Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Ciekawostki

Groźni chińscy hakerzy na celowniku Amerykanów

Marcin Jabłonka

30 lipca 2020

Amerykańskie władze oskarżają dwóch chińskich hakerów o włamanie do systemów setek firm, organizacji rządowych, a także naukowców opracowujących szczepionki na COVID-19. Jeśli Chińczycy zostaną złapani i dostaną się w ręce amerykańskiego organu sprawiedliwości, mogą otrzymać wyroki nie krótsze niż 40 lat pozbawienia wolności.

W akcie oskarżenia złożonym z 11 zarzutów stwierdzono, że 34-letni Li Xiaoyu i 33 letni Dong Jiazhi od dziesięciu lat prowadzą działania cyberprzestępcze skierowane przeciwko firmom ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Belgii i Niemiec, Japonii, Litwy, Holandii, Hiszpanii, Korei Południowej, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Z komunikatu prasowego wydanego przez Departament Sprawiedliwości wynika, że obaj hakerzy studiowali na tym samym chińskim uniwersytecie na kierunku związanym z tworzeniem aplikacji.

Amerykanie twierdzą, że wpierany przez chiński rząd duet brał na cel branże związane z produkcją zaawansowanych technologii i urządzeń medycznych, twórców gier, placówki edukacyjne, firmy farmaceutyczne oraz koncerny zbrojeniowe. Zdaniem Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych dwaj hakerzy z Chin od 1 września 2009r. do 7 lipca 2020r. wyprowadzali wrażliwe dane i własność intelektualną. Niedawno oskarżeni badali luki w sieciach komputerowych firm opracowujących szczepionki COVID-19, technologie testujące i terapie.

 • Li Xiaoyu oraz Dong Jiazhi wykorzystywali powszechnie znane i niezabezpieczone luki w oprogramowaniu serwerów www, pakietach do tworzenia aplikacji internetowych i systemach do zdalnej komunikacji i współpracy. Hakerzy wykorzystywali również niezabezpieczone domyślne konfiguracje w popularnych programach. W ten sposób tworzyli sobie przyczółki do kradzieży danych uwierzytelniających i uruchomiania złośliwego oprogramowania pozwalającego zdalnie uruchamiać polecenia na komputerach ofiar. Jak widać dwójka chińskich hakerów nie posługiwała się wysublimowanymi metodami. Wystarczyła cierpliwość i podstawowa wiedza na temat funkcjonowania sieci – tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
pudełko bitdefender family pack
Nagradzany antywirus Bitdefender
Chroń wszystkie swoje urządzenia z Bitdefender Family Pack 2021, który zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowalniania zasobów systemu. Produkt nagradzany przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Family Pack:Zobacz produkt

Według aktu oskarżenia Chińczycy rzekomo skompresowali dane ofiary do zaszyfrowanych archiwów RAR, zmienili rozszerzenia na .jpg, dokonali zmian w sygnaturach czasowych systemu i ukryli programy i dokumenty w pozornie niewinnych lokalizacjach np. w „koszach na śmieci” ofiar. Hakerzy z Państwa Środka są oskarżeni o spisek mający na celu popełnienie oszustwa komputerowego, kradzież tajemnic handlowych, oszustwa elektronicznego, nieuprawniony dostęp do komputera i kradzież tożsamości. Za wymienione czyny grozi co najmniej 40 lat więzienia.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy