Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Bezpieczne korzystanie z bankowości i zakupów online

Awatar

Krzysztof B.

21 czerwca 2023

W tym artykule dowiesz w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć swoje płatności wykonywane online. Poznasz jakie zagrożenia pojawiają się w trakcie korzystania z bankowości oraz zakupów online na przykładzie oprogramowania Bitdefender.

Czy bankowość online jest bezpieczna

W dzisiejszych czasach korzystanie z banku przez Internet jest nieodzownym elementem każdego z nas. Szybki (i łatwy!) dostęp do pieniędzy stał się wręcz niezbędny, przez co dosłownie każdy nas może zostać potencjalną ofiarą ataku, którego celem jest kradzież. Płacąc online powinniśmy pamiętać, że w trakcie korzystania czyha na nas wiele zagrożeń i stosować się do co najmniej kilku podstawowych zasad, aby znacznie zmniejszyć szansę narażenia się na straty majątkowe.

Podstawą bezpiecznej bankowości powinien być porządny antywirus. Za zakupy płacimy wykorzystując zarówno komputer jak i telefon, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie Bitdefender Total Security lub Family Pack. Obie wersje obsługują cztery rodzaje systemów operacyjnych (Windows, macOS, Android i iOS) dzięki czemu jedna licencja umożliwi ochronę wszystkich urządzeń.

Skuteczny antywirus powinien zawierać inteligentną ochronę przed zaawansowanymi zagrożeniami dzięki czemu większość niebezpieczeństw wynikających z błędów ludzkich powinna zostać zablokowana, a pieniądze nadal będą bezpieczne. 

Na co uważać w trakcie zakupów online

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie czytać wszystkie informacje, które wyświetlają się na ekranie. Dotyczy to dosłownie wszystkiego co jest powiązane z dostępem do Internetu.

Phishing, fałszywe strony wyłudzające dane

W trakcie przeglądania Internetu bardzo natrafić na strony podszywające się  pod te prawdziwe (tzw. phishing). Mogą to być strony bankowe, sklepowe, czy media społecznościowe. W dzisiejszych czasach sposoby na oszukanie użytkownika są coraz bardziej wyrafinowane i coraz łatwiej się na nie nabrać. Możemy trafić na fałszywą stronę Internetową po prostu wpisując interesującą nas frazę w wyszukiwarce. Oszuści dbają nie tylko o idealne podobieństwo ale także o to, by bardzo łatwo było do nich trafić. 

Sporo stron Internetowych wyłudzających dane znajduje się na samym szczycie wyszukiwania. Bardzo często są oznaczone jako “sponsorowane” dzięki czemu są w stanie jeszcze bardziej wzbudzić realne zaufanie ofiary. Pamiętajmy o tym, że kłódka obok adresu URL w przeglądarce nie oznacza całkowitego bezpieczeństwa po kliknięciu w link. 

Przekierowania na fałszywe strony

Fałszywe strony wyłudzające dane często są umieszczane na prawdziwych stronach w formie reklam. Bardzo łatwo można natrafić na naprawdę natarczywe reklamy, które są umieszczone w punktach strategicznych. Idealnym przykładem jest przycisk “Zapłać” lub “Kup teraz”. W przypadku, gdy potrzebujemy zapłacić za zakupy, prawdziwy link znajduje się trochę niżej i jest mało widoczny, ponieważ naszą uwagę odwracają ogromne, kolorowe przyciski. 

Klikając na reklamę zamiast prawdziwy link możemy zostać przekierowywani na fałszywą stronę, która będzie próbowała wyłudzić nasze dane (np. login i hasło do banku, dane karty) lub pobierzemy w ten sposób oprogramowanie, które zainfekuje nasze urządzenie. Przed kliknięciem w link najlepiej (na komputerze) najpierw najechać myszką i zobaczyć w lewym dolnym rogu link, do którego link przekierowuje. Jeśli będzie wyglądał podejrzanie, pod żadnym pozorem nie powinno się go klikać.

Phishing mailowy

Większość prób wyłudzenia danych pochodzi jednak z podszywających się wiadomości mailowych. Sprawdzając pocztę powinniśmy dokładnie sprawdzić nadawcę zanim cokolwiek w mailu klikniemy. Fałszywe maile często zawierają loga znanych firm i równie często można w nich znaleźć wezwania do zapłaty. Najprostszym przykładem są oszuści udający firmy kurierskie lub wysyłający fałszywe faktury np. za prąd. Aby nasze pieniądze były bezpieczne powinniśmy dokładnie weryfikować wszystkie takie wezwania, nie podawać danych bankowych i oczywiście nie płacić (nie zamawiałem – nie płacę!).

Phishing SMS

Na konto bankowe szczególnie powinniśmy uważać korzystając z telefonów. Ignorując zagrożenia online możemy paść ofiarą kolejnych rodzajów wyłudzeń. Częstym przypadkiem jest tzw. smishing (sms phishing), który polega na podszywaniu się pod inne podmioty za pomocą SMS. Zawierają one zwykle wezwania do zapłaty np. “zaległych” rachunków. W wiadomości możemy znaleźć informacje np. o zaległych płatnościach oraz link, który ma za zadanie przekierować nas do fałszywej strony wyłudzającej dane bankowe. Po podaniu tych danych jest duże prawdopodobieństwo, że wszystkie pieniądze konta znikną i trafią do oszusta.

Pobieranie aplikacji z niezaufanych źródeł

Ważne jest, żeby wszystkie aplikacje pobierać ze sklepów producentów lub autoryzowanych sklepów jak Google Play App Store czy Microsoft Store. Pobieranie aplikacji z innych źródeł jest bardzo ryzykowne, ponieważ mogą być one zainfekowane, dzięki czemu oszust zyska dostęp do naszego komputera/telefonu. Książkowym przykładem są aplikacje podszywające się pod te prawdziwe wydawane przez bank. Logując się za ich pomocą dajemy przestępcy pieniądze “na tacy”.

Jak ochronić bankowość online przed zagrożeniami

Przede wszystkim powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania i weryfikować wszystkie informacje, które wyświetlają się na ekranach urządzeń. Warto też do wszystkich serwisów stosować inne, silne hasła oraz podwójne uwierzytelnienie, zwłaszcza do banku.

Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną strat finansowych jest czynnik ludzki dlatego, aby zmniejszyć szansę na zostanie ofiarą powinniśmy stosować porządną ochronę antywirusową. Wspomniany na początku Bitdefender Total Security chroni przed phishingiem wykrywając fałszywe strony Internetowe oraz te wyłudzające dane. Posiada ochronę przed zaawansowanymi atakami w tym typu Ransomware dzięki czemu istnieje możliwość odzyskania zaszyfrowanych danych. Dodatkowo moduł antyspamowy przechwyci większość fałszywych maili.

Bezpieczna przeglądarka Safepay

Silna ochrona jest w stanie wykryć tzw. keyloggery, których zadaniem jest przechwytywanie ekranu oraz odczytywanie wciskanych na klawiaturze klawiszy, dzięki czemu przestępca jest w stanie bez naszej wiedzy pozyskać loginy i hasła.

Również Bitdefender Total Security posiada dedykowaną przeglądarkę Internetową Safepay, której zadaniem jest ochrona bankowości online. Nie zapisuje ona na dysków cookies dzięki czemu każda sesja traktowana jest jako faktycznie nowa, a dane z poprzedniego korzystania nie są nigdzie przechowywane. Posiada też wbudowaną ochronę przeciwko przechwyceniu ekranu dzięki czemu można bezpiecznie zalogować się do banku korzystając z klawiatury ekranowej. W ten sposób żaden keylogger nie będzie w stanie przechwycić loginu i hasła.

uruchomienie przeglądarki safepay w bitdefender

Scam alert

Na telefonach z Androidem, aplikacja Bitdefender posiada oprócz zaawansowanej ochrony antywirusowej, moduł odpowiedzialny za wykrywanie phishingu w wiadomościach sms, w powiadomieniach telefonu oraz w popularnych komunikatorach, do których należą Discord, Messenger, WhatsApp i Telegram Jest on w stanie zablokować  niebezpieczne linki, które otrzymujemy w powyższy sposób od oszustów.

VPN

W jaki jeszcze sposób można zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Dokonując płatności online warto korzystać z technologii VPN. Ma to ogromne znaczenie i jest szczególnie zalecane w przypadku korzystania z sieci publicznych jakie są dostępne w restauracjach, hotelach czy lotniskach. Nigdy nie loguj się do banku będąc podłączonym do sieci z innymi nieznanymi użytkownikami. Technologia VPN umożliwi połączenie z bankiem poprzez bezpieczny, szyfrowany tunel dzięki czemu nikt podłączony do tej samej sieci nie będzie w stanie przechwycić przesyłanych danych.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy