Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBezpieczeństwo w InternecieRansomwareWycieki Danych

Hakerzy wykradli dane policji z belgijskiego komisariatu

Marcin W

2 grudnia 2022

Operatorzy oprogramowania ransomware Ragnar Locker uderzyli na posterunek policji w Antwerpii. Hakerzy wykradli dane policji z belgijskiego komisariatu m.in. pliki z raportami przestępstw, raportami z dochodzenia i danymi osobowymi funkcjonariuszy policji.

Namalowany symbol monitoringu

Bezczelność dzisiejszego cyberprzestępcy nie zna granic i zażądali okupu od policji.

Hakerzy wykradli dane policji z 18 lat

Według Bleeping Computer, napastnicy początkowo atakowali biura magistratu Zwijndrecht, ale ostatecznie zhakowali policję.

Operatorzy Ragnara przyznali się do ataku, ujawniając próbki skradzionych danych na swoim blogu w darknecie.

Belgijski dziennikarz Kenneth Dée, który przekazał wiadomość o ataku, powiedział, że cyberprzestępcy prawdopodobnie zinfiltrowali policyjną sieć Zwijndrecht, wykorzystując słabo chroniony punkt końcowy Citrix.

Lokalne media podały, że włamanie ujawniło dane zebrane przez policję Zwijndrecht z 18 lat od 2006 do września 2022, w tym raporty z dochodzenia, grzywny, akta przestępstw (w tym obrazy wykorzystywania dzieci) oraz pliki należące do agentów policji, takie jak zdjęcia z imprez.

Ludzki błąd

“Dla jasności chodzi konkretnie o informacje w sieci administracyjnej” – przekazał lokalnej stacji informacyjnej VRT Marc Snels, szef policji w Zwijndrecht. „To nie jest tak, że wszystkie dane wyciekły. Ta sieć zawiera głównie dane osobowe naszych pracowników, takie jak listy pracowników i zdjęcia imprez pracowniczych”.

„Ale prawdą jest, że czasami w tej sieci znajdują się poufne informacje, mimo że zawsze staramy się umieszczać je tylko w sieci profesjonalnej”, kontynuował Snels, zgodnie z tłumaczeniem raportu VRT Google. „To są błędy ludzkie, wyciekły również grzywny i PV, a takżę zdjęcia znęcania się nad dziećmi. To oczywiście bardzo bolesne”.

W rozmowie z Bleeping Computer Dée powiedział, że wyciek zawiera również nagrania z kamer drogowych, podkreślając, że „jest to największy wyciek organów ścigania w historii Belgii i prawdopodobnie najbardziej wpływowy wyciek, jaki kiedykolwiek widzieliśmy w naszym kraju”.

Hakerom Ragnar odmówiono zapłaty okupu

Szef policji potwierdził belgijskim dziennikarzom, że hakerzy wykradli dane policji i zażądali okupu za utrzymanie danych w tajemnicy, ale policja odmówiła spełnienia ich żądań.

Władze belgijskie prowadzą dochodzenie w sprawie włamania, ponieważ policja Zwijndrecht zaczęła kontaktować się z osobami, których dane wyciekły przekazując instrukcje, jak postępować w przypadku prób wymuszenia lub oszustwa.


Autor


Marcin W

Młodszy webmaster, zajmuje się funkcjonowaniem strony, pozycjonowaniem SEO, zamieszczaniem postów, tworzeniem grafik, wprowadzaniem promocji. Prowadzę również obsługę telefoniczną i czatową klientów sklepu, serwis techniczny dla rozwiązań domowych. Hobbystycznie zajmuje się grafiką 3D, tworzeniem gier na urządzenia z systemem android używając języka Java, C# z silnikiem unity. Uwielbia piesze wędrówki.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy