W tym artykule dowiesz się na jakie zagrożenia mogą natrafić użytkownicy tabletów. Jak zabezpieczyć swoje urządzenie oraz jakie mogą być konsekwencje braku dodatkowej ochrony.
Jak rozpoznać wirusa na tablecie
Najprościej rozpoznać zainfekowany tablet po jego zachowaniu. Jeśli zauważyłeś dziwne zachowanie swojego urządzenia jest prawdopodobne, że ma jakiegoś wirusa. Poniżej wymienię kilka podstawowych objawów, które mogą świadczyć o zagrożeniu:
Spowolnione działanie
Jeśli przy normalnym korzystaniu zaobserwowałeś duży spadek wydajności, prawdopodobnie przyczyną jest wirus. Jest to podstawowy objaw. Jak najszybciej przeskanuj tablet oprogramowaniem antywirusowym.
Powiadomienia
Jeśli zauważyłeś, że na ekranie wyświetlają się dziwne powiadomienia jest możliwe, że zainstalowana aplikacja, która je wywołuje jest zainfekowana. Pop-upy wyskakujące na ekranie mogą reklamować różne produkty lub pokazywać linki. Pod żadnym pozorem nie klikaj w nie jeśli nie masz całkowitej pewności, że są bezpieczne.
Duże zużycie transferu danych (dotyczy używania karty SIM)
Jeżeli Twój tablet ma włożoną kartę SIM, jednym z objawów wirusa może być zwiększone zużycie transferu danych. W ten sposób bardzo łatwo można narazić się na niepotrzebne dodatkowe opłaty u operatora.
Znacznie częstsze ładowanie baterii
Jeżeli tablet bardzo szybko zaczął się rozładowywać, prawdopodobnie został zainfekowany. Celem wirusów jest utrudnienie działania użytkownikowi dlatego zainfekowana aplikacja będzie znacznie zwiększała całkowite zużycie energii. Może to być powiązane ze spowolnionym działaniem, ponieważ urządzenie w ten sposób działa na pełnych obrotach mimo braku takiej potrzeby.
Jak chronić się przed wirusami na tablecie
Niestety gdy już dojdzie do infekcji, a wirus nie zostanie wykryty w odpowiednim czasie, może już być za późno. Jeśli infekcja nie zostanie wykryta, ostatecznością jest przywrócenie ustawień fabrycznych. Wiąże się to z utratą wszystkich danych. Istnieje kilka podstawowych zasad, które mogą temu zapobiec:
Oprogramowanie antywirusowe
Upewnij się, że na tablecie masz profesjonalne oprogramowanie antywirusowe jak Bitdefender Security for Android. Dzięki niemu, znacznie zwiększysz szansę, że wirus zostanie wykryty i nie zrobi spustoszenia w Twoim urządzeniu. Aktywna ochrona gwarantuje znacznie mniejszą szansę na infekcję również w przypadku gdy klikniesz w zły link i padniesz ofiarą phishingu. Zagrożenie może zostać zablokowane i nie zostaniesz narażony na straty.
Aplikacje tylko od producentów
Zdecydowana większość producentów udostępnia swoje aplikacje w oficjalnych sklepach jak Google Play i Apple App Store. Domyślnie korzystanie z zewnętrznych aplikacji jest zablokowane. Instalowanie ich z niezaufanych źródeł znacznie zwiększa szansę na infekcję tabletu.
Pilnuj swoich danych
Uważaj gdzie podajesz swoje dane osobowe. Jeśli trafisz na stronę, która tych informacji nie potrzebuje lub będzie podszywać się pod prawdziwy serwis, możesz paść ofiarą ataku. Jeśli nie będziesz uważny i dasz się nabrać to własnoręcznie podasz złodziejowi to co potrzebuje, żeby Cię okraść. Może to być kradzież pieniędzy z konta lub wzięcie kredytu. Nie podawaj swoich danych dopóki nie jest to absolutnie niezbędne!
Czytaj komunikaty i uważaj co klikasz
Przede wszystkim nie klikaj w linki nieznanego pochodzenia. Może to dotyczyć wyskakującego na tablecie powiadomienia, wiadomości SMS, w komunikatorze lub email. Na każdym kroku atakujący tylko czeka, żeby nabrać użytkownika i go okraść lub chociaż przynieść mu szkody.
Wykonuj backup danych
Staraj się regularnie wykonywać kopie zapasowe ważnych danych. Tablety umożliwiają tworzenie automatycznych kopii na zewnętrznych serwerach (np. Google) i łatwe przywracanie ich w razie potrzeby. Backup po przywróceniu ustawień fabrycznych może okazać się jedyną możliwością na odzyskanie danych w przypadku udanie przeprowadzonego ataku.