Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogZagrożenia Internetowe

Inżynier Bitdefendera znajduje poważną lukę w systemie Windows. Microsoft go ignoruje.

Kuba / is8.pl

4 maja 2018

Wygląda na to, że Microsoft ma dziurę w zabezpieczeniach swoich systemów. dotyczy to zarówno Windows 7 jak i Windows 10. W lipcu 2017 r. Marius Tivadar z zespołu naukowego Bitdefender odkrył exploit w systemach operacyjnych Windows, który umożliwia każdemu kto ma fizyczny dostęp do komputera, wywołanie BSOD (z ang. Blue Screen of Death – niebieski ekran z poważnym błędem systemu), poprzez proste podłączenie pamięci USB z oprogramowaniem. Badacz powiadomił o błędzie Microsoft, lecz ten niewiele w sprawie zrobił. Teraz Marius pojawia się ze szczegółami i demonstruje swoje odkrycie, aby podnieść świadomość o luce.

To, co czyni ten exploit tak niebezpiecznym jest fakt, że BSOD można wymusić nawet jeśli system Windows jest zablokowany. Tivadar pisze: „Można wygenerować BSOD za pomocą ręcznego obrazu NTFS. Atak typu Denial of Service (przyp. red. atak, ma na celu uniemożliwienie działania poprzez przeciążenie maszyny lub aplikacji) może być przeprowadzony z trybu użytkownika bez praw administratora”.

Dalsza weryfikacja doprowadziła do odkrycia, że ta sama luka znajduje się w Windows 7 Enterprise, Windows 10 Pro i Windows 10 Enterprise. Atak jest możliwy, ponieważ funkcja Windows Auto-Play jest domyślnie włączona, co powoduje, że system automatycznie daje dostęp do napędu USB. W efekcie odnaleziony w obrazie NTFS kod jest uruchamiany. Jednak nawet wyłączenie automatycznego odtwarzania nie spowoduje całkowitego wyeliminowania problemu.

Dowolny program, który próbuje uzyskać dostęp do dysku USB (np. automatyczne skanowanie systemu przez Windows Defender), uruchomi BSOD.

„Ten rodzaj ataku może przynieść wyjątkowo duże straty, szczególnie jeśli luka znajdzie zastosowanie w serwerowym systemie operacyjnym”, komentuje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender w firmie Marken Systemy Antywirusowe, która jest oficjalnym przedstawicielem marki Bitdefender na Polskę.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Tivadar jest szczególnie zaniepokojony, że może się to zdarzyć w przypadku zablokowanej maszyny. Zdecydowanie uważam, że to zachowanie powinno zostać zmienione, nie należy podłączać nieznanej pamięci USB nawet, gdy system jest zablokowany. Takie zachowanie można w prosty sposób wykorzystać, a scenariuszy wykorzystania takiego złośliwego oprogramowania są tysiące”.

Jaka była zatem reakcja Microsoftu na wyniki Tivadara? „Wiele hałasu o nic” według pracowników z Redmond. Treść odpowiedzi: Hej Marius, Twój raport odnosi się do fizycznego dostępu i jako taki nie spełnia wymagań w zakresie obsługi na niższym poziomie (wydawanie poprawek bezpieczeństwa). Analityk bezpieczeństwa Microsoftu napisał do Tivadara po pierwszym ujawnieniu luki w zeszłym roku. Doceniamy Twoją próbę odpowiedzialnego ujawniania potencjalnego problemu związanego z bezpieczeństwem i mamy nadzieję, że nadal będziesz to robić.

Tivadar siedział cicho przez prawie rok po swojej początkowej odpowiedzi z Microsoftu i najwyraźniej nadal nie jest zadowolony z braku działania w tej kwestii; stąd jego ostatnie opublikowanie dokumentacji [ PDF ], przykładowe wideo (link) i plik obrazu NTFS na GitHub .


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy