Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieZagrożenia Internetowe

HP Support Assistant z lukami bezpieczeństwa

Marcin Jabłonka

28 kwietnia 2020

HP Support Assistant posiada luki bezpieczeństwa, które stanowią furtkę dla hakerów. Problem dotyczy wszystkich komputerów producenta pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows.

HP Support Assistant z lukami bezpieczeństwa

HP Support Assistant to aplikacja pozwalająca zoptymalizować wydajność urządzenia oraz rozwiązać problemy za pomocą narzędzi diagnostycznych. Producent dostarcza oprogramowanie w ramach wyposażenia standardowego komputerów z systemem operacyjnym Microsoft i można je znaleźć zarówno na urządzeniach z wiekowym Windows 7, jak i najświeższych edycjach Windows 10. Niestety, tego typu programy, pomimo dobrych intencji dostawców, często sprawiają użytkownikom różnego rodzaju problemy.

Bill Demirkapi, specjalista ds. bezpieczeństwa, który wcześniej analizował pracę aplikacji instalowanych na komputerach Della oraz Lenovo, tym razem wziął pod lupę HP Support Assistant i znalazł w niej aż 10 luk bezpieczeństwa. Błędy mogą prowadzić do eskalacji lokalnych uprawnień i arbitralnego usuwania plików, a także pozwalają na zdalne wykonywanie kodu (Remote Code Execution). Bill Demirkapi przedstawił konkretne przykłady wykorzystania luk, m.in udało mu się oszukać system w ten sposób, żeby pobierał plik w formacie zip z innych źródeł niż oficjalne.

Kiedy HP otrzymało mój raport, zadeklarowało usunięcie usterek w bardzo rozsądnym terminie. Byłem pod wrażeniem ich szybkiej reakcji i wyglądało na to, że są producentem bardzo poważnie podchodzącym do kwestii zabezpieczeń. – powiedział Bill Demikarp

Ale rzeczywiste działania producenta odbiegały od deklaracji. Wraz z wprowadzeniem pierwszej łatki, pojawiła się usterka, zaś na obecnym etapie HP Support Assistant nadal posiada trzy luki w zabezpieczeniach.

Użytkownicy mogą wybrać jedną z kilku opcji. Jedną z nich jest całkowite usunięcie oprogramowania. Jednak gdyby okazało się to możliwe, powinni rozważyć jak najszybszą aktualizację aplikacji do najnowszej wersji – doradza Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender Polska.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy