Choć 60 proc. osób korzystających z inteligentnych urządzeń dla domu twierdzi, że martwi się zagrożeniami takimi, jak kradzież tożsamości, wyciek danych osobowych czy złośliwe oprogramowanie, to wiele z nich nie stosuje się do podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa – zauważają autorzy raportu. Sześć na dziesięć ankietowanych przez firmę osób zadeklarowało, że nigdy nie aktualizowało oprogramowania na swoim routerze internetowym. 55 proc. badanych z kolei stwierdziło, że nigdy nie aktualizowało oprogramowania w telewizorach łączących się z internetem (tzw. smart TV).
Jedynie 60 proc. użytkowników wykorzystuje różne hasła dostępowe dla wielu urządzeń, a połowa osób posiadających telewizory smart TV nigdy nie zmieniała hasła służącego do logowania się do panelu użytkownika i ustawień urządzenia.
30 proc. ankietowanych przez Bitdefender osób stwierdziło, że obawia się możliwości ataku hakerskiego, w szczególności zaś – bycia szpiegowanym przez cyberprzestępców. Firma ocenia, że 70 proc. badanych ma w domu choć jedną kamerkę internetową, która połączona jest z niewłaściwie zabezpieczonym urządzeniem.
Inteligentne gadżety – zagrożenia
Autorzy raportu oceniają, że równie groźne jak stosowanie słabych haseł czy brak aktualizacji systemowych jest nieuważne korzystanie z internetu. Złośliwe strony internetowe, zdaniem ekspertów, odpowiedzialne są obecnie za 76 proc. ataków na inteligentne urządzenia domowe.
Winą za taki stan rzeczy nie można obarczać tylko użytkowników. W opinii analityka zagrożeń z firmy Bitdefender Bogdana Botezatu, producenci inteligentnych urządzeń ponoszą część winy za słaby stan bezpieczeństwa urządzeń Internetu Rzeczy, bo większość z nich nie zwraca na ten aspekt uwagi. Botezatu zauważa, że w pogoni za jak najszybszym wypuszczeniem produktu na rynek i wyprzedzeniem konkurencji, producenci pozostawiają otwarte drzwi do ataków hakerskich, których celem jest wykradanie wrażliwych danych użytkowników.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.