Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogPoradniki

Jak sprawić, aby dziecko mądrze korzystało z Internetu?

Kuba / is8.pl

18 marca 2016

Istnieją dwie strony Internetu: pierwsza, która daje wiele możliwości od nauki po rozrywkę oraz drugą, stanowiącą pole do działania cyberprzestępców. Wykradanie danych osobowych, infekowanie komputera w celach zarobkowych, np. ransomware to przeważnie cele hakerów. Jednak przy pomocy Internetu oraz portali społecznościowych przestępcy potrafią odszukać i wybrać sobie ofiarę. Dlatego ważne jest edukowanie dzieci, że w sieci spotkają nie tylko przyjaciół. Dla większości nastolatków nie jest problemem zrobienie zdjęcia oraz umieszczenie go na portalu społecznościowym. Według statystyk, aż 38% użytkowników Facebooka w 2012 r. to małoletni poniżej 13 lat, a jest sprzeczne z regulaminem tego portalu. Korzystanie z Internetu może być również niebezpieczne, szczególnie dla najmłodszych, często słyszy się o pedofilii, porwaniach lub stalkingu. Żeby zapobiec wyżej wymienionym niebezpieczeństwom to rodzic musi kontrolować zachowanie swojego dziecka w Internecie. Można to robić na wiele sposobów, jednak jednym z rozsądniejszych rozwiązań jest założenie kontroli rodzicielskiej na urządzenia dziecka.

child-1073638_1280

Kontrola rodzicielska to nie wszystko…

Dzięki systemowi kontroli rodzicielskiej można ograniczyć czas jaki spędza dziecko przy komputerze, zablokować dostęp do niepowołanych treści w Internecie lub monitorować jego zachowania na portalach społecznościowych. Oczywiście oprogramowania to nie może zwolnić rodzica z odpowiedzialności za zabezpieczenie komputera, a oprogramowanie powinno stanowić pierwszą ścianę w walce o ochronę dziecka w Internecie. Drugą powinni być właśnie rodzice i nadzorować zachowanie syna lub córki w „rzeczywistym świecie”. W dzisiejszych czasach, gdy dzieci mają niemal nieograniczony dostęp do treści cyfrowych, od najmłodszego należy uczyć je o zagrożeniach i prywatności w sieci. Rodzic musi zabezpieczyć nie tylko komputer, ale również telefon lub tablet, z którego na co dzień korzysta dziecko. Oprogramowanie kontroli rodzicielskiej także powinno posiadać taką możliwość.

Na co pozwalać dzieciom w Internecie?

Ochronę warto na początku poprawnie skonfigurować, by wyeliminować jej niepoprawne działanie lub awarie. Poza obserwowaniem aktywności internetowej dzieci należy również zapobiegać treściom, które mogą mieć złe oddziaływanie na nastolatków. Dlatego dla każdej pociechy należy stworzyć osobny profil i skonfigurować go wedle swoich potrzeb. W oprogramowaniu Bitdefender, zapewniającym kontrolę rodzicielską wybrano filtrowanie stron na podstawie ich typu, co obrazuje poniższy screen.

W ten sposób można ograniczyć strony, z których będzie korzystać syn lub córka. Kategorii jest bardzo dużo, wśród nich znajdują się między innymi: pornografia, media społecznościowe, zakupy internetowe lub hazard. Przydatną opcją jest blokada wyszukiwarki internetowej. Chcąc dodać wyjątki do filtru kategorii, należy utworzyć białą lub czarną listę na podstawie adresów URL. Warto mieć na uwadze mieć na uwadze, aby zbytnio nie ograniczyć dostępu do wiedzy swoim dzieciom, z reguły pasja zaczyna się od małego, więc należy zadbać o to aby miało pełny dostęp do edukacji.

