Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InterneciePoradnikiZagrożenia Internetowe

Jak udostępnić VPN dla wielu urządzeń

Marcin W

29 listopada 2022

Ochrona Twojej prywatności w Internecie stała się koniecznością, ponieważ złośliwi agenci znajdują więcej sposobów na wykorzystanie Twoich danych osobowych dla własnej korzyści. Dowiedz się jak udostępnić VPN.

Porty RJ45

Od pozornie niegroźnego śledzenia online po inwigilację rządową, profilowanie online, wszechobecne reklamy i ataki ukierunkowane — Twoje dane mogą być wykorzystywane w wielu różnych scenariuszach i żaden z nich nie jest dobry.

VPN – Co to jest?

Sieci VPN to bardzo skuteczne narzędzia, które jak udowodniono przeciwdziałają tym naruszeniom prywatności poprzez szyfrowanie ruchu i przekierowywanie go przez bezpieczny tunel z dala od wścibskich oczu.

Jednak aby zachować anonimowość w Internecie potrzeba czegoś więcej niż tylko ochrony podstawowego urządzenia — telefonu, tabletu, laptopa czy komputera stacjonarnego. Rozszerzenie ochrony VPN, które jest zdecydowanie zalecane w celu ochrony Twojej prywatności, można osiągnąć na kilka sposobów.

Instalowanie VPN na wielu urządzeniach

Większość sieci VPN obsługuje wiele urządzeń w ramach jednego planu subskrypcji, co oznacza, że możesz chronić więcej niż jedno urządzenie łącząc je ze swoim kontem.

Chociaż będziesz używać tego samego konta na wszystkich urządzeniach, możesz nawiązywać bezpieczne połączenia indywidualnie. Innymi słowy możesz połączyć się z określonym serwerem za pomocą jednego urządzenia i wybrać inną konfigurację na innym.

W zależności od warunków świadczenia usług przez dostawcę, możesz nawet udostępniać VPN członkom swojego gospodarstwa domowego lub bliskim przyjaciołom. Należy jednak pamiętać, że większość dostawców nie chce udostępniać konta członkom spoza gospodarstwa domowego twierdząc, że utrudnia to zapobieganie nadużyciom lub niewłaściwemu korzystaniu z usługi.

Na przykład Bitdefender Premium VPN może być używany do nielimitowanego szyfrowanego ruchu dla 10 urządzeń jednocześnie.

Instalowanie VPN na routerze

Skonfigurowanie VPN na routerze umożliwia udostępnianie bezpiecznego tunelu wszystkim podłączonym urządzeniom. Znosi również ciężar ręcznego łączenia się z VPN za każdym razem, gdy uruchamiasz urządzenie. Po skonfigurowaniu go na routerze VPN jest zawsze połączony, chroniąc wszystkie urządzenia w sieci.

Chociaż na papierze brzmi to idealnie, ta metoda ma pewne wady. Przede wszystkim nie wszystkie usługi VPN można zainstalować na routerach. Jednocześnie nie wszystkie routery obsługują OpenVPN, funkcję wymaganą do skonfigurowania VPN.

Korzystanie z routera VPN spowoduje również podział przepustowości między wszystkie podłączone urządzenia, co prowadzi do wolniejszych połączeń. Wreszcie, skonfigurowanie VPN na routerze może okazać się trudne, jeśli nie jesteś obeznany z technologią.

Konfiguracja VPN na routerze może się różnić w zależności od modelu routera i usługi, którą próbujesz skonfigurować. Jednak obraca się głównie wokół następujących kroków:

 1. Kup router z obsługą OpenVPN lub upewnij się, że Twój router jest kompatybilny
 2. Znajdź godną zaufania sieć VPN, która udostępnia instrukcje ręcznej konfiguracji lub pliki konfiguracyjne OpenVPN
 3. Uzyskaj dostęp do interfejsu konfiguracyjnego routera z przeglądarki internetowej (zwykle 10.0.0.1 lub 192.168.0.1)
 4. Znajdź opcję VPN w menu konfiguracyjnym routera i wybierz opcję VPN Client (nie VPN Server)
 5. Wprowadź ustawienia VPN ręcznie lub prześlij plik konfiguracyjny OpenVPN
 6. Uruchom ponownie router i upewnij się, że połączenie działa

Jak udostępnić VPN ręcznie

Możesz także udostępniać połączenie VPN z komputera z systemem Windows lub macOS innym urządzeniom za pomocą przewodowych i bezprzewodowych interfejsów urządzenia. Jednak aby to zrobić, musisz mieć kompatybilny sprzęt.

Karta sieci bezprzewodowej musi w szczególności obsługiwać połączenia hostowane, a jeśli planujesz udostępniać ją za pośrednictwem połączenia przewodowego, komputer musi mieć dwa porty Ethernet (jeden do łączenia się z Internetem, a drugi do udostępniania połączenia VPN).

Obie metody są bardzo skomplikowane i obejmują kilka kroków, co może być uciążliwe, jeśli nie masz doświadczenia w ręcznej konfiguracji ustawień sieciowych. W zależności od systemu będziesz musiał:

 1. Upewnij się, że Twój sprzęt jest kompatybilny
 2. Utwórz hotspot Wi-Fi (do udostępniania bezprzewodowego)
 3. Nawiąż połączenie na swoim kliencie VPN
 4. Skonfiguruj swój interfejs VPN, umożliwiając innym użytkownikom sieci łączenie się za jego pośrednictwem z Internetem

Oprócz niepotrzebnych komplikacji ręczne udostępnianie połączenia VPN ma inne ograniczenia, takie jak mniejsza prędkość lub ograniczenie do określonej liczby urządzeń.

Zainstalowanie klienta VPN na każdym urządzeniu, które chcesz chronić, jest prostsze, bezpieczniejsze i nie podlega takim samym ograniczeniom jak ręczne udostępnianie połączenia. Alternatywnie możesz spróbować znaleźć VPN z obsługą hotspotów, która umożliwia utworzenie tunelowanego hotspotu Wi-Fi bezpośrednio z aplikacji.

Udostępnianie połączenia VPN można wykonać na kilka sposobów

Biorąc wszystko pod uwagę, jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy możliwe jest udostępnianie połączenia VPN innym urządzeniom, odpowiedź brzmi: tak. Możesz to zrobić na różne sposoby, ale zainstalowanie klienta VPN na każdym urządzeniu jest zdecydowanie najłatwiejszym sposobem.

Jeśli masz techniczne predyspozycje, możesz skonfigurować VPN na swoim routerze, który mógłby tunelować ruch wszystkich urządzeń w Twojej sieci. Możesz także ręcznie udostępnić połączenie VPN przez Wi-Fi lub Ethernet. Jednak ta metoda jest skomplikowana, ma kilka wad i powinna być stosowana tylko przez doświadczonych użytkowników.


Autor


Marcin W

Młodszy webmaster, zajmuje się funkcjonowaniem strony, pozycjonowaniem SEO, zamieszczaniem postów, tworzeniem grafik, wprowadzaniem promocji. Prowadzę również obsługę telefoniczną i czatową klientów sklepu, serwis techniczny dla rozwiązań domowych. Hobbystycznie zajmuje się grafiką 3D, tworzeniem gier na urządzenia z systemem android używając języka Java, C# z silnikiem unity. Uwielbia piesze wędrówki.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy