Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBezpieczeństwo w Internecie

Jak chronić dane na portalach społecznościowych?

Redaktor

20 września 2021

Jak chronić dane na portalach społecznościowych?

Ochrona portali społecznościowych nie jest jeszcze bardzo modna. Czy ktoś z użytkowników zastanawia się, jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych? Gdyby tak było, to by nie notowano co roku tak dużej liczby włamań na konta. Użytkownicy nie myślą o bezpieczeństwie swoich danych. Z badań wynika, że o prywatność w sieci nie dba 85% nastolatków. Tylko 20% użytkowników w przedziale wiekowym od 20 do 30 roku życia zdaje sobie sprawę z zagrożeń internetowych, ale nie myśli o porządnym zabezpieczeniu konta albo chociażby urządzenia. Prawie nikt nie nie chroni swojego urządzenia antywirusem. Dane, które umieszczamy na portalach społecznościowych są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Użytkownicy portale społecznościowe traktują jako element rozrywki. A wtedy nasz czujność zostaje uśpiona. Przeglądamy profile swoje i naszych znajomych, wrzucamy nowe zdjęcia i wydarzenia. Nie zastanawiamy się nawet przez moment, czy to, co robimy, jest bezpieczne. Wielu z nas ma aktywne konta na wielu portalach społecznościowych. Już samo korzystanie z nich zajmuje nam dużo czasu, a co dopiero danie o bezpieczeństwo naszych danych.

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo to ogólnie pojęte bezpieczeństwo w świecie cyfrowym. Należy do nich również ochrona portali społecznościowych. Możemy zadbać o nie sami. Wystarczy, że zastosujemy się do pewnych zasad. Musimy jednak ciągle o nich pamiętać i bezwzględnie ich przestrzegać. Dlatego wymaga to od nas dużego samozaparcia, systematyczności i odpowiedzialności. Nie jest to łatwe. Szczególnie, gdy towarzyszą nam przez większą część dnia. Z badań przeprowadzonych wśród nastolatków wynika, że większość z nich „wchodzi” na portale społecznościowe około 30 razy dziennie. Przy takiej aktywności żadne z nich nie myśli o ochronie danych – posiadanie antywirusa nie jest modne wśród młodzieży. Podczas korzystania z portali społecznościowych udostępniamy na prawo i lewo nasz dane. Wrzucamy zdjęcia, będące relacją z naszego codziennego życia. Dodajemy wpisy, które są komentarzem do tego, co robiliśmy i gdzie w danym miejscu się znajdowaliśmy. Udostępniamy dane, których w realu byśmy nie udostępnili. Wrzucamy zatem do sieci coraz więcej informacji, które mogą być przydatne cyberprzestępcom do wykorzystania. Umożliwiamy wirusom pełny dostęp do naszych zasobów.

Na co są narażone portale społecznościowe?

Ochrona portali społecznościowych powinna być priorytetem. Nieostrożność i brawura podczas korzystania z portali społecznościowych może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Najczęściej dochodzi do utraty wrażliwych danych. Dodatkowo, jeśli podamy je do wiadomości publicznej albo nie zabezpieczymy naszego urządzenia odpowiednim antywirusem, to możemy bardzo szybko paść ofiarą hakerów. Nasze wrażliwe dane mogą być bardzo szybko przejęte przez hakerów. Dlatego wykorzystają je oni do celów zarobkowych, pozbawiając nas tym samym pieniędzy. Bardzo często dochodzi do wyłudzeń bankowych. Oszust podszywa się pod nas i bez problemu zamawia na nasze konto kredyt. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego antywirusa, nie zauważymy nawet najmniejszych śladów włamania.

Kiedy zorientujemy się, że ktoś przejął nasze dane, otrzymujemy propozycję od hakera. Oferuje on mam zwrot utraconych danych w zamian za wpłacenie okupu. Nigdy nie decydujmy się na taką formę odzyskania danych. Nawet, jeśli wpłacimy okup, to i tak nie mamy gwarancji, że wrócą one do nas. Gdyby nawet tak się stało, to i tak nie mamy pewności, że nie zostały one już wcześniej wykorzystane. Gdybyśmy wcześniej zatroszczyli się o bezpieczeństwo i zainstalowali odpowiedni antywirus, nie byłoby problemu.

Do przejęcia naszych danych dochodzi najczęściej w wyniku ataków phishingowych. Jest to metoda oszustwa, która polega na tym, że przestępca internetowy podszywa się pod znaną nam osobę lub instytucję. Z reguły zakłada konto, które jest łudząco podobne do tego, które znamy. Wysyła nam wiadomości, które są zainfekowane. Musi nam wejść w nawyk, aby nie odpowiadać na wiadomości, które dotyczą podania naszych danych: peselu, loginu, hasła do konta, hasła do portalu społecznościowego, kodów PIN. Ponadto nie reagujemy na wiadomości SMS, które zmuszają nas do konieczności zmiany hasła w celu dokonania konserwacji konta albo weryfikacji danych. Takie wiadomości często posiadają wirus.

Jak chronić swoje konto na portalach społecznościowych?

Ogranicz niepowołanym osobom dostęp do konta. Utwórz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które znacznie zabezpieczy twoje dane. Nie jest to trudne. Wystarczy wykonać parę prostych kroków. Ochrona portali społecznościowych nie wymaga dużego zachodu.

Dodawaj do swojego profilu tylko znane ci osoby. Nie odpowiadaj na zaproszenia każdej, przypadkowej osoby. Większość tak robi, aby później pochwalić się dużą ilością znajomych na swoim koncie. Zastanów się, czy chcesz, aby przypadkowa osoba miała dostęp do twoich zdjęć, publikacji czy dodawanych postów. A wirus nie śpi. Tylko czeka na lukę w zabezpieczeniu.

Nie ściągaj każdej aplikacji, która wydaje ci się atrakcyjna. Często na portalach społecznościowych pojawiają się atrakcyjne wizualnie aplikacje, które zachęcają nas do pobrania. Zastanów się, czy jest ci ona naprawdę potrzebna w tym momencie. Przecież, jeśli będziesz jej naprawdę potrzebować, to ściągniesz ją lub zakupisz z oficjalnej strony. Jeśli na twoim urządzeniu jest zainstalowany antywirus, możesz być pewien, że nie wpuści do systemu treści z wirusem.

Utwórz silne hasło. Brak silnego hasłą, a tym samym trudnego do złamania hasła jest najczęstszą przyczyną kradzieży danych. Nie ustawiaj takiego, które jest podobne do imienia i nazwiska, albo składa się z następujących po sobie liczb. Nie może też być takie, które skojarzy się hakerowi z miejscowością, w której mieszkasz albo imionami twoich dzieci, sympatii lub partnera.

Zatroszcz się o swoją prywatność. Zapoznaj się z zabezpieczeniami, jakie posiada każdy z portali społecznościowych. Większość z nich ma już swoje zabezpieczenia, ale niestety niewystarczające. ochrona portali społecznościowych wymaga od nas kilku kroków.

Instaluj oprogramowanie antywirusowe. Bezwzględnie zainstaluj dobre oprogramowanie antywirusowe. Będzie ono w stanie nie tylko zabezpieczyć twoje konta na portalach społecznościowych ale uchroni też wszystkie twoje dane przed włamanie. Będziesz mógł bezpiecznie korzystać z poczty, dokonywać płatności online pracować zdalnie.

Jak jeszcze można zabezpieczyć dane?

Generator haseł

Jeśli masz problem z utworzeniem silnego hasła, to możesz skorzystać z funkcji, jakie daje generator haseł. Powstał on specjalnie z myślą tworzenia bezpiecznych haseł, niemożliwych do odgadnięcia. Korzystanie z niego nie jest skomplikowane. Są one również bardzo bezpieczne i nigdy nie wysyłane przez internet. Na samym początku musisz zlecić aplikacji wygenerowanie hasła. Polecamy korzystanie ze strony: Generator haseł ExpresVPN. Następnie kopiujesz je i wklejasz tam, gdzie powinieneś ustanowić hasło. Masz zawsze pewność, że jest ono silne. W ten sposób uzyskujesz nowe, nigdy nie używane hasło. W każdej chwili możesz też zdobyć kolejne, nowe, korzystając z opcji: Regeneracja hasła.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe`:

To kolejna, równie skuteczna metoda służąca ochronie danych. Charakteryzuje się tym, że wymaga od użytkownika zastosowania dodatkowego zabezpieczenia, co stanowi skuteczną barierę dla potencjalnego hakera. Jest ona szczególnie potrzebna, jeśli korzystasz z portali społecznościowych, bankowości online czy poczty elektronicznej. A któż z nas w dzisiejszych czasach tego nie używa?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe dostarcza ci dodatkowej ochrony. Zmusza cię do logowani przy pomocy odpowiedniego hasła oraz dodatkowego zabezpieczenia w postaci kodu sms, który dostarczany jest mailowo albo sms-em. Takie zabezpieczenie minimalizuje ryzyko ataku hakerskiego.

Kopia zapasowa

Tworzenie kopii zapasowej nie każdemu użytkownikowi weszło w nawyk. Wynika to z kilku powodów. Jednym z nich jest brak wiary w to, że jest ona naprawdę potrzebna. Moi znajomi często mówią: „ja nie wierzę w żadną kopię zapasową”. Jeszcze inni kojarzą tworzenie kopii zapasowej z udostępnianiem zawartości swojego komputera innym użytkownikom internetu. Jeszcze inni zapominają o jej istnieniu albo maja znikomą o niej wiedzę. A szkoda! Kopia zapasowa, inaczej zwana backup stanowi jedno z lepszych zabezpieczeń naszych plików i danych. Jest niezastąpiona w momencie utraty naszych danych. Nasze pliki mogą zniknąć wskutek urządzenia naszego komputera, przypadkowego usunięcia – w sytuacji, kiedy komputer posiada wielu użytkowników albo zawirusowania urządzenia. Backup to idealne narzędzie, dzięki któremu możemy odzyskać wszystkie cenne dla nas dane. Dlatego musimy pamiętać o tym, aby regularnie je zapisywać . Właściwie powinno nam to wejść w nawyk. Nasze komputery to w dzisiejszych czasach kawałek naszej historii i bank wiedzy o nas. Często zapominamy jednak, że jest to takie samo urządzenie, jak lodówka, telewizor czy pralka. W każdej chwili może się zepsuć. I o ile specjaliści będą w stanie je naprawić, to niestety w żaden sposób nie odzyskają utraconych przez nas danych. Dlatego tak bardzo zachęcamy do tworzenia kopii zapasowej.

Jak utworzyć kopię zapasową?

Przed tworzeniem kopii zapasowej musisz wiedzieć, że ma ona zawsze ograniczoną pojemność, dlatego zawsze zastanów się, które pliki są dla ciebie najważniejsze. Jednym ze sposobów jest utworzenie kopii zapasowej na tzw. dysku zewnętrznym. W trakcie zakupu zastanów się nad jego pojemnością. I tutaj uwaga: pendriv-ów nie traktujemy jako dyski zewnętrzne. Są to tylko chwilowe sposoby przechowywania danych. Zalecamy zaopatrzyć się w taki o dużej pojemności i dobrej jakości.

Jeśli zdecydujemy się na dysk wirtualny, to nie będzie to nic innego jak tzw. chmura, czyli dysk sieciowy. Ma on ograniczoną pojemność, za jej zwiększenie powinniśmy uiścić dodatkową opłatę. Dużą zaletą chmury jest to, że możemy mieć do niej dostęp z każdego miejsca, w którym się znajdujemy. Warunkiem jest dostęp do sieci wi-fi.

Bądź ostrożny!

Pamiętaj, że stosowanie zabezpieczeń, o których pisaliśmy wcześniej nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku. Nie serfuj po internecie bezmyślnie. Dokładnie sprawdź, z jakich stron korzystasz. Zastanów się, czy nagle nie wyglądają trochę inaczej, niż dotychczas. Nie otwieraj bezmyślnie poczty internetowej. Nie „klikaj” we wszystko, co zostanie ci dostarczone. Jeżeli któryś z plików wzbudzi choćby cień twoich podejrzeń, to nawet nie zastanawiaj się czy go otworzyć. Stwórz sobie bazę haseł, aby nie używać tego samego do wielu witryn. Co jakiś czas je zmieniaj. Jeśli dodatkowo jesteś właścicielem firmy albo korzystasz z konta służbowego, to nie używaj tego samego zabezpieczenia do wielu witryn. Zaopatrz się w antywirusa. Jeśli zbagatelizujesz tę radę, to prędzej czy później staniesz się ofiarą oszustwa albo kradzieży twoich danych lub pieniędzy. Pamiętaj, że ochrona portali społecznościowych, które zawierają twoje dane nie jest trudna.


Autor



Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy