Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Haktywiści wysyłają fałszywe ostrzeżenie o ataku nuklearnym za pośrednictwem izraelskiej aplikacji Red Alert

Piotr R

11 października 2023

Hakerzy wykorzystali lukę w powszechnie używanej aplikacji, która ostrzega przed atakami rakietowymi na Izrael, aby wysłać fałszywy alarm o nieuchronności ataku nuklearnego. Grupa haktywistów AnonGhost poinformowała na swoim kanale Telegram, że udało jej się włamać do aplikacji „Red Alert”, aby wysłać ostrzeżenie do Izraelitów o „wybuchu bomby nuklearnej” i rozesłać powiadomienia o treści „śmierć Izraelowi”. Niektórym fałszywym alertom towarzyszyła swastyka.

Komunikat o wybuchu bomby atomowej w Izraelu

Izrael na cybercelowniku haktywistów

Według badaczy bezpieczeństwa hakerzy znaleźli sposób na wykorzystanie słabości interfejsu API wykorzystywanego przez Red Alert w celu rozsyłania własnych wiadomości do użytkowników aplikacji. Hakerzy twierdzili również, że w wyniku ataku, telefony użytkowników „odłączono od Internetu”, a urządzenia, z których korzystali „się uszkodziły” i trzeba je było wymieniać na nowy – chociaż wydaje się to mało prawdopodobne.

Fałszywe powiadomienia o rakietach i bombach atomowych nie są oczywiście powodem do śmiechu, zwłaszcza że obywatele Izraela są obecnie realnie zagrożeni na atak ze strony Hamasu, Hezbollahu i innych podmiotów zlokalizowanych na terenie sąsiednich krajów.

Fałszywe komunikaty – globalny problem

Kilka lat temu byliśmy świadkami histerii, gdy mieszkańcy Hawajów otrzymali na swoje telefony alarmowe powiadomienie o pocisku zmierzającym w ich kierunku i wzywającym do natychmiastowego schronienia się. Okazało się to oczywiście fałszywym alarmem spowodowanym fatalnym projektem interfejsu użytkownika.

Aplikacja „Red Alert: Izrael”, opracowana przez Kobi Snira ponad dziesięć lat temu po ostrzale ze Strefy Gazy w celu ostrzegania o rakietach w czasie rzeczywistym, została pobrana ponad milion razy przez użytkowników Androida i iOS. Aplikacja jest, co zrozumiałe, szczególnie popularna w Izraelu, dzięki czemu zajmuje obecnie 15 miejsce wśród najpopularniejszych aplikacji w sklepie iOS App Store.

W serwisie Telegram propalestyńska grupa haktywistów AnonGhost oświadczyła, że „nigdy nie będzie milczeć”.

Z innych wiadomości wynika, że w poniedziałek rano strona internetowa „Jerusalem Post” została na pewien czas wyłączona z sieci po tym, jak określiła „stała się ofiarą cyberataku”.

W odrębnym incydencie prorosyjski gang cyberprzestępczy KillNet, który wcześniej atakował między innymi ministerstwo finansów USA, amerykańskie linie lotnicze, usługi internetowe na Krymie, a nawet Konkurs Piosenki Eurowizji, zniesławił oficjalną stronę internetową izraelskiego rządu.

Przejęta strona w Izraelu

Obecny konflikt między Izraelem a Hamasem toczy się na czterech płaszczyznach, na lądzie, w powietrzu, na wodzie i w cyberprzestrzeni. Niestety wojna ta, jak każda inna tragedia będzie wykorzystywana przez wielu hakerów i cyberprzestępców do straszenia i oszukiwania ludzi, którzy chcą chociaż symbolicznie pomóc prawdziwym ofiarom. Najprawdopodobniej wkrótce pojawi się mnóstwo fałszywych akcji charytatywnych, które będą rzekomymi zbiórkami na pomoc dla Izraela lub pomoc dla strefy Gazy. Dlatego apelujemy o rozwagę podczas wyboru zbiórek i o to, aby przed dokonaniem wpłaty zawsze sprawdzić rzetelność każdej akcji charytatywnej.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy