W tym artykule poznasz możliwe przyczyny spowolnionego działania komputera lub laptopa. Poznasz sposoby konserwacji oraz metody zwiększenia wydajności Twojego systemu.
System działa bardzo wolno
Przyczyn wolnego działania komputera może być wiele dlatego najważniejszym krokiem jest wykrycie źródła problemu. Odpowiednia diagnoza pozwoli na podjęcie kroków naprawczych i przywrócenie poprawnego działania systemu. Niektóre czynności można wykonać samemu bez posiadania zaawansowanej wiedzy informatycznej. Jeśli jednak problem dotyczy sprzętu nie oprogramowania, najlepiej jest zwrócić się o pomoc wykorzystując gwarancję producenta lub do odpowiedniego serwisu naprawczego.
Jak wspomniałem wyżej, przyczyn spowolnienia może być wiele. Mogą to być usterki techniczne wywołane np. przegrzaniem podzespołów, brak wolnego miejsca na dysku twardym, zbyt mała liczba pamięci RAM czy też poważna infekcja wirusowa. Pomijając fizyczne usterki sprzętu, istnieje co najmniej kilka sposobów na zwiększenie wydajności, które można wykonać samodzielnie w domu bez posiadania zaawansowanej wiedzy.
Jak utrzymać optymalne działanie systemu
Jeśli żaden z podzespołów nie został uszkodzony, a system uruchamia się, można samodzielnie zadbać o prawidłowe działanie komputera. Wystarczy, że dostosujesz się do kilku poniższych kroków.
Oczyszczanie dysku
Jest to rzecz podstawowa. Oczyszczanie polega na zwolnieniu miejsca na dysku poprzez usunięcie zbędnych plików. W trakcie codziennego działania z czasem w komputerze zaczyna gromadzić się ogromna ilość plików tymczasowych. Pochodzą one z różnych źródeł. Najczęściej są to dane zapisane na dysku dane odwiedzanych stron internetowych oraz historia przeglądarki (tzw. cookies). Wszystkie te informacje są przechowywane dlatego tak trudno o prawdziwą anonimowość w Internecie.
Można je wyczyścić z poziomu ustawień przeglądarki lub wykorzystać funkcję systemu Windows o nazwie oczyszczanie dysku, która wyszuka zbędne pliki oraz je usunie. Najwięcej miejsca zwykle zajmują poprzednie aktualizacje Windowsa, pliki zrzutów błędów systemu, zaśmiecony Pulpit (zazwyczaj to nadal jest dysk C:\) oraz zawartość nieopróżnionego Kosza. Brak miejsca na dysku może BARDZO spowolnić działanie komputera.
Nierozważne korzystanie z przeglądarki
Wbrew pozorom zwykłe korzystanie z przeglądarki Internetowej do pracy biurowej lub codziennej może mieć ogromny wpływ na spowolnienie działania komputera. Wspomniane wcześniej dane odwiedzonych stron nie są jedyną możliwą przyczyną pochodzącą z tego rodzaju aplikacji.
Podstawową zasadą jest ograniczenie się do otwierania okien lub kart w ilości, która jest faktycznie potrzebna. Wszystkie otwarte karty, nawet te, z których aktualnie nie korzystasz zużywają pamięć RAM. Bardzo łatwo jest przesadzić, ponieważ przy otwarciu kilkudziesięciu kart zużycie pamięci może być porównywalne z najbardziej wymagającymi grami. Warto mieć to na uwadze. Pamięć komputera jest ograniczona bez względu na to czy jest nowy.
Stare oprogramowanie / zły sposób usunięcia aplikacji
Częstym przypadkiem nierozważnego używania komputera jest pozostawianie zainstalowanych nieużywanych aplikacji lub niewłaściwe ich usunięcie. Nie warto trzymać w nieskończoność zainstalowanego oprogramowania wiedząc, że nikt nie będzie z niego korzystał. Również takie aplikacje należy odinstalować. Usunięcie ich do Kosza lub za pomocą programu czyszczącego sprawi, że w komputerze zostaną jej pozostałości (pliki, wpisy do rejestru). Ręczne czyszczenie rejestru wymaga już większej wiedzy informatycznej.
Jeśli chciałbyś zaoszczędzić czas na konserwacji systemu. Usunięcie niepotrzebnych plików, danych przeglądarki oraz zbędnych wpisów do rejestru Windows zapewnia Bitdefender Total Security. Jego wbudowana funkcja Szybkiej optymalizacji pozwoli Ci kilkoma kliknięciami pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z komputera.
Autostart
Duża część popularnych aktualizacji na domyślnych ustawieniach wymusza od użytkownika automatyczny start przy uruchomieniu systemu. Jeśli ta funkcja nie jest włączona to możliwe, że darmowa aplikacja będzie do tego zachęcała. W niektórych przypadkach może to być coś faktycznie przydatnego. Pamiętaj, że uruchamianie wszystkich aplikacji razem z komputerem znacząco opóźni start samego systemu Windows. Jeśli w krótkim czasie pojawia Ci się Pulpit ale przez dłuższą chwilę nie możesz nic zrobić, rozważ odłączenie zainstalowanych programów z autostartu.
Infekcja wirusowa
Wolne działanie komputera może wiązać się z posiadaniem wirusów. Dlatego, by uniknąć tego typu sytuacji warto zainwestować w profesjonalne oprogramowanie antywirusowe jak np. Bitdefender Internet Security. Dzięki niemu nie tylko będziesz chroniony przed zagrożeniami, które zmniejszają wydajność ale też przed zaawansowanymi atakami spowodowanymi chęcią kradzieży Twoich danych i pieniędzy.
Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.