2

Strony, takie jak Facebook także narażają na niebezpieczeństwo. Z pozoru, może się wydawać , że posty ze zdjęciami, miejscem zamieszkania lub numerem PESEL są nieszkodliwe, jednak jest to pierwszy stopień do namierzenia ofiary przez przestępcę lub do utraty prywatności. Kontrola rodzicielska daje także możliwość zapanowania nad tym , co publikuje dziecko. Wystarczy znać adres e-mail dziecka, którego użył podczas rejestracji na Facebooku, a następnie potwierdzić ochronę tego konta poprzez właśnie ten adres. Dzięki temu można sprawdzić jakie strony „lajkuje”, jakie zdjęcia wrzuca lub, czy nie podało za dużo danych osobowych. To normalne, że technologia wchodzi w nasze życie coraz szybciej, a młodzi chętnie z niej korzystają. Jednak pomimo wszystko nie należy zapominać o prawie do prywatności dziecka.

Wielu dorosłych nierozważnie korzysta z komputera i pobiera złośliwe oprogramowanie, więc na dziecko również należy w tej kwestii zwracać uwagę. Oczywiste jest, że antywirus powinien działać za każdym razem kiedy korzysta z komputera. Kontrola rodzicielska oferuje śledzenie aktualnie otwartych aplikacji, a także zablokowanie tych niebezpiecznych kiedy wystąpi jakaś nieprawidłowość, np. dziecko będzie chciało wejść na niedozwoloną stronę lub otworzyć zablokowaną aplikację, rodzic otrzyma powiadomienie na adres e-mail.

Przykładowy ekran jakie zobaczy dziecko po wejściu na zablokowaną stronę:

1

Nie tylko komputer…

Coraz częściej spotykane jest obdarowywanie dzieci telefonami komórkowymi lub tabletami. One również mogą być źródłem wiedzy oraz rozrywki, jednak wiąże się z tym takie samo niebezpieczeństwo jak z komputerami stacjonarnymi. Aby chronić dziecko, wystarczy zainstalować aplikację, a następnie połączyć ją z kontem Bitdefender Central. Działa ona w tle nie przeszkadzając w żaden sposób w użytkowaniu telefonu lub tabletu. Jednak za jej pomocą, rodzic ma wgląd do aktywności internetowej, uruchomionych aplikacji oraz SMSów i kontaktów. Dzięki kontroli nad urządzeniem mobilnym możemy również sprawdzać na bieżąco jego lokalizację. Chodzi tutaj o bezpieczeństwo dziecka jak i samego telefonu, np. możemy namierzyć go po zgubieniu lub kradzieży.

Pełne bezpieczeństwo dziecka w sieci, jak je zagwarantować?

Edukować, edukować i jeszcze raz edukować, samo blokowanie stron zwalczy tylko skutek, a nie przyczynę. Należy od małego tłumaczyć dzieciom jakie konsekwencje może mieć zamieszczenie zdjęć lub ujawnienie prywatnych danych. Należy również głośno rozmawiać o tak zwanej mowie nienawiści. Zasada jest prosta: nie mówi się w Internecie tego, czego nie powiedziałoby się w twarz i powinno to obowiązywać szczególnie wśród młodzieży.

W dzisiejszych czasach anonimowość w Internecie praktycznie nie istnieje, więc dzieci również powinny o tym wiedzieć. Tym bardziej, że w cyfrowym świecie, zagrożeń jest wiele, a przestępcy sprytnie potrafią je wykorzystać. Podczas zabezpieczania komputera, nie należy zabierać dziecku przyjemności w odkrywaniu zasobów Internetu. Czasami, nawet całkiem przypadkowo, może trafić na materiały, które je zainteresują, a tym samym będzie chciało kontynuować naukę w tym kierunku. Ważne jest, aby odpowiednio spersonalizować konto swojego syna lub córki, jednocześnie nie łamiąc jego prawa do prywatności.

System kontroli rodzicielskiej jest doskonałym sposobem, aby zabezpieczyć swoje dziecko przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami czyhającymi w wirtualnym świecie. Jednak nic tak nie pozwala zrozumieć problemu, jak rozmowa na te tematy oraz edukacja i kształcenie w kwestii bezpieczeństwa w Internecie, szczególnie najmłodszych.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy