieki), DoppelPaymer (200 wycieków), Avaddon (123 wycieki) i Pysa (103 wycieki). Do tej grupy można dodać gangi, które już zaprzestały swojej działalności Maze (266 przecieków) i Egregor (206 przecieków).

Gangi Ransomware rozwijają się

Eksperci przyznają, że wprowadzenie metody podwójnego wymuszenia sprawia, że działania napastników są bardziej skuteczne. Ofiary niejednokrotnie bardziej obawiają się wycieku danych aniżeli ich zaszyfrowania. Warto podkreślić, iż według Coverware średnia cena okupu płaconego za odszyfrowanie danych wyniosła 220 298 dolarów, to oznacza wzrost o 43 proc. w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku.

Chociaż może się wydawać, że lepiej jest zapłacić okup, aby zapobiec wyciekowi danych, tak naprawdę nie ma gwarancji, że informacje nie zostaną ujawnione lub sprzedane innym podmiotom. W przypadku kiedy napastnicy ukradną dane, należy to potraktować jako naruszenie i poinformować klientów bądź kontrahentów, których ono dotyczy. Niestety, cyberprzestępcy szybko dostrzegli korzyści wynikające z zastosowania metody podwójnego wymuszania i uruchamiają nowe rynki wycieku danych – podsumowuje Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.


Autor


Szymon Czudowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy