Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogZagrożenia Internetowe

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów

Kuba / is8.pl

7 września 2018

Inteligentne gadżety narażone na ataki

Choć 60 proc. osób korzystających z inteligentnych urządzeń dla domu twierdzi, że martwi się zagrożeniami takimi, jak kradzież tożsamości, wyciek danych osobowych czy złośliwe oprogramowanie, to wiele z nich nie stosuje się do podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa – zauważają autorzy raportu. Sześć na dziesięć ankietowanych przez firmę osób zadeklarowało, że nigdy nie aktualizowało oprogramowania na swoim routerze internetowym. 55 proc. badanych z kolei stwierdziło, że nigdy nie aktualizowało oprogramowania w telewizorach łączących się z internetem (tzw. smart TV).

Jedynie 60 proc. użytkowników wykorzystuje różne hasła dostępowe dla wielu urządzeń, a połowa osób posiadających telewizory smart TV nigdy nie zmieniała hasła służącego do logowania się do panelu użytkownika i ustawień urządzenia.

30 proc. ankietowanych przez Bitdefender osób stwierdziło, że obawia się możliwości ataku hakerskiego, w szczególności zaś – bycia szpiegowanym przez cyberprzestępców. Firma ocenia, że 70 proc. badanych ma w domu choć jedną kamerkę internetową, która połączona jest z niewłaściwie zabezpieczonym urządzeniem.

Inteligentne gadżety – zagrożenia

Autorzy raportu oceniają, że równie groźne jak stosowanie słabych haseł czy brak aktualizacji systemowych jest nieuważne korzystanie z internetu. Złośliwe strony internetowe, zdaniem ekspertów, odpowiedzialne są obecnie za 76 proc. ataków na inteligentne urządzenia domowe.

Winą za taki stan rzeczy nie można obarczać tylko użytkowników. W opinii analityka zagrożeń z firmy Bitdefender Bogdana Botezatu, producenci inteligentnych urządzeń ponoszą część winy za słaby stan bezpieczeństwa urządzeń Internetu Rzeczy, bo większość z nich nie zwraca na ten aspekt uwagi. Botezatu zauważa, że w pogoni za jak najszybszym wypuszczeniem produktu na rynek i wyprzedzeniem konkurencji, producenci pozostawiają otwarte drzwi do ataków hakerskich, których celem jest wykradanie wrażliwych danych użytkowników.  


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy